Akrabaya, yoksula ve yolda kalmış yolcuya haklarını ver, fakat saçıp savurma. Çünkü saçıp savuranlar şeytanların kardeşleridir. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankörlük etmiştir. - İsrâ, 17/26-27
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Diyet Yaparak Kilo Vermek Mümkün müdür?

Diyet Yaparak Kilo Vermek Mümkün müdür?
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Egzersizlerle ilgili pratik önerilerimizi Kozmik Bilim takipçilerimizle paylaşmak istedik.
Bir maraton koşucusu olduğunuzu düşünün. Başlangıç çizgisinden başlayan temponuzla bitiş çizgisine doğru yol almaya başlıyorsunuz. Hızlanan kalp atışlarınız, şişmeye başlayan bacak kaslarınız ve yavaş yavaş bulanıklaşan görüş alanınız size yarışı bir an önce bırakmanızı öğütlemeye başlıyor. Kondisyon açısından yeterliyseniz mutlu sona ulaşıyor, değilseniz yarışı ilk zaman da bırakıyorsunuz.

Bugünlerde diyet maratonuna başlamak için çizgideki yerini almış koşuculardan birisi olabilirsiniz, Kenya’dan gelen bir atlet bile olsanız ömür boyu koşamayacağınızı bildiğimizden dolayı sizleri hem doğru bilinen yanlışlar noktasında bilgilendirmek hemde pratik önerilerimizi paylaşmak istedik.

"Fazla kilolarınızdan kurtulmak gözüyle bakılan diyet", bir program dahilinde kontrollü ve bilinçli olarak vücudu arındırmaya, kilo vermeye yönelik yapılan uygulamalar bütününe denilmektedir.

Milyar dolarlık diyet endüstrisini gözlemlediğimizde her yıl yeni diyet çözümlerinin ve ürünlerinin ya hep ya hiç mantığı ile ortaya konulması, eskilerinin etkili olmadığının göstergesidir dolayısıyla tüm yollar tekrar daha az kalori alımına ve egzersize çıkıyor.

Kilo hakkında?

Tartının üstüne çıktığınızda beliren rakam yani kilonuz ne ifade ediyor? Öncelikli olarak kiloyu iyi anlamak gerekiyor. Kas, yağ ve su olarak vücutta bulunan kilo, sadece diyet ile durağan bir şekilde (egzersiz olmadan) giderildiğinde, vücudumuz hem kas bölümünden, hem de yağ bölümünden bir kayba uğruyor ve kısa vadede gülmemize sebep olsa da ilerideki dönemlerde, verilen kiloların geri alınmasıyla sadece yağ olarak geri gelebiliyor tabii ki bu süreçte hareket etmeye ve spor yapmaya karar vermemişseniz.

Diğer taraftan yaza formda girmek ve daha güzel görünmek için üzerinize geçirdiğiniz sauna eşofmanı ile yapacağınız egzersizlerde ise yoğun olarak vücudunuz su kaybedebilmektedir.

Aç kalmak çözüm müdür?

Diyet konusunda yeterli bilgiye sahip olmadan, "bende yapabilirim" düşüncesiyle kendini açlık adasına atan ve yiyecek miktarlarında önemli miktarda kısıntı yapanlar ise vücutlarının acil durum alarmı karşısında daha fazla yağ depolamaya başlıyor. Böylece halk arasında "ne yesem yarıyor" olarak tabir edilen durum ortaya çıkıyor.

Uyguladığınız program neticesinde, kilonuzu borsadaki istikrarsız bir hisse senedi gibi bir aşağılarda bir yukarılarda takip ediyorsanız bir şeyler ters gidiyor demektir. Çünkü vücut ağırlığınızı sabit bir şekilde korumanız yanlış bir diyet metodunun seçilmesi ile hızlı bir şekilde kilo alıp vermenizden daha iyidir. Aynı şekilde tok olduğunuz halde yemek saati geldiği için bir şeyler yemek de doğru değildir.

Yaşam Tarzımız

- Beslenme ve egzersiz maratonuna başkalarının ısrarı ile değil kendi istek ve rızanızla başlamalısınız.

- Diyet reçeteleri şişman birisine sunulduğunda o kişide bir hastalık psikolojisi oluşabilmekte ve kişi bundan bir an önce kurtulmak istemektedir. Dolayısıyla diyet, yeni bir yaşam tarzı, yeni bir beslenme programı olarak algılanmalıdır ve ailece uygulanmalıdır.

- Hedeflerinizi, zayıflıklarınızı ve güçlü yönlerinizi bilen insanlarla bir destek sistemi geliştirmelisiniz.

- Aşırı düşünmeyi terk etmelisiniz. Böylece aşırı yemeyi de terk edebilirsiniz.

- Kilo almanıza sebep olan duygusal ve fiziksel etkenleri belirlemeli ve bunların üzerine gitmelisiniz.

Egzersiz önerilerimiz

Kilo kontrolü, güçlenme ve iyi bir dolaşım sistemi açısından egzersiz çok önemlidir. Egzersiz metotlarına geçmeden önce bel çevrenizi ölçmenizi ve vücut hatlarınızı fotoğraflamanızı öneriyoruz çünkü ilerleyen süreçte tartı üzerindeki kilonuzda bariz değişiklikler olmasa da vücut hatlarınızda bir sıkılaşma ve değişme olabilir.

(İdeal bel ölçüsü kadınlarda 82 cm ve altı, erkeklerde ise 88,5 cm olmalıdır. Beldeki 1,5 cm'lik fazlalık yarım kilo yağ anlamına gelir.)

Amacımız takip edeceğimiz egzersiz programı ile vücudumuzdaki yağı kasa çevirmek ve mevcut kas miktarını da arttırmak ve kas boyunu esnekliğini arttırmak şeklinde olmalıdır. Çünkü kaslar çalışmak için kaloriye ihtiyaç duyarlar ve her yarım kilo kas 40 ila 120 kalori yakar, yağ ise sadece 1 ila 3 kaloriye ihtiyaç duyar.

- Her gün 30 dakika yürüyüş yapmak kalp ve damar sağlığı açısından fayda sağlar.

- Aerobik egzersizlerini takip edin. Örneğin tempolu yürüyüş, yüzme, bisiklete binme v.b

- Yüzme anında bacak kaslarınızı ve karnınızı sıkmanız durumunda bu bölgelerdeki etkinliği arttırmış olursunuz.

- Nefes egzersizleri vücudunuza daha fazla oksijen kazandırarak aynı zamanda metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur.

- Esneme, denge duruşları, yoga, tai chi, pilates, yer çekimine karşı direnç sağlayan hareketlerin yer aldığı uygulamalar ile merkezi kas sisteminizi geliştirebilirsiniz. (Üst vücut, karın ve bacak)

Teknolojinin bizi oturaklarımıza çivilediği böyle bir çağda bir durak ötedeki bakkala arabayla değil yürüyerek gitmek, üçüncü kattaki evinize çıkarken merdivenleri kullanmak yada diğer odadaki ofis arkadaşınızdan bir şey isterken yanına gitmekle bir şey kaybetmezsiniz aksine hareketli bir yaşam tarzınız olur.

Evinizin bir köşesinde çok da ağır kilolarda olmamak kaydıyla “dambıl seti “ veya pratik kullanım açısından “elastik bant” bulundurun ve temel ağırlık kaldırma, direnç sağlama hareketlerini çalışın.

Hayatınıza anlam katın

Daha iyi bir görünüm, iş, eğlence, rekabet ya da sağlık hangi sebepten ötürü diyet yapıyor olsanız da zayıflayabilme ve zayıf kalabilmenin henüz kolay bir yolu bulunamamıştır. İstediğinizi yiyerek ve bir ilaç alarak ideal kilonuzu koruyabilmeniz söz konusu değildir.

Yaşam tarzınızı değiştirerek yeni bir beslenme şekli ortaya koyabilir ve kendiniz için en uygun egzersiz programını belirleyebilirsiniz. 3 günlük ya da haftalık bir programdan bahsetmiyoruz. Sizlere yaşam boyu kaliteli, dengeli ve mutlu bir yaşam dilerken, hayat maratonunda en güzel yerlere gelebilmenizi temenni ederek, İbnel Arabi'nin şu sözleriyle yazımızı noktalıyoruz:

"Varlığın kökeni harekettir, hareketsizlik varlığın içinde yer almaz çünkü varlık hareketsiz olamaz. Olursa kaynağına yani hiçliğe döner işte bu yüzden dünyada ve ahirette yolculuk hiç bitmez."

Mahmut Talha Sağlıklı

( 2104 ) kez okundu     -     15.01.2011    ekledi     Tweetle    Paylaş 
kilo, diyet, zayıflama, kilo verme, aç kalma, incelme, sağlıklı diyet, saglikli diyet, sağlıklı kilo verme, sağlıklı zayıflama, diyet egzersiz, diyetle beraber egzersiz
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (34.204.191.145) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 5
 Bugün : 600
 Toplam : 2275886
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


5