Allah'ım! Beni iyilik işledikleri zaman sevinen ve kötülük yaptıkları zaman bağışlanma dileyen kullarından eyle. - İbn Mâce, "Edeb", 57
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Sigaradan Kaynaklı Anne Karnında Ortaya Çıkan Sağlık Sorunları

Sigaradan Kaynaklı Anne Karnında Ortaya Çıkan Sağlık Sorunları
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Anne Karnında Sigara İle Karşılaşma ve Ortaya Çıkan Sağlık Sorunları:

Ülkemizde 2003 yılında yapılan ulusal bir çalışmada hamilelerin %15’inin sigara kullandığı bulunmuştur. Ülkemizde her 100 yenidoğan bebekten 15’i daha anne karnındayken sigara ile tanışmış olmaktadır. Bu yüzdeler ülkemizde her yıl doğum yapan yaklaşık 1,5 milyon hamileden 225 bininin hamilelik döneminde sigara kullandıklarını göstermektedir. Aşağıda yazılı olan pek çok sağlık sorunu ülkemizde sık olarak görülen sorunlardır.

Emekli Sandığı çalışanları arasında yapılan bir çalışmada, 150 kadından sigara içen 25 tanesi toplam 34 gebelik yaşamışlardı. Bu gebeliklerin 11 tanesinde kadınlar sigarayı tamamen bırakmışlardı. Diğer 23 tanesinde de içtikleri sigara sayısını azalttıklarını belirtmişlerdi. Bu da kadınların hamilelikle beraber sigara kullanmayı bırakmadıklarını göstermektedir.

1. Düşük:

Sigaranın ilk olumsuz etkisi anne karnındayken başlar. Sigara kullanan kadınların hamilelikleri sırasında daha fazla düşük yaptıkları araştırmalarda gösterilmiştir.

2. Bebeğin Eşi Üzerine Etkileri:

Hamilelik sırasında bir kadının vücudunda pek çok değişiklik oluşur. Bir bebeğin anne karnında beslenmesi bebeğin eşi (plasenta) ve göbek kordonu ile olur. Bebeğin eşi sigaradan etkilenen ilk organlardan biridir. Bu organın yapısının bozulması ise bebeğin yeterli beslenememesine ve oksijen alamamasına neden olur.

Sigaranın plasenta üzerindeki etkileri sadece bebeğin beslenmesi ile ilgili sorunların yanı sıra plasentanın doğumdan önce ayrılması ya da rahim içinde yanlış yere yerleşmesi gibi sorunlara da neden olabilir. Plasentanın erken ayrılması çok fazla miktarda kanamaya neden olur. Sigara kullanan hamilelerde plasentanın rahim ağzına yerleşmesi de görülen sorunlardan biridir. Doğuma yaklaşıldığı dönemde rahimden ani kanama olabilir. Hem bebeğin eşinin erken ayrılması hem de bebeğin eşinin rahim ağzına yerleşmesi hem bebeğin hem de annenin ölümüne neden olabilen sağlık sorunlarının arasında yer almaktadır.

3. Erken Doğum:

Hamilelikte sigara kullanımı, bebeğin erken doğumuna neden olabilir. Sigara içen kadınların erken doğum yapma riski 1,5-2 kat daha fazladır.

Erken doğan bebeklerin %15’inden sigaranın sorumlu olduğunu belirten araştırma sonuçları bulunmaktadır. Erken doğan bebeklerin organları özellikle akciğerleri yeterince gelişmediği dış ortama alışmaları oldukça güç olmaktadır. Erken doğan bebeklerin ölme riskleri zamanında doğan bebeklere göre daha yüksektir. Hamilelikte sigara kullanımı bebeğin anne karnında, doğumda ve doğum sonrası ilk bir hafta içindeki ölme olasılığını 1,5 kat artırmaktadır.

4. Bebeğin Gelişme Geriliği (Düşük Doğum Ağırlığı):

Zamanında doğduğu halde vücut ağırlığı 2500 gramın altında olan bebeklere düşük doğum ağırlıklı bebek denir. Sigara kullanan hamilelerin bebekleri anne karnında yeterli oksijen ve besin alamadıkları için yeterince büyüyemezler, zamanında doğmalarına rağmen küçük olarak doğarlar. Sigara kullanan hamilelerin düşük doğum ağırlıklı bebeklerin olma riski sigara içmeyen anne adaylarına göre üç kat daha fazladır.

Düşük doğum ağırlıklı bebeklerin, anne karnında başlayan büyüme ve gelişme geriliği olduğu için doğum sonrasında çok daha özenli bakıma gereksinimleri vardır. Bu bebeklerin büyüme ve gelişmeleri geri kalabileceği gibi, hastalıklara karşı daha fazla hassastırlar.

5. Solunum Sistemine Etkisi:

Hamilelik döneminde sigara kullanımı bebeğin anne karnındaki solunum hareketlerini azaltmaktadır. Annesi sigara kullanan bebeğin doğum sonrası solunumunu değerlendirmek için yapılan testlerde, solunumun yetersiz olduğunu gösteren araştırma sonuçları bulunmaktadır. Hatta bu sorunun erişkin döneme kadar devam ettiğini ileri süren yayınlar da bulunmaktadır.

6. Doğuştan Şekil Bozuklukları:

Hamilelikte sigara kullanımının bebeğin genetik yapısı üzerine de etkisi olduğuna ilişkin araştırma sonuçları bulunmaktadır. Sigara içen hamilelerin bebeklerinde yarık dudak, yarık damak gibi doğuştan şekil bozuklukları 3-11 kat daha sık görülmektedir.

Ayrıca, kalpteki kapakçıklar ile ilgili şekil bozuklukları da sigara içen hamilelerin bebeklerinde daha sık görüldüğüne ilişkin bulgular bulunmaktadır.

Çocuklar ve Sigara - Prof.Dr. Hilal Özcebe - Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi - Halk Sağlığı Anabilim Dalı

( 3402 ) kez okundu     -     13.05.2015   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Sigaradan Kaynaklı Anne Karnında Ortaya Çıkan Sağlık Sorunları, sigaradan kaynaklı sorunlar, sigara sorunları, bebeklere etkileri, sigara etkileri, hamilelerde sigara, çocuklar ve sigara, hilal özcebe, Bebeğin Gelişme Geriliği , sigaranın bebeklere etkisi, sigara zararları
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster

Notice: Undefined index: tamami in /home/mkoku2014/public_html/tr/yorumgoster.php on line 26
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (52.23.219.12) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 1
 Bugün : 28
 Toplam : 2534948
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


1