Ebu Hureyre'nin (r.a.) anlattığına göre: Hz. Peygamber (a.s.) "Müslüman, kardeşinin pazarlığı üzerine pazarlık yapmasın" buyurmuştur. - Müslim, Büyu' 9 (l, 1154)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Hamilelerde Tütün Kullanımı ve Riskleri

Hamilelerde Tütün Kullanımı ve Riskleri
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Tütün kullanımı önemli bir halk sağlığı sorunudur. Günümüzde yaklaşık 200 milyon kadın sigara içmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde sigara içen kadınların yüzdesi sigara içen erkeklerin sayısına ulaşırsa, bir sonraki nesilde sigara içen kadınların sayısı ikiye katlanarak 500 milyondan fazla olacaktır. Hamilelik süresince sigara içmek ya da çevresel sigara dumanına maruz kalmak hem anne hem de doğmamış bebeğin sağlığına zarar verir. Hamilelikten önce ve hamilelik süresince sigara içmek anne ve bebeklerde görülen hastalıklar ve ölümlerin önlenebilen tek nedenidir.

Sigara dumanında 4000’den fazla kimyasal madde vardır. Bunların gelişmekte olan bebek için zararlı olduğu, özellikle nikotin ve karbon monoksitin hamilelik için kötü sonuçlar yarattığı bilinmektedir.

 • Sigara içmenin hamilelik üzerinde ölü doğum, doğuştan sakatlık, ani düşük, düşük ağırlıklı doğum gibi kötü etkileri vardır. Hamilelik süresince sigara içen bir kadında suyun erken gelmesi, plasentanın erken ayrılması ve önde gelen plasenta (placenta previa) riski iki kat daha fazladır.
 • Hamilelik süresince sigara içmek fetüsün yavaş gelişmesine sebep olur.
 • Sigara içen annelerden doğan bebekler %30 oranında prematüre doğmaktadırlar.
 • Sigara tüketimi ile Ani Bebek Ölümü Sendromu (beşik ölümü sendromu) arasında doğrusal ilişki vardır. Yani sigara içen bir anneden doğan bebek ani bebek ölümü sendromundan ötürü ölebilir.
 • Sigara içen kadınlarda beklenmeyen düşük, doğmamış bebek ölümleri ve kısırlık riski arttığı gibi ciddi medikal sorunlar yaşayan düşük ağırlıklı bebek sahibi olunmasının da başlıca sebepleri arasındadır.
 • Tütün kullanımından kaynaklanan karbon monoksit fetüse giden oksijen miktarını azaltmakta ve nikotin uterus için gerekli kan akışını düşürmektedir.
 • Hamilelik süresince uterusta tütün dumanına maruz kalan bir bebeğin ileride sigara içme olasılığı iki kat daha fazladır.
 • Hamilelik süresince sigara içmek ya da çevresel sigara dumanına maruz kalmak fetüste gelişim bozukluğuna neden olurken, yeni doğan bebekte ise anormal kan basıncı, damak ve dudak yarığı, kan kanseri, bağırsak iltihabı, solunum düzensizlikleri, göz bozuklukları ve diğer öğrenme ve gelişim bozuklukları gibi sağlık problemlerinin gelişmesine neden olmaktadır.
 • Sigara içmek üreme problemlerine neden olmaktadır. Araştırmalara göre bir kadının doğurganlığı sigarayı bıraktıktan sonra normale dönmektedir.
 • Ayrıca sigara içmek kadınlarda ağrılı regl dönemlerine ve erken menopoza neden olmaktadır.
 • Hamilelik süresince çevresel tütün dumanına maruz kalan kadınlarda fetüste gelişim bozukluğu ve düşük ağırlıklı doğum riski yüksektir. Bu yüzden hamileler başkasının içtiği sigaranın dumanına maruz kalmaktan kaçınmalıdırlar.

Bir anne için bebek doğduktan sonra da sigara içmemek çok önemlidir. Anne ve babalar evde sigara içmekten kaçınmalı, gelen ziyaretçilerden de aynısını istemelidirler. Sigara dumanına maruz kalan bebekte bronşit ve pnömoni gibi alt solunum yolu hastalıkları ve kulak enfeksiyonları gelişme riski diğer bebeklere oranla daha fazladır. Doğumdan sonra anne veya babasının sigara dumanına maruz kalan bebek yüksek astım ve Ani Bebek Ölümü Sendromu riski altındadır.

Sigara içmek bebeğin sağlığı kadar annenin de sağlığını kötü yönde etkiler. Sigara içen kadınlarda akciğer ve diğer kanser çeşitleri, kalp hastalığı, felç, amfizem (alt solunum yolu hastalıkları) oluşma riski çok yüksektir. Sigarayı bırakmak kadınların kendi sağlıklarını korumaları ve çocuklarına rol modeli olmaları bakımından çok önemlidir.

Kadınlar hamile kalmadan önce ve hamilelik süresince ve bebek doğduktan sonra sigara içmemeli ve sigara dumanına maruz kalmamalıdırlar. Araştırmalara göre, sigarayı bırakmada danışmanlık alınmasının yanında;

 • Daha önceki sigarayı bırakma girişimi,
 • Sigara içmeyen bir eş,
 • Aileden ya da önem verilen başka birinden alınan destek ve
 • Sigaranın zararlı etkileri konusundaki idrak,

gibi birkaç önemli faktör, hamile bir kadının sigarayı bırakmada başarılı olmasında yüksek öneme sahiptir.

Sigarayı bırakmak için ALO 171’i arayın ya da size en yakın sağlık kuruluşundaki sigara bırakma polikliniğine başvurun. En yakın poliklinik için http://www.havanikoru.org.tr adresinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca, stres ile baş edebilmenin sağlıklı yollarını öğrenin. Kendinizi sigara ve diğer tütün ürünlerini kullanmanın neden olduğu kötü etkileri konusunda eğitin.

havanikoru.org.tr

( 3611 ) kez okundu     -     02.05.2015   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Hamilelerde Tütün Kullanımı ve Riskleri, hamilelerde sigara, sigaranın zararları, hamilelerde sigara kullanımı, tütünün zararları, riskleri, bebeklere zararları
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster

Notice: Undefined index: tamami in /home/mkoku2014/public_html/tr/yorumgoster.php on line 26
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (52.23.219.12) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 1
 Bugün : 10
 Toplam : 2534930
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


1