İçkiden sakınınız; Çünkü o her kötülüğün anasıdır. - Hz.Muhammed (sav)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Ayak Ve Ayakkabı Kokusunu Giderme Yolları

Ayak Ve Ayakkabı Kokusunu Giderme Yolları
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Ayak ve Ayaklarımız Neden Kokar?

 Terimizle beslenen ve ayaklarımızı kokutan bakteri yüzünden bakteriler ayağınızdaki tere doğru çekilir ve ondan beslenmeye başlar.Bu bakteriler,ayağınızdaki organik asit biçimindeki atıklardan kurtulur.Bu organik asitlerin güçlü, keskin bir kokusu vardır ve buda ayaklarınızı kötü kokutur.Kötü kokulu ayaklar birçok insan için günlük rutinin bir parçasıdır. Ne var ki doktorlar birkaç ipucu ve yöntemle kronik ayak kokusuyla savaşabileceğimizi söylüyorlar.

 İşte ayak kokusunu önlemenin 17 yolu:

 1. Ayaklarınızı havalandırın ve her zaman kuru tutun.Ayak kokusunun en yaygın sebebi ayakların genelde terden ıslanmasıdır.Ayakkabılarınıza ve çoraplarınızı kullanmadığınız zaman ayaklarınızı düzenli olarak havalandırın.
 2. Nem tutmayan çoraplar giyin.Özellikle ayaklarınızı kuru tutmak içim tasarlanmış çoraplar vardır. Gün boyu çorapla ayakkabı giyiyor ve ayaklarınızı düzenli olarak havalandıramıyorsanız bu nem kontrol çoraplardan alınız.
 3. Tuzla yıkayın. Tuzlu su cildinizi kurutabilir, o yüzden ayaklarınızı tuzlu suda yıkarsanız ayaklarınızın nemini azaltabilirsiniz,bu hızlı kokma eğilimlerini azaltacaktır.Duş aldıktan sonra ayaklarınızı ılık ve tuzlu suyu sokun.Durulamayın;sadece bir havluyla silip çorap giymeden önce ayaklarınızı tamamen kurutun.
 4. Sirkeyle yıkayın.Sorunu azaltmak için ayaklarınızı haftada en az bir iki kere sirkeye de sokabilirsiniz.Tabii,sirke de koktuğundan dolayı bunu günün sonunda, hiçbir yere gitmeyeceğiniz zaman yapın. Ayaklarınızı yıkayın ve iyice kurulayın,bir çift çorap geçirin ve yatın.
 5. Yeşil veya siyah çayla yıkayın.Ayaklarınızı sirkeye yıkama fikri aklınıza yatmadıysa ayaklarınızı bir şeyle yıkamak isterseniz ayaklarınızı çaya sokabilirsiniz.Siyah çay en iyisi olsa da yeşil çay da işe yarar.
 6. Ayaklarınızı ovalayın.Ayaklarınızı suya sokmanın yanı sıra, ayak kokusu sorununu azaltmak için onları ovalayabilirsiniz. Bu en iyi, güçlü bir kokusu olan doğal evde bakım ürünleriyle yapılır. Zencefil, turp ve limonun hepsiyle ayağınızı ovalayıp tamamen temizleyebilirsiniz. Bunu haftada bir kez yapın.
 7. Ayakkabılarınızı da kurulayın.Ayaklarınızı kurulayıp ardından terli ayakkabılar giyerseniz yine hemen ayaklarınız kokar. Ayakkabılarınızı yeniden giymeden önce havalandırın.
 8. Hava geçiren ayakkabılar bulmaya çalışın.Eğer nemi içinde tutan ayakkabılar yerine hava alan ayakkabılar giyiyorsanız ayak kokusu sorununu epey azaltırsınız.Kenar kısımlarında yuvarlak iş ayakkabıları gibi ayakkabılar bulabilirseniz o da ayak kokusunu önleyen bir yöntemdir.
 9. Ayakkabılarınızı düzenli olarak değiştirin.Aynı ayakkabıları her gün giymeyin çünkü bu, sorunu kötüleştirir.Giydiğiniz ayakkabıları düzenli olarak değiştirin ki her giyişte doğal olarak kurusunlar.
 10. Ayakkabılarınızı çorapla giyin.Spor ve topuklu ayakkabıları çorapsız giymek teri tutmaya yol açar,bu da ayakkabının kokusunu artırıp ayaklarınızı etkiler. Naylon çorap giyen kadınlar bazı ayakkabıların içine kısa çorap giyerlerse sorunu daha da azaltırlar. Burada açık parmaklı ayakkabılar ve sandaletler istisna,bunlar çorapsızken ayakların daha fazla havalanmasını sağlar.
 11. Ayaklarınıza ayak deodorantı sıkın.Marketlerde satılan bir ayak deodorantını ayaklarınızda düzenli olarak kullandığınızda sorun genelde çözülür.
 12. Ayakkabılarınızın içine deodorant sıkın.Ayaklarınız için ürünlere ilaveten ayakkabılara sıkılan deodorantlar da vardır.Bu ürünün en yaygın türü pudralardır.Mısır nişastası ve kabartma tozu kullanabileceğiniz evde bakım ürünleri arasında.Bunları çokça kullanın.
 13.  Terinize neyin yol açtığını belirleyip sorunun çaresine bakın. Stresten dolayı terliyorsanız rahatlama teknikleri yapın. Sıcaklık yüzünden terliyorsanız evinize pervane alın. Egzersiz yaparken terliyorsanız spor salonuna yanınızda temiz bir çift çorap ve ayakkabıyla gidin.
 14. Beslenmenizi ve diğer vücut kokularınızı düşünün. Eğer kokanın sadece ayaklarınız değil vücudunuzun geri kalanı olduğunu fark ederseniz sorun beslenme kaynaklı olabilir.Kendinize ne yediğinizi ve bunun ayak kokunuzu artırıp artırmadığını sorun.
 15. Yeterince çinko alın. Bu, ayak kokusu olan insanların arasında yaygın bir beslenme sorunudur: Beslenmelerinde yeterince çinko almıyorlardır.Öyle olup olmadığını kontrol edin ve almıyorsanız çinko ilavesi yapın.Koku geçebilir.
 16. Ayaklarınızı günde en az bir kere bakteri önleyici sabunla yıkayın. Yapmanız gereken esas şey ayaklarınızı temiz tutmak. Bazı insanlar sorunu kontrol altına almak için ayaklarını günde iki üç kere yıkamak durumunda kalırlar. Bu yıkama için sizde birkaç dakika ayırırsanız sorun geçecektir.
 17. Daha ciddi bir sorun olmadığını temin edin. Bütün bunları yaptığınız halde sorununuz hala devam ediyorsa bir tür ayak hastalığınız olabilir. Bir podiyatra doktoruna gidip kontrol ettirin.
( 2396 ) kez okundu     -     05.06.2014   asmo68 ekledi     Tweetle    Paylaş 
ayakkabı kokusunu nasıl önlerim,ayak kokusunu nasıl önlerim,ayak kokusunun tedavasi nedir?,ayak,ayakkabı,ayakkabı ve ayak kokusunu nasıl önlerim,ayak ve ayakkabı kokusunu nasıl tedavi ederim,ayak ve ayakkabı kokusunun tedavisi,ayak kokusunun tedavisi,ayakkabı kokusunun tedavisi,ayak kokusunu nasıl tedavi edebilirim?,ayakkabılar,ayaklar,ayakkabının kokusu,ayak kokusu,çinko,
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (18.208.126.130) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 6
 Bugün : 511
 Toplam : 2273285
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


6