Sizin en hayırlınız Kur'an'ı öğrenen ve öğreteninizdir. - Hz.Muhammed (sav)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

TÜRKİYE’DE SOKAK HAYVANLARINA NASIL YARDIM EDEBİLİRİZ ?

TÜRKİYE’DE SOKAK HAYVANLARINA NASIL YARDIM EDEBİLİRİZ ?
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

TÜRKİYE’DE SOKAK HAYVANLARINA NASIL YARDIM EDEBİLİRİZ ?

Evcil dostlarımız hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Onlar, bizim hiç büyümeyen çocuklarımız ve zor zamanımızda can dostlarımızdır. Bizi, her halimizle kabul eden , kim olduğumuzu , işimizi veya sosyal statümüzü önemsemeyen , 5 dakikalığına yanlarından ayrılsak sanki 500 yıl geçmiş gibi bizi özleyen ve heyecanla karşılayan, yeryüzünün en saf sevgisini hisseden canlıları.

Evet, şanslı olanları bizim sevgimizi alıyorlar, karınlarını bizim sayemizde doyuruyor, bizi kolluyor ve sahipleniyorlar ama bir de bu şansi hiç tadamamış ya da tattıktan sonra birden kendilerini yapayalnız bulmuş olanları var. Onlar soskakta, karayollarında, ormanlık alanlarda ve barınaklarda gördüğünüz dört ayaklı dostlarımız.

Bazıları bizi görünce sevilme umuduyla koşarak yanımıza geliyor, bazıları kuyruklarını kıstırıp, en uzak köşelere kaçıyor,bazıları karınlarını doyurmalarına uygun yerler ya da iyi yürekli insanlar buluyor, bazıları aç kalıyor, bir deri bir kemik yaşamlarını sürdürmeye uğraşıyor hatta dayak yiyor, tecavüze uğruyor.

Ve bütün bu kötülükleri, dini inançlarıyla övünen insanoğlu onlara yapıyor. Oysa bütün dinler, Tanrı’nın yarattığı her canlıyı sevmek ve saygı göstermek gerektiğini anlatmazlar mı?

Ormanlara atılan,  etraftakileri “rahatsız ettikleri” için zehirlenerek öldürülenler derken , sokakta yaşayan dostlarımız her gün başka bir zulümle karşı karşıya kalıyorlar.

Çevremizde, bahçemizde ve sokğımızda yaşayan sahipsiz hayvanlarında yaşama , barınma , beslenme hakları vardır. Ve bu hakları 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile güvence altına alınmıştır. Sahipsiz sokak hayvanları sorunu ancak kısırlaştır, aşılat ve yaşat şeklinde uzun vadede çözülecek bir sorundur. İnsanlar petshoplardan hayvan satın alıp, sıkılıp sokağa attığı sürece, kendi sorumluluğundaki hayvanları kısırlaştırmayıp, ürettiği ve yavrularının bakımını üstlenmediği sürece çözülmeyecektir.

Bu sorunun çözümü “sokakta besleme yapmayalım, o zaman alışmazlar sokağımıza” değildir. Bu mantık sadece açlıktan daha saldırgan hale gelmiş sokak hayvanları yada açlıktan hastalanmış veya ölmüş sokak hayvanları yaratır. Gözüm görmesin belediye toplasın onlar baksın yaklaşımıda doğru değildir. Bakımevlerinde hayvanlar küçük kafes içerisinde hapishane ortamı içinde yaşarlar.Kaldıki Belediyeler topladıkları sahipsiz sokak hayvanlarını hasta değillerse 10 günden fazla tutamazlar.Aldıkları noktaya geri bırakırlar.

Zamanında eğitip, evcilleştirdiğimiz, genleriyle oynayarak türlü ırklar yarattığımız sokak hayvanlarımız betonlarla kapladığımız şehirlere hapsettik. Ekolojik dengeyi bozan  tek ırk insanoğludur. Başımıza bir dert geldiğinde. Deprem olduğunda eğitilmiş köpekleri insanların canını kurtarmak için kullanırız , uyuşturucu yada mayın ararken kullanırız, evimizi korusun diye kapımıza köpeklerimizi bağlarız. Ancak sokağımızdaki hayvanlara tahammül edemeyiz.

HAYVANLARIMIZI KORUYALIM TIPKI ONLARIN BİZİ KORUDUKLARI GİBİ VE ONLARI EN İYİ ŞEKİLDE BESLEMEYE ÇALIŞALIM….

( 6320 ) kez okundu     -     26.04.2014   kcpnr68 ekledi     Tweetle    Paylaş 
hayvanlarımız, hayvanlarımızı koruyalım, türkiye'deki sokak hayvanları..
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.226.97.214) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 5
 Bugün : 95
 Toplam : 2275381
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


5