(Mallarınızı) Allah yolunda harcayın. Kendi kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever. - Bakara, 2/195
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Gökyüzü Gerçekten Siyah Mıdır?

Gökyüzü Gerçekten Siyah Mıdır?
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

GÖKYÜZÜ GERÇEKTEN SİYAH MIDIR?

Özellikle açık havalarda, gökyüzünün sonsuz maviliği doyulamayacak kadar güzel bir görüntüdür. Bu güzel maviliği sağlayan atmosferimizdir. Çünkü aslında siyah olan göğü böyle masmavi görmemize sebep, dünya atmosferinin güneşin çıkardığı ışınları, özellikle mavi ışınımları soğuyup, tekrar yaymasıdır. Bu sayede esas rengi mavimsi yeşil olan güneşi de sarı görürüz..

GÜNEŞ AKŞAMLARI SÖNÜYOR MU?

Akşam saatlerinde gökyüzüne baktığımız zaman parlayan yıldızları görürüz. Sabah saatlerinde ise yıldızlar gitmiş ve yerine Güneş gelmiştir. Saatler ilerleyip akşam olduğunda Güneş'in de gittiğini ve yerine yıldızların geldiğini görürüz; peki Güneş akşamları sönüyor mu?
Dünya'nın şeklini merak eden bilginler yüzlerce yıl çalışmalar yapmış ve sonunda Dünya'nın küreye benzediğini bulmuşlardır. Bunu bulan bilginler aynı zamanda yıldızlar hakkında ve Güneş hakkında da araştırmalar yapmışlardır.
Dünya bir küreye benzemektedir. Aynı zamanda Dünya hem kendi etrafında ve hem de Güneş adı verilen yıldızın etrafında dönmektedir.
Dünya'nın kendi etrafında dönmesi gece ve gündüz denilen olayların meydana gelmesini sağlamaktadır. Dünya'nın bir yüzeyi Güneş'e bakmakta ve bu kısımda gündüz saatleri yaşanırken, Dünya'nın Güneş'e bakmayan yüzünde gece saatleri yaşanmaktadır.
Ama gündüz tarafında olanlar devamlı gündüzü yaşamamakta, Dünya kendi etrafında döndüğü için belli bir saatten sonra Güneş batmakta, ama bir yerde batarken Dünya'nın başka yerlerinde gündüz, bazı bölgelerinde ise daha yeni doğar bir şekilde ortaya çıkmaktadır.
Aslında bunu sizlerde deneysel olarak görebilirsiniz. Yanan bir el fenerini Güneş gibi düşünüp bir masanın üstüne koyalım. Elimize alacağımız bir portakalı de Dünya olarak düşünelim. Portakalı bu el fenerinin önünde hareket ettirelim, ama portakalı kendi kseni etrafında döndürerek bu hareketi yapalım. Göreceğimiz şeylerden birisi portakalın bir yüzüne el fenerinin ışığı vururken, diğer yüzüne el fenerinin ışığı vurmaz. Döndürme işlemini sürdürürken göreceğimiz diğer şey ise belli bir süre ışığı gören tarafın belli bir süreden sonra ışığı görmediği, ışığı görmeyen yüzeyin ise belli bir süreden sonra ışığı görmeye başladığıdır.


GÜNEŞ SİSTEMİNDE KAÇ TANE GEZEGEN VARDIR?

Güneş sisteminde 9 tane gezegen vardır. Bu gezegenler sırasıyla şunlardır:
1-Merkür
2-Venüs
3-Dünya
4-Mars
5-Satürn
6-Jupiter
7-Uranüs
8-Neptün
9-Pluton

 

( 1757 ) kez okundu     -     17.04.2014   asmo68 ekledi     Tweetle    Paylaş 
gökyüzü,atmosfer,siyah,güneş,Merkür,Venüs,Dünya,Mars,Satürn,Jupiter,Uranüs,Neptün,Pluton
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (18.206.16.123) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 4
 Bugün : 205
 Toplam : 2081389
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


4