İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez. - Hz.Muhammed (sav)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Erkekler de İffetli Olmalıdır

Erkekler de İffetli Olmalıdır
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Yüce dinimiz insana, hayatını korumak ve onu onurlu bir şekilde idame ettirebilmek için bir takım haklar ve vazifeler tanzim etmiştir. Dinin muhafazası, can mal güvenliğinin sağlanması, aklın ve namusun (ırzın) korunması bu hakların en önemlilerindendir. Bunlar Müslümanın dokunulmaz haklarıdır. Bunların muhafazasında kamu otoritesi kadar birey de sorumludur. Bunlar içerisinde şüphesiz namus ve şerefin korunmasının en güzel yolu, iffetli olmaktan geçmektedir. Zira iffet, insanın süsü, ziyneti ve namus anlayışının göstergesidir. İffet ve namus duygusu, insanlarda doğuştan var olan ve onu diğer canlılardan ayıran en belirgin niteliktir.

İffet, haramlardan ve şüpheli şeylerden uzak durma, kendisine helal olmayana yanaşmama, dünyevi şeylere tamah etmeme, hiçbir sebep yokken insanlardan bir şey istememe, sabırlı olma, çirkin ve nahoş şeylere el uzatmama, malayani ile meşgul olmama gibi anlamlara gelir.

Nur suresinin 30 ve 31. ayetlerinde şöyle buyurulmuştur: “Mümin erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphe yok ki, Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır. Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar…

İffet kelimesi dilimize Arapçadan geçmiş bir kelimedir. Bu kelimeyi inceleyen eski lügatler, iffet kelimesini açıklarken “iffetli adam” şeklinde bir örnekte bulunmuşlardır. Bunu ifade etmemizin sebebi, günümüzde yanlış kullanılan “iffetli kadın” tamlamasından kaynaklanmaktadır. Üzülerek ifade edelim ki çağımızda bazı kimseler tarafından iffet, sadece kadınlarda bulunması gerekli bir değer olarak telakki edilmektedir. Oysa iffetli olmak, erkek için de dini ve ahlaki bir yükümlülük ve erdemdir.

HZ. YUSUF’UN (A.S) İFFETİNİ UNUTMAYALIM

Bunun yanında yukarıda zikrettiğimiz ayetler, namus ve iffetin sadece kadınlara özgü olmayıp kadın-erkek bütün insanlarda bulunması gereken bir özellik olduğunu göstermektedir. Dikkat edilirse Cenab-ı Allah, Kur’an-ı Kerim’de iffet hususunda zirveye çıkmış olan iki şahsı, müminlere numune-i imtisal olarak göstermiş ve onları methetmiştir. Bunlar Yusuf Suresi’nde “kıssaların en güzeli” diye hikayesi anlatılan Hz. Yusuf (a.s) ile yine kendisinden övgüyle bahsedilen Hz. Meryem’dir.

İffet sadece namusu koruma, namusa leke getirecek çirkin işlerden sakınma erdemi değildir. Istılah kitaplarında hemen hemen haya ile eş anlamda zikredilen iffet kelimesi, bireyin erdemli bir hayat yaşayabilmesi için hayatını İslam’ın ahkamıyla donatması, tezyin etmesi (süslemesi) olarak açıklanmıştır. “Dilin iffeti, sükut etmesidir” sözü de bu açıklamalarımızın bir tercümesidir.

İffetin lüzumunu göstermek için Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle dua etmiştir: “Allah’ım, senden hidayet, takva, iffet ve gönül zenginliği dilerim.” (Müslim, Zikr, 72)

Bir başka hadislerinde de, “Kim bana dilini ve iffetini koruma sözü verirse, ben de ona cennet sözü veririm” (Buhari, Rikak, 23) buyurmaktadır.

HAYA VE İFFET MÜMİNİ GÜZELLEŞTİRİR

Nefis, insanı her zaman yasaklara doğru yönlendirir. Kötülüğü, çirkin işlere yaklaşmayı emreder; bunu insana, insan aklına hoş gösterir. Allah’ın sevmediği işleri yaptırır. Müminin, imandan sonra en büyük fazileti iffetidir. Haya ve iffet mümini güzelleştirir. Onun ahlakının iyi olmasını sağlar. İffet beraberinde izzeti getirir. İffet sahibi erkekler ve kadınlar daima toplumlar tarafından takdir edilmiş, sevilmiş ve övülmüştür.

Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’de bizlere pek çok kıssadan haber vermiştir. Bu kıssalar kimi zaman öğüt ve nasihat içindir. Kimi zaman da sakınılması gereken şeylerin, zihinde daha iyi yer tutması içindir. Mesela Hz. Musa’nın (a.s) kıssasının bir yerinde bizlere mümin erkek ve kadınların, birbirleriyle karşılaştıkları zaman nasıl bir tavır takınmaları gerektiği şöyle anlatılmıştır.

Musa Medyen suyuna varınca, orada (hayvanlarını) sulayan birçok insan buldu. Onların gerisinde de (hayvanlarını) engelleyen iki kadın gördü. Onlara: ‘Derdiniz nedir?’ dedi. Şöyle cevap verdiler: ‘Çobanlar sulayıp çekilmeden biz (onların içine sokulup hayvanlarımızı) sulamayız; babamız da çok yaşlıdır.’ Bunun üzerine Musa, onların yerine (davarlarını) sulayıverdi. Sonra gölgeye çekildi ve ‘Rabbim! Doğrusu bana indireceğin her hayra (lütfuna) muhtacım’ dedi. Derken, o iki kadından biri utana utana yürüyerek ona geldi: ‘Babam’ dedi, ‘bizim yerimize (hayvanları) sulamanın karşılığını ödemek için seni çağırıyor.’ Musa, ona (Hz. Şuayb’a) gelip başından geçeni anlatınca o, ‘Korkma, o zalim kavimden kurtuldun’ dedi. (Şuayb’ın) iki kızından biri ‘Babacığım! Onu ücretle (çoban) tut. Çünkü ücretle istihdam edeceğin en iyi kimse, güçlü ve güvenilir olandır’ dedi.” (Kasas, 23-26)

KADIN VE ERKEKLERİN KONUŞMASINDA EDEP

İslam hukuku mucibince, iffetli hanımlar erkeklerle iç içe olmamalı ve bir kenarda durmalıdır. Hanımlar erkeklerle iç içe bir araya getirecek sebeplerden uzak durmalıdır. Hanımların yabancı erkeklerle konuşma zorunluluğu varsa maksadı anlatacak kadar kısa konuşmalıdır. Hanımlar yabancı erkeklerle karşılıklı sohbete sebep olacak tarzda konuşmamalıdır. Hanımlar yabancı erkeklerle sohbet kapısını açacak tarzda yuvarlak sözlerle değil kesin ifadelerle konuşmalıdır. Erkeklerin de yabancı hanımlarla konuşma zorunluluğu varsa onlar da sözlerini kısa tutmalıdır. Erkekler de sözlerinde maksadına ulaşınca hanımlarla konuşmayı bitirip susmayı tercih etmelidir. Bir erkek bir hanıma iyilik yapmışsa iffetin gereği olarak o hanımdan gelecek güzel sözlere meydan vermemeye çalışmalıdır. Hem hanımlar hem erkekler yolda yürürlerken haya ve edep sınırlarını muhafaza etmelidirler.

Semerkand Aile Dergisi 100.Sayı

( 3994 ) kez okundu     -     01.04.2014   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Erkekler de İffetli Olmalı, HZ. YUSUF’UN (A.S) İFFETİNİ UNUTMAYALIM, iffet, namus, iffetli adam, erkeklerde iffet, namus kavramı, ar, iffetli olmak, HAYA VE İFFET MÜMİNİ GÜZELLEŞTİRİR, KADIN VE ERKEKLERİN KONUŞMASINDA EDEP
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.233.229.90) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 3
 Bugün : 170
 Toplam : 2271068
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


3