(Mallarınızı) Allah yolunda harcayın. Kendi kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever. - Bakara, 2/195
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Çocuklarımızın Okuma(ma)sı İçin Herşeyi Yapıyoruz

Çocuklarımızın Okuma(ma)sı İçin Herşeyi Yapıyoruz
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Çocuklarımız bizim geleceğimiz, en değerli varlıklarımızdır. Onların okumaları ve meslek sahibi olmaları için elimizden gelen her türlü çabayı göstermekte ve her fedakarlığı yapmaktayız. Onlar için neler yapmayız ki:

- Oyun tadında kısa ödevler vererek eğlendirerek öğretmek yerine; çok uzun ve sıkıcı ödevler verip onları öğrencilik yıllarının daha başında canlarından bezdiririz.

- Kendimiz saatlerce televizyon seyrederiz ancak çocuklarımızı televizyonsuz odaya göndererek, akıllı telefonlar ellerinde saatlerce ders çalışmalarını bekleriz.

- Onların dünyasına sevgiyle sabırla ve hoşgörüyle girerek tavsiyelerde bulunarak yönlendirmek yerine; öfkeyle kızarak ve kırarak dünyalarından çıkıp bağırıp çağırmakla ders çalışmalarını bekleriz.

- Her türlü uzmanın konuşmasını ezbere biliriz, aile fertlerinin hem fikir olmaları gerektiğini söyleriz ancak; karı koca olarak birimizin söylediğini diğerimiz çürüterek çocuğumuzu çelişkiye düşürürüz.

- Çocuklarımızı derslerine çalışmaları halinde güzel hediyelerle ödüllendirmeyi vaat etmek yerine; sınıfta kalmaları veya düşük not almaları halinde okuldan almakla tehdit ederiz.

- Her çocuğun farklı yaratıldığını, yetişkin olarak bizlerin de kendi akranlarımızın pek çoğu gibi başarılar elde edemediğimizi gönlümüzün en derinlerinde bir yerlerde hissettiğimiz halde; çocuklarımızı başkalarının çocuklarıyla mukayese ederek onları küçük düşürür ve tüm şevklerini kırarız.

- ‘’Bizim zamanımızda okumanın hiç imkanı yoktu, şimdi her şey var okumak çok kolay’’ gibi cümleler kurarak kendimizi temize çıkarır, çocukları da her türlü imkan olduğu halde okumayan sorumsuz gençlermiş gibi göstererek vicdanımızı rahatlatırız.

- Geçmişte benim babam bir kere bile toplantıma gelmemişti gibi cümleler kurarak sorumluluğumuzu asgari seviyede tutmaya çalışırız.

- Bir kere olsun çocuklarımızı karşımıza alarak gözlerinin içine bakıp; oğlum/kızım çalışırsan, okursan gelecekte seni şunlar bekliyor, çalışmazsan da bunlarla karşılaşırsın diye yol göstermek yerine; sürekli olarak dersini çalış cümleleriyle onları bunaltır hatta yaramazlık yapan çocuklara ders çalış cümlesini bir baskı ve yıldırma aracı olarak kullanır ve rahata ereriz.

- En lüzumsuz maçların yorumlarını/evlilik programlarını saatlerce izleriz ancak çocuklarımızın okulda neler yapıp ettiğini bir dakika bile dinlemek istemeyiz.

- Kendi çocuklarımızı kardeşleriyle mukayese ederek sadist duygularımızı tatmin eder, çocuklarımız arasına kin ve nefreti aşılarız.

- Çocuklarımızın öğretmenleri hakkında olumsuz konuşmalar yaparak öğretmenleri gözden düşürürüz sonra da kalkıp öğretmenini neden iyi dinlemiyorsun diye çocuklarımızı fırçalarız.

Görüldüğü gibi çocuklarımızın okuması için her şeyi yapıyoruz ancak; bu türden tavır ve davranışlarımızın çocuklarımızı gayretlendirmekten çok; derslerden soğutmakta olduğunun farkında bile değiliz.

Fatih PINAR (Edebiyat Öğretmeni)

( 2223 ) kez okundu     -     21.12.2013   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Çocuklarımızın Okuma(ma)sı İçin Herşeyi Yapıyoruz, fatih pınar, edebiyat öğretmeni, eğlendirerek öğretmek yerine, çocukların okuması için, okuma alışkanlığı, çocuklara okumayı sevdirme, çocuklara okumayı sevdirme
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster

Notice: Undefined index: tamami in /home/mkoku2014/public_html/tr/yorumgoster.php on line 26
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (52.23.219.12) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 13
 Toplam : 2534933
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2