Allah'ım! Öfkenden rızana; cezandan affına sığınırım. Senden yine sana sığınırım. Sana övgüyü saymakla bitiremem. Sen kendini nasıl övdüysen öylesin. - Müslim, "Salât", 222
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Selim Bir Kalple Huzurda Olmak

Selim Bir Kalple Huzurda Olmak
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Kalp ilahi sıfatların tecelli ettiği yerdir ve “latife-i insaniye” olarak da adlandırılır. Tasavvufta gaye, kalbi kötü sıfatlarından arındırarak saf ve selim bir hale getirmektir. Zira Allah Teala Kur’an-ı Kerim’de Mahşer günü insanlara sadece selim bir kalbin fayda vereceğini bildirmektedir: “(İnsanların) dirilecekleri gün beni mahcup etme. O gün ne mal fayda verir ne de evlat. Ancak Allah’a kalb-i selim (temiz bir kalp) ile gelenler (o günde fayda bulur.)” (Şuara, 87-89)

Kalp kelimesi Arapça “döndürme, değiştirme” anlamlarına gelmektedir. Kalbin hızlı değişimleri sebebiyle bu ismi aldığı düşünülür. Kalp insan bedeninin adeta merkezidir. Maddi kalp vücutta kan dolaşımını aralıksız devam ettirerek bedenin ayakta kalmasını sağlarken, manevi kalp de ruhun ayakta kalmasını sağlamaktadır. O nedenle hakkı ve hayrı tercih eden insanoğlunun hem maddi hem de manevi kalbini sürekli sağlıklı tutması ve koruması gerekir. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadis-i şeriflerinde: “Bedende bir et parçası vardır. Eğer o et parçası sağlam olursa bütün vücut sağlam olur. Eğer o et parçası bozuk olursa bütün vücut bozuk olur. İşte o et parçası kalptir” (Tirmizi, Nevadiru’l-Usul, II, 94) buyurmaktadır.

GÜNAH KİRİYLE KATILAŞAN KALPLER

Manevi kalbin sıhhatini bozan şeyler, işlenen günahlardır. Her işlenen günah kalpte küçük siyah bir leke bırakır. Artan günahlarla birlikte kalpteki lekeler de çoğalır ve kalp kaskatı, kapkara bir hal alır. Katılaşan kalp artık günahları için üzüntü duymayı bırakır. Allah Teala Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: “Sonra bunun ardından kalpleriniz yine katılaştı, taş gibi; hatta daha katı oldu. Çünkü taş vardır ki, içinden ırmaklar fışkırır. Taş vardır ki yarılır da içinden sular çıkar. Taş da vardır ki, Allah korkusuyla (yerinden kopup) düşer. Allah yaptıklarınızdan hiçbir zaman habersiz değildir.” (Bakara, 74)
Tasavvuf ehline göre insan ruhu, bu aleme Melekut Alemi’nden tertemiz olarak gelmiş; fakat dünya ve madde kiriyle pislenmiştir. Eğer tasfiye-i kalp yapılırsa, ruhu ve kalbi örten kirler ve perdeler kalkar, manevi alemde ilahi ve ezeli hakikatler kavranır.

HAKK’A AYNA OLMUŞ KALPLER

Kalbi arındırmanın yolu ise Maide Suresi’nin “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının, ona yaklaşmaya vesile arayın ve onun yolunda cihat edin ki kurtuluşa eresiniz.” (Maide, 35) ayetine uygun olarak, kalbini arındırmış ve Allah’a ayna haline getirmiş kamil bir mürşidin tasavvufi eğitimine dahil olmaktır. Salikten beklenen de o temizlenmiş ve ilahi tecellilerin aynası haline gelmiş mürşit kalbine yönelerek, onun vesilesiyle ilahi tecellilerin muhatabı haline gelmektir. Bu usul “mürşit rabıtası” olarak da bilinmektedir.

Tasavvuf ehline göre madde, bitki, hayvanlar, insanlar Hakk’ın isim ve sıfatlarını aksettiren aynalardır. Hak, en mükemmel şekilde peygamberlerde ve insan-ı kamilde tecelli etmiştir. İnsan-ı kamil olan mürşit de Hakk’ın aynasıdır. Mürşide tabi olan salik de o aynaya yönelerek ona düşen ilahi tecellilerin etkisiyle Hakk’ın aynası olma yolunda ilerleyebilir.

Mürşidi aracılığıyla kalbini arındıran salik daha sonra saflaşarak ayna haline gelmiş gönlünde Allah’ın tecellisini görebilir. Salik bu şekilde yolun sonunda ulaşılması arzulanan hakikate ulaşmış olur.

Allah Teala kalplerimizi arındırmamız için bizlere türlü vesileler sunmuştur. O vesilelere sarılıp selim bir kalp ile huzurda bulunmak duasıyla...

Semerkand Aile Dergisi

( 3675 ) kez okundu     -     17.12.2013   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Selim Bir Kalple Huzurda Olmak, Selim Bir Kalp ile Huzurda Olmak, semerkand aile dergisi, M. Saki EROL, latife-i insaniye, HAKK’A AYNA OLMUŞ KALPLER, GÜNAH KİRİYLE KATILAŞAN KALPLER, mürşit rabıtası, huzurda olmak
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster

Notice: Undefined index: tamami in /home/mkoku2014/public_html/tr/yorumgoster.php on line 26
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (52.23.219.12) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 3
 Bugün : 14
 Toplam : 2534934
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


3