Allah'ım! Günahlarımın küçüğünü büyüğünü, öncesini sonunu, açığını ve gizlisini, hepsini bağışla. - Müslim, "Salât", 216
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Annenin İlk Sütü Bebeğin İlk Aşısı Kolostrum

Annenin İlk Sütü Bebeğin İlk Aşısı Kolostrum
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Bebekler anne karnında son derece konforlu ve korunaklı bir yaşam sürerler. Gebelik süresi tamamlanıp doğum gerçekleştiğinde onlar için hem yeni bir dünyanın kapısı açılmış olur hem de bir takım tehlikelerle karşı karşıya kalma riski baş gösterir. Çevredeki olumsuz etkenlere maruz kalma ihtimali sağlık problemlerini de beraberinde getirir. Bebeğin bütün bu tehlikelerden korunması, hastalıklarla baş edebilmesi, direnç kazanması ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için annenin hormonları harekete geçer ve bebeğe adeta savaşması için bir silah üretip gönderir. İşte bu silah annenin ilk sütü yani “kolostrum”dur. Ağız sütü olarak da bilinen kolostrum bebeğin ilk aşısı olarak kabul edilir. Doğumdan hemen sonra üretilir ve 7 gün süreyle gelmeye devam eder. Sarımtırak renkteki bu sütün bebekler için önemini, içerdiği besin değerlerini ve anne sütüne dair her şeyi Emsey Hospital Çocuk Sağ. ve Hast. Uzmanı Dr. Yadigar Genç ile konuştuk.

KOLOSTRUMUN ÖNEMİ VE YARARLARI NELERDİR?

Yazının başlığından da anlaşılacağı gibi kolostrum bebeğin ilk aşısı, onu hastalıklara karşı koruyan ilk kalkandır. Bu sütün önemi çoğu anne tarafından bilinse de bazı kesimlerde sağılıp döküldüğü de bilinmektedir. Oysa bebeğin doğduktan sonraki ilk bir saat içinde bu sütle tanıştırılması gerekir. Kolostrumun bebek sağlığı için son derece önemli ve faydalı bir besin olduğuna dikkat çeken Dr. Yadigar Genç, kolostrumda olgun süte oranla daha fazla bulunan antienfektif yani enfeksiyon önleyici maddeler A vitamini, sodyum ve çinkonun bebeği ilk birkaç gün içinde oluşabilecek enfeksiyonlardan koruduğunu belirtiyor ve bu besinin diğer faydalarını da şu sözlerle dile getiriyor: “Kolostrumun içeriğinde bebekte henüz yapılamayan antikorlar mevcuttur. Bu antikorlar bebeğin ince bağırsağında emilerek bebeği mikroplara karşı korur. Kolostrum bağışıklığın kaynağı olması ve sekretuar IgA’yı içermesi nedeniyle gastrointestinal enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Olgun süte göre daha fazla protein içerir. Bağırsağın olgunlaşmasını sağlayan, alerji ve intolerans gelişmesini önleyen epidermal büyüme faktörlerini içerir. A, D, B12 vitaminleri olgun süte göre daha yüksektir. Bilirubin’in bağırsaktan atılmasını sağlayarak sarılığı önler. Yüksek dozda K vitamini ihtiva etmesi nedeniyle de yeni doğanı hemorajik hastalıktan korur.”

Esra Mert - Semerkand Aile Dergisi 94.sayı

( 1622 ) kez okundu     -     10.11.2013   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Annenin İlk Sütü Bebeğin İlk Aşısı Kolostrum, kolostrum, kolostrum nedir, kolostromun önemi, kolostromun yararları, bebeğin ilk aşısı, ilk aşı, ilk süt, annenin ilk sütü, kolostrum hakkında, semerkand aile dergisi, Yadigar Genç
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (18.206.16.123) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 5
 Bugün : 184
 Toplam : 2081368
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


5