Allah'ım! Günahlarımın küçüğünü büyüğünü, öncesini sonunu, açığını ve gizlisini, hepsini bağışla. - Müslim, "Salât", 216
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Bir ve Beraber Olmalıyız

Bir ve Beraber Olmalıyız
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Bazen bir şair “Toplanın hep, derlenin hep, düzelin; yığınlar, gelin!” (Necip Fazıl, Davetiye) dizeleriyle, bazen de bir Allah dostu eyleme döktüğü “Şu beş duyudan, altı yönden varını yoğunu birliğe çek, birliğe” (Mevlana Celaleddin Rumi, Birliğe Ulaş) davetiyle seslenir bize. Her birinin dayanağı ilahidir. Zira Kur’an-ı Kerim’de “Allah’a ve Rasul’üne itaat edin ve birbirinizle çekişmeyin. Sonra gevşersiniz ve gücünüz, devletiniz elden gider. Sabırlı olun. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.” (Enfal, 46) buyrulur, Rasulullah Efendimiz de (s.a.v) “Müslümanlar bir vücudun azaları gibidir. Bir azaya bir sıkıntı isabet ederse tüm vücut o acıyı duyar” nasihatini eder. Tavsiyeden öte kucaklayıcı ve genel geçer bu emirlerle bizden istenen birlik ve beraberliktir. Aynı kıbleye yönelmemizden namazı cemaatle kılmalarımıza, aile kurmamızdan dünyevi veya dini mahiyet taşıyan tüm iş ve hizmetlere kadar birlikte amel etmeyi, iş görmeyi öğreniriz.

Atalarımız “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” derken şüphesiz bir işin (hizmetin) tek başına üstesinden gelmenin zorluğuna dikkat çekmiştir. Yine tecrübe edenin “Bir avuç kumu cama savurduğunuzda hiçbir etkisi olmaz. Ancak kumu suyla kararak topak yaptığınızda attığınız cam kırılır” şeklindeki deyişiyle, birden fazla yüreğin ve bedenin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan etkinin daha kalıcı ve güçlü olduğunu anlarız. Fakat sonucun böyle olabilmesi için kuru kalabalıktan ziyade bir işin etrafında toplananların evvela niyetlerinin “Allah için” olması ve iş yapma, hizmet etme gayesi ve çabası taşımaları gerekir. Çoğumuzun anlayışı ve kabulü böyle olduğu halde nefsani tavırlarımızın her an farkında olamadığımız için davranışlarımız kimi zaman bu düstur üzere olmayabiliyor.

Huriye KARNAP - Semerkand Aile Dergisi 94.sayı

( 1758 ) kez okundu     -     08.11.2013   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Bir ve Beraber Olmalıyız, birlik, beraberlik, birlik içinde, birlik beraberlik içinde olmak, tek yürek, tek ses, tek bilek
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.230.154.129) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 3
 Bugün : 45
 Toplam : 2252456
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


3