Allah'ım! Günahlarımın küçüğünü büyüğünü, öncesini sonunu, açığını ve gizlisini, hepsini bağışla. - Müslim, "Salât", 216
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Evlerimiz Yuvamızdır Bizim

Evlerimiz Yuvamızdır Bizim
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Evlerimiz hayatımızın anlam kazandığı mekanlardır. Yaşam adına uzandığımız ne varsa başlangıç ve bitiş çizgisi onunla bütünleşir. İşe, okula yahut dostlarla buluşmaya gidelim sonuçta döndüğümüz yer evimizdir. Günün yorgunluğunu ancak yuvamızın sıcak ikliminde atarız. Hele evlerimizde annemiz babamız, evlendiysek eşimiz, gönül meyveleri çocuklarımız varsa, evlerimiz tam olarak yuvadır bizim için.

Allahın verdiği en güzel nimetlerdendir bir eve/ aileye sahip olmak… Sevinçler, ziyafetler, geziler, tatiller, ne kadar güzel geçerse geçsin; evde olmanın huzurunu ve rahatlığını veremez. “Başımızı sokacak kadar evimiz olsun yeter” diyenlerin arzusu da bundan öte bir şey değildir zaten.

Aslında önemli olan evlerin genişliği, yapısı şekli değil, onu değerli kılan birlikte kaldığımız aile fertlerimizdir. Onlarla sağlam, sıcak ilişki kurabilmektir. Birisinin eksikliği veya sıkıntısı evin duvarlarına gölge, yüreklere hüzün düşürür. Evlerimiz aile bağlarıyla perçinlenirken bedenimizi ve birlikteliğimizi bir kale gibi korur…

Ne yazık ki günümüzde evlerin birçok hususta konumu değişti. Çevre baskısının etkisi, manevi hassasiyetin eksilmesi, kendimizden çok başkalarının demelerine göre şekil almasıyla evlerimizin kutsiyeti, mahremiyeti azaldı. Mobilyaları, dekoru, boyası, renk uyumu derken görüntüsü içindeki insanlardan daha kıymetli hale geldi. Çocuklar gönlünce oynayamazken, ev halkının eşyaya gereğinden fazla gösterdiği titizlik stresi de beraberinde getirdi. Misafir ağırlamalar gönüllerden çıkıp gösterişçiliğe hizmet etmeğe başladı. “Ne şaşaalı bir sofra!” desinler diye gereksiz külfetlere girildi. Misafir için oluşturulan “muhteşem ambiyans” bozulur mu endişesi ev sahibinin tek derdi olmaya başladı.

EVİMİZİ CENNETE ÇEVİRMEK ELİMİZDE

Evlerimiz Kur’an’ın okunduğu, Hak Teala’nın emirlerinin uygulandığı mekanlar olsun istiyorsak, şeytan ve avenesine fırsat vermeden, hayatımızı ve evlerimizi İslam ahlakına göre şekillendirmeliyiz. Televizyon kültürünün ailemiz üzerinde hakimiyet kurmasına müsaade etmemeliyiz. İnancımızın yansımalarını evimizin her bölümünde göstermeyle gayret edebilelim ki, önümüze cennete uzanan yollar açılsın.

Son sözü Efendimiz’den (s.a.v) dinleyelim: “Sizden hanginiz canı ve malı emniyet içinde, vücudu sıhhat ve afiyette, günlük azığı da yanında olduğu halde sabahlarsa, sanki bütün dünya kendisine verilmiş gibidir.” (Tirmizi, Zühd, 34)

Semerkand Aile Dergisi 97.sayı

( 2448 ) kez okundu     -     04.11.2013   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Evlerimiz Yuvamızdır Bizim, yuvamız, evimiz, ev hali, aile hayatı, islama uygun ev, evlerimiz yuvadır bizim, yuva sıcaklığı, ev huzuru, huzurlu ev hali, evimiz cennetimiz, cennet ev
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster

Notice: Undefined index: tamami in /home/mkoku2014/public_html/tr/yorumgoster.php on line 26
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (35.172.203.87) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 221
 Toplam : 2507272
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2