Yazıklar olsun, size de; Allah’ı bırakıp tapmakta olduklarınıza da! Hâlâ aklınızı başınıza almayacak mısınız? - Enbiya-67
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Mahzun Duruşlu Evler

Mahzun Duruşlu Evler
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Metre karesi geniş, itibar edilen bir semt ve çevre içinde olmasına rağmen çoğu kez mahzun olmaktan kurtulamayan evler vardır bir de. Gösterişli eşyalarla tıkanmış, mutfak ve yatak odasına odaklanılmıştır bu evlerde. Kur’an ve ezan sesinden mahrumdur, heybetli görüntüsünün aksine mahzun bir duruş sergiler. Efendimiz’in (s.a.v) “Evlerinizi kabirlere çevirmeyiniz. Şüphesiz şeytan, içinde Bakara suresi okunan evden kaçar” (Müslim, Tirmizi) sözünün adeta canlı görüntüsünü yansıtır. Böylesi evlerde çoğu kez secdeye aşinalık yoktur, kıble bilinmez, ramazan sofraları kurulmaz, bayram sevinci evin duvarlarına aksetmez. Maddiyatın çokça konuşulduğu, gösterişin mesai yaptığı, aile bireylerinin bile birbirine güvenmekte zorlandığı evlerin hazin tablosudur bu.

Evlerimiz Kur’an’ın okunduğu, Hak Teala’nın emirlerinin uygulandığı mekanlar olsun istiyorsak, şeytan ve avenesine fırsat vermeden, hayatımızı ve evlerimizi İslam ahlakına göre şekillendirmeliyiz. Televizyon kültürünün ailemiz üzerinde hakimiyet kurmasına müsaade etmemeliyiz. İnancımızın yansımalarını evimizin her bölümünde göstermeyle gayret edebilelim ki, önümüze cennete uzanan yollar açılsın.

Son sözü Efendimiz’den (s.a.v) dinleyelim: “Sizden hanginiz canı ve malı emniyet içinde, vücudu sıhhat ve afiyette, günlük azığı da yanında olduğu halde sabahlarsa, sanki bütün dünya kendisine verilmiş gibidir.” (Tirmizi, Zühd, 34)

Semerkand Aile Dergisi 97.sayı

( 1936 ) kez okundu     -     02.11.2013   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Mahzun Duruşlu Evler, dünyalık, dünyalık ev, islama uymayan ev, ev hali, aile hayatı, evimizi cennete çevirmek, evi cennet bahçesi, evde kuran ahlakı, dünyalık ev, hüzünlü ev
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (18.206.16.123) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 4
 Bugün : 184
 Toplam : 2081368
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


4