İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez. - Hz.Muhammed (sav)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Bebek Giysileri Nasıl Olmalı ve Nasıl Temizlenmeli?

Bebek Giysileri Nasıl Olmalı ve Nasıl Temizlenmeli?
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Anne olmak pek çok sorumluluğu da beraberinde getirir. Hele yeni anne olmuş biri için bebekle beraber yeni bir hayata alışmak, yeni bir düzen kurmak zaman alan bir süreç. Kimi anneler bu süreci keyifle atlatırken kimileri de son derece yorucu bir serüvene dönüştürüyor. Okudukları, gördükleri, duydukları birbirinden farklı olan annelerin doğruları da birbirinden farklı oluyor. Örneğin bazı anneler sıcak ortamın çocuğu hasta edeceğini düşünürken, bazısı da bebeğini ya da bebek odasını olabildiğince sıcak tutmaya çalışıyor. Pek çok unsur gibi bebek giysileri de annelerin farklı tutum geliştirdikleri konulardan biri. Kimi pazardan aldığı elbiseyi keyifle bebeğine giydirirken, diğeri belirlediği birkaç markanın ürünleri dışında kıyafet almayı tercih etmiyor. Kıyafetleri aldığı gibi, yıkamadan bebeğine giydiren anneler kadar, aşırı derecede steril olması için ömrünü tüketen anneler de var. Peki bu iki ucun ortasını tutturmak zor mu?

Bir uzman gözüyle konuyu değerlendiren Emsey Hospital Çocuk Sağ. Ve Hast. Uzmanı Dr. Yadigar Genç, bebek büyütürken özen ve dikkatin önemli olduğunu fakat bunun dozunun iyi ayarlanması gerektiğini belirtiyor.

BEBEĞİM NE GİYSİN?

Kıyafet seçiminin her anne için önemli bir konu olduğunu dile getiren Uzm. Dr Yadigar Genç, bebeklerin 2-3 aylık olana kadar çevrelerindeki ısı değişikliğinden çabuk etkilendiklerini ve bu yüzden açık kapı ve camlardan hava akımı olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Bebek için en uygun ortam ısısının 22-26 derece arasında olduğunu sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Genç, bu aralığa dikkat edildiği sürece bebeğin kat kat giydirilmesine gerek olmadığını ifade ediyor. Bu sıcaklığın altında olan serin ortamlarda ise bebeğin sıkmayacak, çok terletmeyecek şekilde birkaç kat giydirilebileceğini öneriyor.

Bebeğinize kıyafet seçerken çok detaylı araştırmalar yapmanıza gerek yok. Çünkü uzmanların da önerdiği birkaç maddeyi bilmek bebeğiniz için ne tür kıyafetler seçebileceğiniz konusunda size gerekli bilgiyi veriyor. Önerilen türler çok sıkı ya da çok geniş olmayan, fermuarlı ya da tulum şeklinde kolay giydirilebilen, tercihen pamuklu, cildin hava almasını sağlayan kıyafetler olarak sıralanıyor.

Uzmanlar bebek ciltleri hassas olduğundan naylon, sentetik karışımlı kumaşların tercih edilmemesi gerektiği, bu tarz kıyafetlere cildin alerjik reaksiyon verebileceği konusunda anne babaları uyarıyor. Bebek kıyafetlerinin malzemesinin organik olması da daha sağlıklı bir seçim. Kanserojen maddeler içerebildiği için Çin malı ürünlerden uzak durulmalı. Bebek kıyafetleri ayrıca teri çekebilecek pamuklu ürünlerden olmalı. Alttan çıt çıtlı badiler de hem bebeğin bezinin kaymasını engeller hem de belinin açılmamasını sağlar.

BEBEĞİN ÇAMAŞIRLARINI AYRI YIKAMAK DOĞRU BİR DAVRANIŞ

Çoğu anne bebeklerinin eşyalarını yetişkinlerinkinden ayrı yıkar. Hatta bebek daha doğmadan ekolojik deterjanlar ya da sabun tozları evdeki yerini alır. Kimileri buna gerek olmadığını ve bunun da bir hijyen takıntısı olduğunu savunur. Fakat bu bir takıntı değil gereklilik. Uzm. Dr. Yadigar Genç’in de ifade ettiği gibi yetişkinlerin eşyaları bebeğinkinden daha kirlidir ve kullanılan deterjanlar farklıdır hatta kimi zaman ağartıcılar, renk koruyucular gibi farklı kimyasal ürünler de kullanılır. Bebek eşyalarının bu kimyasallarla temas etmemesi gerektiğinden çamaşırların ayrı yıkanması ve deterjan olarak ekolojik ürünler ya da sabun tozları kullanılması doğru olan davranıştır. Ayrıca kıyafetlerin iyice durulanmasına da dikkat edilmelidir.

Yeni doğan bebeklerin yemesi, içmesi, giysilerinin temizliği vs. hassasiyet gerektiriyor. Ancak bebeğin uzun vadede aşırı titizlikle korunmaya çalışılması doğru değil. Bağışıklık sisteminin gelişmemesine neden olan bu yaklaşımdan bebek büyüdükçe yavaş yavaş vazgeçmek gerekiyor.

Temizlik özellikle bebeklerin ilk dönemleri için son derece mühim bir konu. Bebeklerin dokundukları birçok şeyi ağızlarına götürdükleri düşünülürse evde her şeyin her an temiz olması gerektiği kanısına varılabilir. Peki bu mümkün ve doğru mudur?

Aslında burada da aslolan hijyen kurallarında abartıya kaçmamak. Bebeğinizin sık sık ağzına götürdüğü oyuncaklarının temizliğine dikkat edilmeli ve Uzm. Dr. Yadigar Genç’in tavsiyesine göre haftada en az bir kez bu oyuncaklar yıkanmalıdır. Çünkü bebekler kirli oyuncaklar ya da eşyalarla temasları sırasında mikrop kapabilirler. Bununla birlikte oyuncakların yıkanabilir özellikte olması gerekir. Odasının günlük havalandırması yapılmalı, kolay temizlenebilir yer döşemeleri seçilmeli ve oda çok fazla eşya ile doldurulmamalıdır. Bebeğin temas ettiği her yerin aşırı temiz olması ve temizlik esnasında kullanılan kimyasal ürünler bebek için alerjik hastalıkların kapısını aralamaktadır. Bunun bilinciyle hareket etmek zorunda olan anneler günlük temizliklerini yapmalı fakat ellerinde sürekli bir bez ile bebeğin dokunması muhtemel yerleri temizleyerek ömürlerini geçirmemelidirler. Bu hem bebeğin sağlığı hem de annenin psikolojisi açısından yararlı bir davranış olarak görülmemektedir.

Semerkand Aile Dergisi 91.sayı

( 2904 ) kez okundu     -     04.08.2013   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Bebek Giysileri Nasıl Olmalı ve Nasıl Temizlenmeli? bebek giysileri nasıl olmalı, bebek giysileri nasıl temizlenmeli, bebk kıyafetleri, temizlik, dikkat edilmesi gerekenler, bebek yetiştirme, bebek büyütme, kıyafet seçimi, bebek giysi seçimi, bebek giysi temizliği, kıyafet temizliği, semerkand aile dergisi, 91.sayı
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster

Notice: Undefined index: tamami in /home/mkoku2014/public_html/tr/yorumgoster.php on line 26
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (35.172.203.87) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 245
 Toplam : 2507296
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2