Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir. - Hz. Muhammed (sav) (Tirmizi)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Boyun Fıtığı, Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Fıtığı, Belirtileri ve Tedavisi
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Boyun Fıtığı, Boyun omurları arasında yer alan disk adlı yapının, omurların oluşturduğu omurga içinde bulunan sinirlere baskı yapması durumudur. Disk adı verilen yapıyı saran ve fıtık oluşmasına engel olan bazı yapılar vardır. Bu yapıların zaman içinde bir takım sebeplerle yıpranması ve ardından yırtılması dolayısıyla disk bu yırtıklardan omuriliğe ya da sinir köküne ulaşarak bası uygular. Bunun sonucunda da boyun fıtığı oluşur.

Diski saran bu yapıların yıpranmasına ve yırtılmasına neden olan bir çok etken vardır.

Bu etkenler şöyle sıralanıyor:

• Travmalar
• Trafik kazaları
• Boynun yanlış duruş ve hareketleri
• Yaşlanma ile gelişen dejenerasyon-yıpranmalar
• Boyundaki yapıların kireçlenmeleri
• Stres, gerginlik, boyun kaslarındaki zayıflık
• Masa başında çok fazla zaman geçirmeye neden olan meslekler ve bu meslek sahiplerinin yanlış duruşları
• Ağır yük taşımayı gerektiren meslekler
• İltihaplı romatizmal hastalıklar

Belirtileri :

Boyun fıtığından muzdarip olanlar en çok kollarda uyuşma, ağrı ve güç kaybından şikayet ediyor. Aslında uzmanlara göre boyun fıtığının belirtileri fıtığın oluştuğu yere ve hastalığın süresine göre değişiklik gösteriyor. Henüz fıtık oluşan bir hastanın şikayetiyle fıtığın ilerlediği bir hastanın şikayeti çoğunlukla farklı oluyor.

Disk yapısının sinirlere bası uygulaması sonucu en sık yaşanan belirti boyunda ve kolda ağrı, uyuşma, zaman zaman güç kaybı ve hissizlik olarak biliniyor.

Bunların dışında da hastalığın habercisi sayılabilecek bazı şikayetler mevcut. Uzmanlar bu şikayetleri fıtığın oluştuğu bölgede ağrı, boyunda tutulma, baş ağrısı, boynun hareketi esnasında artan ağrı, baş dönmesi ve kulak çınlaması olarak sıralıyor.

HER AĞRI BOYUN FITIĞI OLMAYABİLİR

Elbette bu ağrılar, baş dönmesi ya da diğer belirtiler boyun fıtığından kaynaklanmayan durumlarda da oluyor. Bu belirtiler boyun fıtığının habercisi olabileceği gibi farklı bir hastalıktan da kaynaklanabiliyor.

Uzmanlara göre boyun fıtığı ile karıştırılması muhtemel hastalıklardan bazıları şöyle: Kas ağrıları, kireçlenmeler, romatizma, yumuşak doku rahatsızlıkları, iç organlara bağlı rahatsızlıklar, çeşitli kemik hastalıkları ve kalp rahatsızlıkları. Yaşanan şikayetlerin kaynağının bulunması ve tedavinin ona göre planlanması için bu belirtileri yaşayan kişilerin mutlaka gerekli tetkikleri yaptırmaları gerekiyor.

ERKEN TEŞHİS BOYUN FITIĞINDA DA ÖNEMLİ

Bütün hastalıklarda olduğu gibi boyun fıtığında da erken teşhis büyük önem taşıyor. Zira hastanın başta yaşadığı şikayetler hafif derecede iken, tedavi edilmeyen ileri olgularda şikayetlerin sıklığı da, çeşitliliği de, şiddeti de artıyor. Öyle ki hafif boyun ya da kol ağrısı şikayetiyle başlayan durumlarda hastalık basit yöntemlerle iyileştirilebilecekken, tedavi edilmediği takdirde omurilikteki baskının artmasıyla bacaklarda güç kaybı ve idrar kaçırmaya kadar giden tehlikeli boyutlara ulaşıyor.

NASIL TEDAVİ EDİLİYOR?

Uzm. Dr. Nuran Gün, boyun fıtığını tedavi etmede çok çeşitli yöntemler kullanıldığını ifade ediyor. Yanlış duruştan kaynaklı boyun fıtığında tedavi şekli olarak duruş bozukluğunun giderilmesi sağlanıyor. Bunun dışında hastalığın seyir ve şiddetine göre uygun olan tedavi yöntemi seçiliyor. Hastalık henüz başlarda teşhis edilmişse istirahat, ilaç tedavisi, boyunluk kullanımı, egzersiz gibi yöntemler tercih ediliyor. Uzm. Dr. Nuran Gün, bunların fayda sağlamadığı durumlarda fizik tedavi, lokal enjeksiyonlar, kuru iğneleme, akupunktur, manipülasyon, mobilizasyon teknikleri, algolojik girişimler ve cerrahi yöntemler gibi seçeneklerden uygun olanının tercih edileceğini belirtiyor.

Çok az sayıda olgu için cerrahi tedavi gerekiyor. Diğer tedavilere cevap vermeyen, tedavi sırasında ya da sonrasında nörolojik durumu olumsuz yönde seyreden hastalar cerrahi tedaviye aday olarak kabul ediliyor.

Semerkand Aile Dergisi 91.sayı

( 4770 ) kez okundu     -     02.08.2013   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Boyun Fıtığı, Belirtileri ve Tedavisi, boyun fıtığı belirtileri, boyun fıtığı, fıtık, boyun fıtığı tedavisi, boyun fıtığı nedir, boyun ağrısı, boyun fıtığı nedenleri, cervical disc
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.85.214.125) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 5
 Bugün : 430
 Toplam : 2275118
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


5