Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de deniyoruz. Ancak bize döndürüleceksiniz. - Enbiya-35
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Gıda Zehirlenmeleri ve Korunma

Gıda Zehirlenmeleri ve Korunma
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Yaz aylarında artan hava sıcaklığı ile beraber gıda zehirlenmesi vak’alarında da kısa bir zamanda iki kat artış olur. Çünkü bakteriler, sıcak ve nemli havaları severler ve daha hızlı çoğalırlar. Çoğalan bu bakteriler, gıdalar yoluyla insanlarda zehirlenmelere yol açar.

Gıda zehirlenmeleri, mikro-organizmalarla kirlenmiş sıvıların içilmesi veya gıdaların yenmesi sonucunda kusma ve ishal ile seyreden rahatsızlıklar arasındadır. Gıdaların hazırlanması ve sunumu aşamasında hijyen kurallarına uyulmaması ve gıdaların hazırlandıktan sonra uygun saklama şartlarının sağlanamaması durumunda gıdalar, mikro-organizmalar veya bunların toksinleri ile buluşurlar.

Gıda zehirlenmeleri, mikroorganizma ve bunların toksinleri dışında, gıdalardaki diğer kimyevî maddelere bağlı olarak da gelişebilir. Ağır metal zehirlenmesi, monosodyum gulutamat, mantar zehirlenmeleri de bu grupta yer almaktadır. Gıda kaynaklı hastalıklar, pek çok sebepten dolayı günümüzde önemli bir halk sağlığı problemi olmaktadır. Yaşadığımız yüzyılda uluslararası seyahat ve ticaretin artması, gıda üretim sisteminde oluşan değişiklikler ve bunlara mikro-organizmaların adaptasyonu, gıda kaynaklarının globalleşmesi, yolculuk, göçmen kampları ve hayat tarzındaki değişiklikler, gıda zehirlenmelerinin oluşmasındaki faktörler olarak düşünülebilir.

Yine yaz aylarında düğün, sünnet gibi cemiyetlerde uygun saklama şartlarına riâyet edilmeyen tavuk etinden kaynaklanan zehirlenmelere de sıkça rastlanmaktadır. Ayrıca açıkta satılan gıdaların tüketilmesi, pişmiş yemeklerin buzdolabı dışında bekletilmesi gibi birçok sebepten dolayı gıdalarda toksin ve bakteri oluşmaktadır. Gıda zehirlenmelerine öğrenci yurtları, askerî yemekhâneler gibi yerlerde daha sık rastlanmasının sebeplerinden biri de pişmiş yemeklerin uzun süre oda sıcaklığında bırakılması ve tekrar tekrar ısıtılmasıdır.

Tabiatta özellikle insanların, bazen de diğer canlıların dışkılarıyla kirlenmiş sularda yaşayan ve mide-bağırsak sistemi rahatsızlıklarına sebep olan birçok mikro-organizma bulunmaktadır.

Özellikle sıcak yaz günlerinde durgun su birikintileri ile iyi arındırılmamış içme ve kullanma sularında “Escherichia coli”, “Salmonella” ve “Shigella”türü bakteriler, uzun süre canlılıklarını koruyarak çoğalırlar. Doğrudan kirli suların içilmesi veya kirli suyla yıkanan ya da yeterince yıkanmayan gıdaların yenmesi sonucunda kusma ve sonrasında ishal ile seyreden mide-bağırsak sistemi rahatsızlıkları meydana gelmektedir.

Gıda zehirlenmesi nasıl anlaşılır?

Gıda zehirlenmelerinde genellikle bulantı, kusma ve ishal gibi üç ana belirti ön plâna çıkmakta olup, ileri aşamalarda ise ateş, baş ağrısı, karın krampları gibi belirtiler görülmektedir. Zehirlenme belirtileri, tüketilen gıda grubuna ve mikro-organizmanın cinsine bağlı olarak 30 dakika sonra da görülebilirken, belirtiler, 72 saate kadar uzayabilmektedir.

Çoğu zaman yemek sonrasında yaşanan karın ağrısı, ishal ve kusma genelde mide üşütmesi olarak algılanabiliyor. Hâlbuki bu, daha çok besin zehirlenmesidir. Özellikle kremalı pasta, et ürünleri, peynir, dondurma ve mayonez gibi yiyecekleri dışarıdan yememeye dikkat etmeliyiz. Bu tip yiyeceklerin bozulması sonucu zehirlenmenin etkisi 2-4 saat arasında kendisini gösterir. Ayrıca salatalar, kıyma ve kıymalı yemekler, yumurta, uzun süre ılık şartlarda bekletildiklerinde en çok zehirlenmeye sebep olanlar arasındadır.

 

Gıda zehirlenmelerinin tedavisi nasıl yapılır?

Gıda zehirlenmelerinde temel tedbir, kusma ve ishalle ortaya çıkan sıvı ve elektrolit kaybının önlenmesidir. Bunun için hastaya serum verilmesi gerekmektedir. Şiddetli seyreden gıda zehirlenmelerinin erken döneminde de mide yıkanması, solunum ve oksijen desteği, çabuk etkili müshil verilmesi gerekebilir. Zehirlenmenin hafif seyrettiği şartlarda, bulantı olduğu takdirde hemen bir sağlık kuruluşuna gitmek, çözüm yolu olarak görülmemelidir. Çünkü vücut bir mikro-organizmayı, toksini aldığı zaman bunları atmak isteyecektir. Bunu da, ya kusarak yapacak ya da ishalle atacaktır. Bu yüzden, hemen bulantıyı kesmenin ve ishali bastırmanın çareleri aranmamalıdır.

İshal durdurucu ilaçlar, alınan mikrop veya zehrinin vücutta kalış süresini ve dolayısıyla zararını artırabilir. Hekime danışmadan ve kesin gerekli olmadıkça antibiyotik almak da mahzurludur. Antibiyotikler, hem mide ve bağırsak rahatsızlıklarına doğrudan sebep olabilirler, hem de bağırsaklar içinde yaşayan zararsız mikro-organizmaları öldürerek daha tehlikeli olanlara çoğalma fırsatı verebilirler.

Gıda zehirlenmelerinden korunmak için yapmamız gerekenler

 • Açıkta satılan yiyeceklerin hemen hepsi, fark gözetmeksizin, hiçbir şekilde tüketilmemelidir.
 • Yiyeceklerin hazırlanması esnasında hijyen şartlarına dikkat edilmeli, eller mutlaka yıkanmalıdır.
 • Özellikle et ve tavuk ürünleri, mutlaka 70 derece üzerinde iyice pişirilmelidir.
 • Derin dondurucudan çıkarılan gıdalar, çözülsün diye oda sıcaklığına bırakılmamalı, buzluk altındaki bölmede beklemelidir.
 • Her yemek pişirildikten sonra sadece bir kez ısıtılmalı ve sadece bir kez dondurulmalıdır.
 • Son kullanma tarihi geçmemiş olsa bile üzerinde bozulma emâresi görülen gıdanın tamamı atılmalıdır.
 • Son kullanma tarihi geçtiği hâlde kokusu ve görüntüsü iyi olsa bile ürün mutlaka atılmalıdır.
 • Buzdolabına koyduğumuz ürünlerde bakteri oluşuyorsa, dolabın içi bakterilerden arındırılmalı, dolap düzenli aralıklarla dezenfekte edilmelidir. Buzdolabı temizliğinde karbonat ve sirke kullanılmalıdır. Ayrıca dolabın içi aslâ tıka basa doldurulmamalı, hava dolaşımı engellenmemelidir.
 • Buzdolabında sulu gıdalar, muhakkak ağzı kapalı olarak muhafaza edilmelidir.
 • Yumurtaların yıkanarak saklanması doğru değildir. Bunun yerine kapalı yumurtalıklarda saklanmalı, asla yıkanmamalıdır.
 • Gıda zehirlenmesi için bitkisel tedavi olarak zencefil çayı içilebilir. Her iki saatte, bir bardak içebilir ya da iki zencefil kapsülü olarak alınabilir. Bu da mide bulantısını giderir.

Şebnem Dergisi 101.sayı

( 1842 ) kez okundu     -     25.07.2013   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Gıda Zehirlenmeleri ve Korunma, Gıda zehirlenmesi nasıl anlaşılır, Gıda zehirlenmelerinin tedavisi nasıl yapılır, Gıda zehirlenmelerinden korunmak için yapmamız gerekenler, gıda zehirlenmesi, gıda zehirlenmesi nasıl anlaşılır, gıda zehirlenmesi ilk yardım, gıda zehirlenmesinde ne yapılmalı, gıda zehirlenmesi tedavisi, gıda zehirlenmesi belirtileri, botulism, besin zehirlenmesi
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (34.204.191.145) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 552
 Toplam : 2275838
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2