Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de deniyoruz. Ancak bize döndürüleceksiniz. - Enbiya-35
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Saç dipleri neden kaşınır?

Saç dipleri neden kaşınır?
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Saç diplerinin kaşınmasının saçların sık ya da az yıkanmasından kaynaklandığı söylenir. Halk arasında, “saç diplerinin küflenmesi” gibi garip söylentiler de yok değildir.

Kuaförünüzden ya da arkadaşlarınızdan bu tür yorumlar duyduysanız aldırmayın, tıbben böyle bir şey mümkün değil.

Özellikle yaz aylarında kadınlar, saç diplerinin kaşınmasından sıkça şikâyet eder. Bizi bu meseleye yönlendiren ise konuyla ilgili halk arasında ve internette gezen bazı bilgiler. Saç diplerinin kaşınmasından şikâyetçi olanlara söylenen “Sık yıkadığından dolayı saç diplerin küflenmiştir” tarzı cümlelerin aslında hiçbir doğruluk payı yok. Dermatolog Şafak Metekoğlu, saçlı derinin küflenmesi gibi bir durumun söz konusu olmayacağını söylüyor. Metekoğlu, ancak kepeklenme ve “seboreik egzama” denen bir cilt hastalığında saçlı derideki ‘malassezia’ adlı bir mantarın sayısının artacağını, bu tarz şikâyeti olan kişilerde saçlı deride kuruma, kabuklanma ve kaşıntı gibi şikâyetlerin başlayacağını belirtiyor. Bu kişilerin dermatoloji uzmanına başvurmaları gerekiyor. Peki, saç dipleri başka hangi sebeplerle kaşınır ve nasıl önlem alınması gerekir?

Saç dipleri neden kaşınır, şikâyeti olanlar ne yapmalı?

Dermatolog Şafak Metekoğlu, saçlı derideki kaşıntının, kepek, sedef, egzama, kıl kökü iltihabı, mantar gibi hastalıklar ve stresten kaynaklanabileceğini söylüyor. Özellikle kepek ve yağlanma problemi olanların, piyasada satılan kepeğe karşı etkili şampuanları kullanmaları yeterli. Ancak Metekoğlu, çok sık yıkanıyorsa yıkama sıklığının iki günde bire indirilmesi gerektiğini söylüyor. Bu tedbirlere rağmen kaşıntı geçmezse bir uzmandan yardım alınması gerekiyor.

Saçlar kaç günde bir yıkanmalı?

Saç derisindeki kaşıntı, saçları çok sık ya da uzun aralıklarla yıkamadan kaynaklanabiliyor. Bu açıdan saçların hangi sıklıkla yıkanacağı, dikkat edilmesi gereken bir mevzu. Şafak Metekoğlu, normal saçların ortalama olarak haftada 3 kez yıkanması gerektiğini anlatıyor. Tabii saç tipine göre de değişiyor bu süre. Yağlı saçlar günaşırı veya bazen her gün yıkanırken, kuru saçların haftada 2 kez yıkanması gerekiyor. Ancak Metekoğlu, yağlı saçlarda saç yıkama sayısı arttıkça saçların daha fazla yağlanacağını, kuru saçların da daha fazla kuruyacağını hatırlatıyor.

Alıntıdır...Zaman Gazetesi

( 4712 ) kez okundu     -     07.01.2011    ekledi     Tweetle    Paylaş 
saç kaşıntı, saç yıkama, yağlı saç yıkama, kuru saç yıkama, saç, kaşıntı, sac, kasinti, saç küflenmesi, sac kuflenmesi, seboreik egzama, saç egzaması, saç diplerinin kaşınması
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (18.206.16.123) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 5
 Bugün : 184
 Toplam : 2081368
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


5