Akrabaya, yoksula ve yolda kalmış yolcuya haklarını ver, fakat saçıp savurma. Çünkü saçıp savuranlar şeytanların kardeşleridir. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankörlük etmiştir. - İsrâ, 17/26-27
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Nafile İbadeti ve İtikaf

Nafile İbadeti ve İtikaf
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

İslâm Dîni, mükellefin vazifelerini farz, vâcib, sünnet… olmak üzere bölümlere ayırmasının yanında; “muhabbetullah”a vesîle olan ve “kemâlât” kazandıran nâfile ibadetleri de özellikle tavsiye etmiştir. Bunlar, herkesin özel gayret ve çalışmasıyla elde edeceği kazançlardır.

Duhâ, Evvâbîn, Şükür, Tevbe, Hâcet namazları, Receb, Şaban, Aşûre, arefe oruçları, sadakalar, bunların yanısıra özellikle Ramazan ayında yapılan “îtikaf” ibadeti de çok ehemmiyetlidir.

Îtikâf, bütün bu ibadetlerin daha yoğun olarak îfâ edildiği ve nefsin riyâzata çekildiği özel anlardır. Fıkhî mânâsıyla îtikâf; “Bir mescidde ibadet niyetiyle belirli esaslara uyarak inzivaya çekilmek, nefsi terbiye ve tezkiye etmektir.”

Ramazan ayı içerisinde oruçlu olarak yapılan îtikâf ibadetini, Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, her Ramazan ayında belli bir miktarda muhakkak yapardı. Bu yüzden îtikâfı “sünnet-i müekkede”dir. Îtikâf ibadetinde zaman sınırlaması yoktur. Ramazanın son on gününde yapılabildiği gibi, arada günlük olarak da yapılabilir. Hanımlar da evlerinin en müsait odalarında Kur’ân tâlimi, tesbih, namaz ve duâ ile îtikâfa girebilirler. Hattâ dünyevî konuşmalara girmeden, ev hizmetlerini dahî yapabilirler. Nitekim evin mürebbîsi olan annelerin, eşlerine ve çocuklarına hizmeti de ibadet olmaktadır. Önemli olan mâlâyânî (boş ve lüzumsuz) iş ve sözlerden uzak kalarak Rabbine ihlâsla, en güzel ibadet ve hizmetleri sunabilmektir. Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- buyurur ki:

Şöyle düşünün; sizin iki köleniz olsa, bunlardan biri, emrettiği zaman sahibine itaat etse, bir şey emanet ettiğinde tam olarak teslim etse ve efendisi yanında olmadığı zaman ona sâdık kalsa... Diğeri de efendisi kendisine bir şey emrettiği zaman bundan hoşlanmasa, bir şey emrettiğinde ona küstahlık etse ve yanında bulunmadığı zaman ona hıyânet etse, şimdi bu ikisi bir olur mu?

Sahâbîler:

“-Hayır, yâ Rasûlâllah!” dediler.

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bunun üzerine şöyle buyurdu;

- Sizler de Allâh’ın katında işte böylesiniz.”(Müsned, IV, 136)

Şebnem Dergisi - 101.sayı

( 1680 ) kez okundu     -     23.07.2013   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Nafile İbadeti ve İtikaf, nafile ibadetler, itikaf, itikaf nedir, ramazanda itikaf, itikafa girme, itikaf yapma, ramazan ve itikaf, şebnem dergisi, 101.sayı
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (35.175.113.29) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 7
 Bugün : 778
 Toplam : 2185108
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


7