De ki: "Rabbim! Bağışla, merhamet et. Çünkü sen merhamet edenlerin en hayırlısısın!" - Mü'minûn, 23/118
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Aşınan Lastiklere Dikkat!

Aşınan Lastiklere Dikkat!
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Araçlar için lastik çok önemlidir. Lastikler kesinlikle ihmal edilmememlidir. Özellikle yaz aylarında tatil için yola çıkacaklar lastiklerine mutlaka baktırmalıdırlar. Unutmayın, İnsan hayatı tehlikeye atılamaz. Bununla alakalı bilgilendirici bir yazı paylaşıyorum:

Yıpranan lastiklerin mutlaka yenileriyle değiştirilmesi gerektiğine dikkati çeken Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Bayrakçeken, "Diş derinliği az olan lastikler, özellikle önden çekişli taşıtlarda arkaya takılıyor. Bu, son derece tehlikeli. Çünkü arka lastikler yola tutunamamakta ve sürücü, aracın kontrolünü kaybedebilmektedir" dedi.

Bayrakçeken, lastiklerin görevinin, araç yükünü ve ağırlığını taşımak, çekiş, fren ve yönlendirme kuvvetlerini transfer etmek, yakıt tasarrufu için düşük sürtünmeye sahip olmak, farklı yol koşullarında yeterli kavrama ve az aşınma sağlamak, şeklini ve balansını uzun süre koruyabilmek olduğunu anlattı.

Lastiklerden, tüm yol koşullarında yola tutunma, sürekli, etkili ve konforlu sürüş özellikleri beklendiğini vurgulayan Bayrakçeken, "Sürücüler için çamurlu zeminler, suda kızaklamanın olduğu durumlardan çok daha tehlikelidir. Aşınan araç lastikleriyle çamurlu ve ıslak zeminlerde ölümcül kaza riski, kuru yollardan 4 kat daha fazladır" değerlendirmesinde bulundu.

Bayrakçeken, araçlarda kullanılan yeni lastiklerin diş derinliklerinin yaklaşık 8 milimetre olduğu bilgisini vererek, güvenli bir sürüş için 3-4 milimetre altına inince lastiğin mutlaka değiştirilmesi gerektiğini anlattı.

Değiştirmek için alt sınırın, yaz lastiklerinde 3, kış lastiklerde 4 milimetre olduğuna işaret eden Bayrakçeken, şöyle konuştu:

"Diş dibi derinliği azaldıkça lastik, üzerine gelen suyu boşaltamaz ve yolla teması kesilebilir. Ayrıca direksiyon hakimiyeti de yeni bir lastiğe göre 6-7 kat azalmaktadır."

"Lastikler sadece taşıtı değil, hayatımızı da kaydırabilir"

Bayrakçeken, lastik basıncının, sürüş emniyetinin yanında yakıt ekonomisini de doğrudan etkilediğini ifade etti.

Burada 0,3 barlık basınç kaybının bile lastiğin ömrünü yüzde 25'e yakın kısaltabildiğini belirten Bayrakçeken, aracın hızının da önemli olduğunu vurguladı.

Bayrakçeken, saatte 120 kilometreyle giden bir araçtaki lastiklerin, 70 kilometreyle seyreden araca göre iki kat daha fazla aşındığını bildirerek, şunları kaydetti:

"Hava basıncı yüzde 20 azaltılmış bir lastik, normal basınçtaki bir lastiğe göre yüzde 25 daha fazla aşınma performansı göstermektedir. Patlamayan lastik üzerinde firmalar çok ciddi anlamda yoğun çalışıyorlar. Yakın bir gelecekte bunları yollarda göreceğiz. Lastiğimiz patladığında, yanaklarını güçlendirerek lastiğin değiştirmeden uzun süre gitmesini veya tamir servis istasyonuna ulaşıncaya kadar gitmesini sağlıyoruz. Lastikler sadece taşıtı değil, hayatımızı da kaydırabilir."

Haber7

( 1852 ) kez okundu     -     09.07.2013   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Aşınan Lastiklere Dikkat,lastik basıncı, lastrik basıncı nasıl olmalı, araç lastiği, hava basıncı, kabak lastik, lastik aşınması, lastik ve kaza, kaza riski, aşınan lastikler kaza riskini arttırıyor
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.235.62.151) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 3
 Bugün : 71
 Toplam : 2269342
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


3