Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir. - Hz. Muhammed (sav) (Tirmizi)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Çocuğunuz Yalan Söylemeye mi Başladı?

Çocuğunuz Yalan Söylemeye mi Başladı?
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Küçük kızınız ya da oğlunuz yalan söylemeye başladıysa, nasıl davranmayı düşünürsünüz? Bir anne için bu durum “Acaba ben iyi bir anne miyim?” sorusunu gündeme getirebilir. Bu gibi durumlarda iyi bir anne olup olmadığınızı sorgulamanız için karşılaştığınız durumun çok geç fark edilmiş, önüne geçilemez bir boyuta ulaşmış olması gerekir. Küçük kızınızın ya da küçük oğlunuzun yalan söylemesi, ilk kez karşılaştığınız bir durumsa, panik yapmadan çözüm yolu aramalısınız.

Böyle bir durum çocuğunuzun pembe bir yalanı da olabilir. “Yalanın pembesi, siyahı mı olur?” diye düşünebilirsiniz. Onların dünyasını düşlediğinizde biraz hak vereceksiniz. Bu durum göz ardı edilmeden önlem alınmalı ki tekrarlanmasın. Önlem için önce aileden başlamalıyız. Çünkü çocuk ailenin bir parçası. Çocuğa bakınca yetiştiği ailenin yapısını anlayabiliriz. Olaya ne kadar bilinçli yaklaşırsak, o kadar kolay çözüme ulaşabiliriz. Bu gibi durumlarda sorulacak önemli bir soru şudur: Aile nasıl bir davranış gösteriyor ki çocuk yalana başvuruyor?

Çocuk yalan söylüyorsa kendinizi de düzeltmeye çalışmalısınız

Anne ile baba arasında geçen diyaloglar her çocuğun gelişimini etkiler. Bu yüzden annenin babaya ya da babanın anneye karşı göstereceği bir güvensizlik ifadesi ya da kavga esnasında söylenen yalan söz, çocuk için bir savunma ve kayıt aracı olur. Bunu sadece anne baba ilişkisi için değil sosyal çevremizdeki insan ilişkileri açısından da düşünebiliriz. Yapılması gereken çocuk ve ebeveyn ortamlarında davranışlarımıza daha fazla dikkat etmemizdir. Tartışma konusu gündeme geldiğinde, çocukların yanında değil de ayrı bir yerde konuşulmalı ve çocuklar durumdan haberdar edilmemeli.

Özellikle 0–6 yaş grubu çocukları kendi dünyalarında, kendi kahramanları ve kahramanlıklarıyla mutlu mesut yaşarlar. Aile ortamlarında onlarla paylaşımımız hep sevgi ve doğruluk istikametinde olsun. Çocuklarınız eğer yalan söylemeye başlamışsa çocuğu suçlamak ya da aile içinde onun adını zikredip, “Çok yalan söylemeye başladı” gibi ifadeler kullanırsanız, çocuk nasıl olsa adının yalancıya çıktığını düşünerek bu tavrına devam edebilir. Kendisini ifade edemeyip çaresiz hisseder. Çocuklarınızı suçlamadan önlem almalı, onların karşısında gösterdiğiniz tutum ve davranışlarınızı yeniden gözden geçirip kendinizi de düzeltmeye çalışmalısınız.

Emine Arslan - Semerkand Dergisi 17.sayı

( 1979 ) kez okundu     -     14.04.2013   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Çocuğunuz Yalan Söylemeye mi Başladı, çocuğum yalan söylüyor, yalan söyleyen çocuğa nasıl davranmalı, yalan söyleyen çocuk, çocuğum yalan söylüyorsa, kızım yalan söylemeye başladı, oğlum yalan söylemeye başladı, ne yapmalı
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (18.232.188.89) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 4
 Bugün : 516
 Toplam : 2276461
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


4