İçkiden sakınınız; Çünkü o her kötülüğün anasıdır. - Hz.Muhammed (sav)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Vitamin ve Mineral Deposu Madımak

Vitamin ve Mineral Deposu Madımak
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

İç Anadolulu olanlar bilirler, bahar demek birbirinden leziz otların hele ki madımağın sofralarda başköşeyi tutması demektir. İlk nisan yağmurlarının düşmesiyle birlikte erkekler grup halinde mantar avına çıkarken, kadınlar da madımak toplamaya başlar. Teyzelerimizin ya da genç kızlarımızın yemyeşil kırlardan oya işler gibi tek tek topladıkları madımağın temizlenmesi pek kolay değil. Fakat lezzeti ve içindeki vitamin ve mineralleriyle her zahmete değecek bir bitki.

Daha çok kırsal kesimde yaşayanların bildiği madımak otu, doğal beslenme konusundaki bilinçlenmeyle birlikte şehir insanı tarafından da keşfedildi. İçerdiği asitler sebebiyle hafif ekşi olan şifa deposu madımak otu, Türkiye’nin birçok yerinde kendiliğinden yetişiyor. Bu nedenle eğer toplama imkanınız yoksa semt pazarlarında kolaylıkla bulabileceğiniz bir besin.

Vitamin ve mineral deposu

E, A, C, B2, B6 vitaminlerin yanı sıra folik asit ve demir, fosfor, kalsiyum gibi minareller açısından son derece zengin olan madımak otu, hastalıklara, kimyasal madde ve hava kirliliğine karşı vücudumuzun direncini arttırır, ısı değişimlerine karşı vücudumuzu korur ve savunma mekanizmamızı güçlendirir.
Şeker hastalığından böbrek taşına, beyin yorgunluğunu gidermeden kanı temizlemeye kadar birçok faydası bulunan madımak, ayrıca karın ağrılarının giderilmesi, hemoroid, ishal ve iltihapların tedavisinde de etkili.

Hamileler için faydalı

Hamilelerin folik asit ihtiyacı normal insanlarınkinden daha fazla olur. Bu nedenle içinde bol miktarda folik asit bulunan madımak, özellikle gebeler için büyük önem taşıyor. Uzmanlar folik asit ihtiyacının giderilmesi için madımağın sofralardan eksik edilmemesini tavsiye ediyor.

Pişirmeden önce iyice temizlemek önemli

Otların tüketilmeden önce temizliğine çok dikkat edilmeli. Çünkü toprağa yakın yetişen otlarda, küçük ve kıvrımlı yaprakları nedeniyle temizlik daha zahmetli bir uğraş. Otların içeriğindeki folik asit ve C vitamini suda erime özelliğine sahip olduğu için pişirme suyu dökülmemeli. Madımak, ıspanak gibi pişirildiği için sebze olarak kullanımı daha yaygın. Çiğ olarak da tüketilebilir. Baharda taze olarak tüketilen madımak, kış için kurutularak ya da konserve yapılarak saklanabilir.

Her ot yenmiyor

Doğada kendiliğinden yetişen şifa deposu otlar kadar yenmesi sakıncalı olanlar da var. Bu tür otların besin zehirlenmelerine yol açabileceğini hatırlatan uzmanlar, yenilip yenilmeyeceğinden şüphe edilen veya bilinmeyen otların tüketilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Madımağın pek çok yemeği yapılıyor

Anadolu’da madımaktan pek çok yemek yapılıyor. Çorbası, ıspanak gibi yapılan yumurtalı yemeği ve kavurması meşhur olduğu gibi salatasını yapmak da mümkün. Özellikle ıspanak gibi yapılan madımak yemeği, sarımsaklı yoğurt ve yufka ekmekle servis edildiğinde çok leziz oluyor.

Kimileri madımağın lezzeti için dağ tepe dolaşıyor olabilir, kimileri de derdine çare bulmak için… Sebep ne olursa olsun topraktan bedene sağlık olan bu şifalı ve lezzetli nimet hiç değilse bir defa tadılmalı.

Semerkand Aile Dergisi 19.sayı

( 11699 ) kez okundu     -     11.04.2013   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Vitamin ve Mineral Deposu Madımak, madımak, madımak nedir, madımak yararları, madımak bitkisi, madımak faydaları, Vitamin ve mineral deposu, Madımağın pek çok yemeği yapılıyor, Hamileler için faydalı, Semerkand Aile Dergisi 19.sayı, madımak yenir mi
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.235.107.209) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 567
 Toplam : 2294829
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2