(Mallarınızı) Allah yolunda harcayın. Kendi kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever. - Bakara, 2/195
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Bebek Gelişimindeki Sorunlara Çözüm Önerileri

Bebek Gelişimindeki Sorunlara Çözüm Önerileri
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Sık düşmeler

Yeni yürümeye başlayan çocukların çoğu, bir odayı bir uçtan diğer uca yere düşmeden katedemez. Sık düşmeler; denge ve koordinasyondaki deneyimsizlikten (bunun mükemmelleşmesi için bol pratik gerekir), yakını iyi görememekten (aşağı yukarı 10 yaşına gelene kadar normal görüş olan 20-20 ye ulaşılamaz) ve yeni yürümeye başlayan çocuğun nereye gitmekte olduğundan çok etrafında ne olup bittiğine konsantre olmasindan kaynaklanabilir.

Eşyalara çarpma

Tipik olarak 1 yaşındaki çocuk yakını pek iyi göremez, bu nedenle mesafeleri muhakeme etmekte zorlanabilir. Bu çocuğun eşyalara çarpmasına neden olabilir.

Herşeye dokunma sendromu

Yeni yürüyen bir çocuğun sürekli çevresindekilere dokunmak istemesi dünyayı keşfetme merakından kaynaklanır. Çocuğunuzun elini çevresindeki her şeyden uzak tutamazsınız ve bunu yapmamalısınız. Onun yerine çocuğunuzun dokunduğunda karşılaşacağı riski sınırlamak, sınırları belirlerken net ve tutarlı olmak (yasak olan şeye dokunmak istediğinde ona tekrar durdurmak ve bilgilendirmek gibi), dokunarak keşfetmesi için fırsatları arttırmak, ona istediği şeylerin yerini tutabilecek eşyalar vermek, kural dışı davranışlarını büyütmemek onun güvenli olarak dünyayı keşfetmesine yardımcı olacaktır.

Her şeyi boşaltmak


Boşaltma işi çocuk için gülünecek bir mesele değildir, tam tersine onun gelişmesinde önemli bir rol oynar. Bu yüzden çocuğunuzun bu önemli yeteneği evi yerle bir etmeden öğrenebilmesi için; tehlikeli olabilecek boşaltma işlerini engellemek, ona oyuncak dolu sepetler, renkli kumaşlardan oluşan kutular gibi ilgisini çekecek sepetler/kaplar hazırlayarak emniyetli bir şekilde boşaltma zevkini tatmin etmesine fırsat yaratmak, onunla içine koyma oyunu oynayarak boşalttığı gibi içine koymayı da öğrenmesini sağlamak, boşaltmaması gerektiğini anlaması için ona gerekçe belirtmek yararlı olacaktır.

Her şeyi yere düşürmek

Yürümeye başlayan birçok çocuk, elinden bırakıp düşürme oyununda bir çeşit eğlence bulur. Doldurulmuş aynın birden bire yatağınızın üzerinden, bezelyelerin mama iskemlesinden uçması tabiki çok eğlenceli olabilir. Hele yetişkinlerin ikide bir yere düşen şeyleri toplamasını seyretmek bu eğlenceyi iki katına çıkarır. Bu düşme/düşürme oyununu sınırlamak için; şikayet etmekten vazgeçmek, onu yere indirmek, beslenirken etrafa bir şeyler fırlatıyorsa beslenmeyi kısa kesmek, bazı düşmelere izin vermek, toplama oyunu oynamak, çocuklara kırılabilecek eşyalar vermemeye dikkat etmek faydalı olacaktır.

Kirli işler

Bu çağdaki çocuklar ellerine geçen, özellikle yumuşak, kaygan, yayılabilir ve yasak olan her şeyle oynarlar. Kirli bezi çıkartıp içindekilerle oynaması gibi bir durumla karşılaşırsanız onu bu istekten uzaklaştırmak ve tekrarını en aza indirebilmek için; bezini mümkün olduğunca sıkı bağlayarak ulaşma olanağını sınırlamak, ondan önce davranarak durumu engellemek, onun bu merakının yerine geçecek oyuncaklar(yaşı için uygun olduğundan emin olarak boyalar, çocuklar için yapılmış macunlar) vermek, yılmamak, ona kakanın nereye gittiğini göstermek(tuvaletin ne işe yaradığını anlatmak) gerekebilir.

Kullanılan kelime sayısının azalması

Kelime hazinesinde gelişme olmadığını, onun yerine azaldığını düşünüyorsanız bunun sebebi büyük olasılıkla çocuğunuzun yeni bir becerinin keşfiyle, doğal seçim gereği kelime hazinesine eskisi kadar önem vermiyor olmasıdır. Bir hafta konuşma becerisi, diğer hafta fiziksel beceriler, daha sonraki hafta sosyalleşme becerisi... çocuğunuzun bütün bunları aynı anda yapmasına imkan yoktur. O, yeni bir becerisinin zevkini çıkarırken, diğerlerini geçici bir süre ihmal edebilir. Bunun yanında çocuğunuz her birkaç kelimeden sonra ara veriyor olabilir. Bu birikim sonucu çocuklar genelde bire süre sonra yepyeni bir kelime listesiyle ortaya çıkar.

( 1944 ) kez okundu     -     06.04.2013   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Bebek Gelişimindeki Sorunlara Çözüm Önerileri, çocuk sorunları, bebek sorunları, bebek gelişimi, çocuk gelişimi, sık düşmeler, eşyalara çarpma, herşeye dokunma sendromu, herşeyi boşaltmak, Her şeyi yere düşürmek, Kirli işler, Kullanılan kelime sayısının azalması
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.235.107.209) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 566
 Toplam : 2294828
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2