(Mallarınızı) Allah yolunda harcayın. Kendi kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever. - Bakara, 2/195
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Biberiye Dikimi ve Bakımı

Biberiye Dikimi ve Bakımı
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Bol güneşi seven bir bitkidir. Güzel kokulu sivri yaprakları, mavimsi çiçekleri oldukça hoştur. Dalları çabucak uzayıp ağaçlaşmaya meyillidir.

Biberiye tohumunun ekimi İlkbahar, Sonbahar ve yaz aylarında tavsiye edilir. Biberiye tohumunun ekim derinliği 0,5 - 1 cm arasındadır.

Biberiye tohumlarını dikmeden önce 1 gün suda veya nemli bir bez içerisinde bekletmeniz biberiye tohumu çimlendirme yüzdesini artıracaktır. Toprak ısısının 10 derece olması uygundur. Biberiye Tohumlarını kab içerisinde veya viyollarde çimlendireceksiniz kabın veya viyolin üst seviyesine 1 cm kala ince elenmiş toprak ve torf karışımından oluşan toprakla doldurunuz ve fısfıs yardımıyla nemlendiriniz. Daha sonra biberiye tohumlarını yerleştiriniz ve geriye kalan kısmı aynı toprakla doldurunuz. Doldurma işlemi bittikten sonra yüzey toprağını fısfıs yardımıyla menlendiriniz ve şeffaf bir naylon (streç film) yardımıyla üzerini kapatınız. Arada bir kontrol ederek toprağı fısfısla nemlendirmeye devam ediniz.Tahmini tohumlarının çimlenmesi 10-12 gün arasındadır. Biberiye tohumları çimlenmeye başladığında şeffaf naylonu kaldırın ve direk güneşten koruyun. Biberiye tohumları fide şekline geldiğinde yaklaşık 4-5 cm şeklinde olduğunda bahçenize veya daha büyük bir saksıya aktarabilirsiniz.

Biberiye tohumlarını açık arazide çimlendirecekseniz çimlendirecek toprağı işleyiniz.işlenmiş toprağa biberiye tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 0,5 - 1 cm arasında kapatınız. Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız. Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 12-20 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Biberiye Fideleri Nasıl Dikilir?

Almış olduğunuz veya yetiştirmiş olduğunuz biberiye fidelerini dikimi yapmadan önce dikim yapacak olduğunuz bahçenizin işlenmiş olması gerekir. Toprak ısının uygun olması ,don olayların geçmiş olması ve biberiye fidesi dikimi yapılacak toprağın yeterli mineral yoksa gerekli torf ve organik gübrelerle gıda takviyesi yapılması gerekir.

Biberiye fidelerinizin dikimi için toprak uygunsa mümkünse fide dikimi için uygun serin ve rüzgarsız havaları seçin. Biberiye fidesinin daha fazla güneş ışığından yararlanması için kuzey-güney istikametindeki dikimleri tercih ediniz.

Biberiye fidelerini , fideler arası 30 - 40cm arasında, sıralar arası 45 - 75 cm olacak şekilde dikebilirsiniz.

Biberiye Fidelerini Dikim sırasında bitkinin viyolde (kapta) kalan kısmınının tamamı (fidenin yaklaşık 3 te 2 si) toprak altında olmalıdır. Biberiye fidesi dikimini yaptıktan hemen sonra mutlaka can suyu vermeniz gerekmektedir.

Kaynak:  http://www.e-fidancim.com/index.php?do=dynamic/view&id=415

( 35416 ) kez okundu     -     25.03.2013   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Biberiye Dikimi ve Bakımı, biberiye, biberiye çiçeği, biberiye bitkisi, biberiye bakımı, biberiye tohumu, biberiye ekimi, biberiye dikimi, biberiye nasıl dikilir, biberiye nasıl ekilir, biberiye ne zaman dikilir, biberiye nasıl yetişir, biberiye yetiştirmek, Rosmarinus officinalis
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.235.137.159) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 5
 Bugün : 72
 Toplam : 2326788
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


5