Sizin en hayırlınız Kur'an'ı öğrenen ve öğreteninizdir. - Hz.Muhammed (sav)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Karabaş Otu ve Faydaları

Karabaş Otu ve Faydaları
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Karabaş otu Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bol miktarda yetişir. Boyu 20-60 cm arasında değişir. Haziran ve ağustos ayları arasında çok güzel mor çiçekler açar.

Karabaş otunun çiçeği su ile kaynatılıp içildiği zaman zihine çok faydalı olduğu için halk arasında “kafa süpürgesi” de denir.

Karabaş otunun, vücudu ve kalbi güçlendirici, sinirleri düzeltici, balgam söktürücü, mikrop öldürücü, yaraları iyi edici özellikleri yanı sıra, mide üşütmesinden astım ve siroza kadar birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinir. Ayrıca kanserli hücrelerin çoğalmasını yavaşlattığı da söylenir.

Sigarayı Bırakmak İçin

Tiryakiler sigara yerine karabaş otunu pipoyla veya kağıda sarıp içerse, bu zararlı alışkanlıktan kurtulabilirler. Karabaş otu mentollü sigara tadında olduğu için sigarayı aratmaz. Nikotini olmadığı için de alışkanlık yapmaz. Sigarayı bırakmak isteyenlere tavsiye edilir.

Damar Sertliği ve Kolestrol İçin

1 deste Karaboş otu, 10 gr. papatya, 10 gr. civanperçemi, 10O gr. hunnap, 10 gr. anason, 10 gr. kekik 4 lt su ile 5 dakika kaynatılır. 20 dakika demlendikten sonra tülbentle süzülür. Bir kap içinde buzdolabına konulur. Yemeklerden bir saat önce birer su bardağı içilirse, damar sertliğinin düzelmesine ve kolestrolün düşmesine yardımcı olur.

Sinirsel Gerginlikten Kurtulmak İçin

1 deste karaboş otu, 20 gr. fesleğen, 20 gr. nane, 20 gr. oğulotu, 20 gr. anason, 20 gr. altın otu, 20 gr. anason, 20 gr. kedi otu 5 lt su ile 5 dakika kaynatıldıktan sonra soğuyuncaya kadar demlenir ve süzülerek buzdolabına konulur. Yemeklerden 30 dakika önce balla tatlandırılarak bir su bardağı içilir.

Böbrek İltihabı İçin

20 gr. karabaş otu, 20 gr. mısır püskülü, 20 gr. papatya, 20 gr. kiraz sapı, 20 gr. sinirli ot, 20 gr. altın otu, 20 gr. anason, 20 gr. civanperçemi, 20 gr. ayrık kökü, 20 gr. çörek otu, 20 gr. hatmi çiçeği, 500 gr. tahan, 100 gr. polen hazırlanır. Tahan ve polen hariç diğer bitkilerin tamamı, emaye veya çelik bir tencerede 5 lt su ile birlikte 5 dakika kaynatıldıktan sonra soğutularak demlenir. Sonra tülbentten süzülüp buzdolabına konulur. Bu karışım, yemeklerden bir saat önce balla tatlandırılarak bir çay bardağı içilir. İlâve olarak sabahları aç karına bir tatlı kaşığı, her yemekte de bir çay kaşığı olmak üzere polen yenilir. Bu formül 60 gün ara vermeden uygulanırsa, hastalığın tamamen geçme ihtimali yüksektir.

Astım İçin

20 gr. karabaş otu, 20 gr. hatmi çiçeği, 20 gr. meyan kökü, 20 gr. papatya, 20 gr. deniz kadayıfı, 20 gr. keten tohumu, 20 gr. anason, 20 gr. okaliptus, 20 gr. çörekotu, 20 gr. civanperçemi, 20 gr. oğulotu, 100 gr. süzülmüş bal hazırlanır. Bitkiler çelik tencerede 5 su bardağı suda 5 dakika kaynatılıp demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonra buzdolabına konulur. Bal ile tatlandırılarak yemeklerden yarım saat önce bir çay bardağı içilir. Bu uygulamaya 6-8 hafta devam edilirse hastanın rahatladığı görülür. Daha uzun süreli kullanımda, hastalığın ortadan kalkma ihtimali de vardır.

Semerkand Dergisi

( 3352 ) kez okundu     -     27.02.2013   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
karabaş, karabaş otu, kafa süpürgesi, karabaş otu faydaları, karabaş otu nedir, karabaş otunun yararları, Karabaş Otu ve Faydaları, karabaş otu sigara, karabaş otu sigarayı bırakmak için, buckwheat seed
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (18.232.188.89) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 4
 Bugün : 516
 Toplam : 2276461
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


4