İçkiden sakınınız; Çünkü o her kötülüğün anasıdır. - Hz.Muhammed (sav)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Evlilik Mahremiyettir Paylaşılmaz UNUTMAYIN

Evlilik Mahremiyettir Paylaşılmaz UNUTMAYIN
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Evlilik özeldir, mahremdir, aileye özeldir, kapalı kutudur. Hiç bir şekilde hiç bir yerde anlatılmamalıdır. Ama maalesef günümüzde arkadaş ortamlarında ister istemez farkına varmadan ailevi özel konular anlatılır oldu. Mahremiyet sakız gibi çiğnenir oldu. Karı kocasından, koca karısında dert yanıyor ama ne dert? Karı koca arasındaki özeli üçüncü kişilere açıyor ve gün geçtikçe adım adım mahremiyet yok oluyor. Dikkat etmeliyiz. Konuşmada önce lafımızı tartmalıyız. Benim özelim banadır başkasının ki başkasına... Unutmayın, Evlilik özeldir ve PAYLAŞILAMAZ. Bununla ilgili güzel bir yazı var buyrun:

Görmüş, geçirmiş; tecrübeleri ile hayat okulunu bitirmiş büyüklerimiz “Evlilik kapalı bir kutudur” derlerdi eskiden. Altında pek çok anlam barındıran bu söz; yeni evleneceklere karşılarındakinin huyunu-suyunu hemen öğrenemeyeceklerini anlatırken, evliliğin mahremiyetine de dikkat çekerdi şüphesiz. En çok da bayanlara hitaben söylerlerdi bu cümleyi ki yaşanılanı paylaşmaya temayülü erkeklerden daha fazla olan hanımlar, mutluluğu da hüznü de yuvalarının içinde bıraksın; eşe, dosta, konuya-komşuya evliliğini anlatmasın. Fakat gün oldu, devran döndü… Ne eskisi gibi “kapalı kutu” evlilikler ne de yuvanın içinde yaşananı “sır” addeden eşler var şimdi. İşin ilginci erkekler de en az hanımlar kadar çok anlatır oldu evliliklerini, evde yaşadıkları iyi-kötü günleri.

NEDEN EVLİLİĞİMİZDE OLUP BİTENİ ANLATIRIZ?

Evlilik hayatını anlatma isteğinin insanın konuşma ihtiyacı ile bağıntılı olduğunu belirten psikolojik danışman Hacer Gül, bu ihtiyaca binaen bazı eşlerin her yaşananı anlattığına vurgu yapıyor ve ekliyor: “İnsanların sosyal olması, topluluk halinde yaşaması konuşma ihtiyacı duymalarını sağlar. Konuşma ihtiyacı insanların birbirine ne kadar ihtiyacı olduğunu, karşılıklı iletişimin ne kadar vazgeçilmez olduğunu gösteren bir olgudur. Bu sebeplerle sadece bayanlar değil erkekler de yaşanılanları anlatırlar. Böyle yapmalarının öncelikli sebebi ise haklı olduklarını duymak yahut o anki öfkelerini dışa vurarak içlerinde coşan duygu yoğunluğundan kurtulmaktır.”

SINIRSIZCA ANLATARAK “SINIRSIZ” KALIYORUZ

Evlilikte mahremiyet kavramının anlamını yitirdiği şu günlerde farkına vararak ya da varmadan sürekli olarak eşimizi, yaşadıklarımızı, evimizin içini anlatır
olduk. Bunu bilinçli olarak yapıyorsak kendimize “dur” dediğimiz bir yer de olabiliyor muhakkak. Fakat ya bilinçsiz olarak anlatıyorsak? Ya farkına varmadan tüm mahremimizi ortaya seriyorsak? İşte o zaman durum vahim demektir.

BAŞKALARIYLA KIYASLANMAYI KİM İSTER Kİ?

Sebep her ne olursa olsun her iki taraf için de evlilikte yaşananları anlatmak doğru bir tutum değildir. Anlattığımız negatif de olsa pozitif de olsa bu durum böyledir. Evlilik büyüklerimizin de söylediği gibi kapalı bir kutu olmalıdır. Çünkü biz farkında olmasak da anlattıklarımız insanların hayatında çok şey değiştirebilir. Üstelik de bu değişim hem bize dair hem de başkalarına dair olur.

Örneğin sürekli eşimizin ve evimizin iyiliğini anlatmak nazara sebep olabilir. Yahut kendi evinde huzursuz olan bir eş gidip de “Ahmet Bey bir yediğini ertesi gün yemezmiş, sen de iki gündür önüme pilav getiriyorsun” diyerek eşinin gönlünü kırabilir. Bu tutum karşısında eşiyle arası bozulan hanım, hiç farkına varmadan Ahmet Bey’in eşine öfke duymaya başlar. Ya da bir hanım eşine “Ahmet Bey her hafta sonu çocukları pikniğe götürüyormuş, bizim dışarı adım attığımız yok” dediğinde, eşinden “Ben Ahmet değilim, sen de bir daha onun eşi ile görüşmeyeceksin” diye tepki görmesi çok olağandır.
Velhasıl bazı şeyler bilinmezken daha güzeldir, daha özeldir. Anlatmak kimi zaman bizi çok rahatlatsa da sonunda duyduğumuz pişmanlığın geri dönüşü yoktur. Her insanın ilişkisi “biriciktir”, kendine özeldir. Bazı erkekler çok sinirlidir, bazısı da sakin. Bazı kadınlar az yemek yapar bazısı da çok. Bize düşen başkalarının yaptıklarıyla kendi evimizde olanları kıyaslamak değil, yuvamızı daha huzurlu kılacak sebeplere sarılmaktır. Büyüklerimizin de dediği gibi “Evlilik kapalı bir kutudur” ve öyle kaldığı müddetçe içindeki güzellikler değerli olacaktır.

ERKEK EVLİLİĞİNİ ANLATIRSA

Her iki taraf için de yaşanılanı anlatmak yanlıştır şüphesiz, fakat erkeğin yaptığı daha yanlış. Çünkü erkek mahremini paylaşmıştır. Arkadaşının gözünde eşi için bir kimlik tanımlaması yapmıştır. Üstelik de “Ahmet ağabey de benimle aynı dertten muzdaripmiş” diye düşünen arkadaşı da ansızın kendi hanımını anlatmaya başlayabilir muhatabına. “Ben de sinirlendim geçen gün, yeter be bıktım senden, ne çok konuşuyorsun” dedim, çekip kapıyı çıktım der mesela. Aslında kendini yüceltmeye, “Ben hakimim, kapıyı çarpar çıkarım” demeye çalışırken eşini ne denli küçük düşürdüğünü düşünmez bile.

Semerkand Aile Dergisi Sayı:71

Evlilik Mahremiyettir ve Mahremiyet Paylaşılmaz. UNUTMAYIN...

( 3308 ) kez okundu     -     14.02.2013   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
evlilik hayatı, evlilik mahremiyettir, evlilik anlatılmaz, evlilik paylaşılmaz, mahremiyet anlatılmaz, evlilik kapalı kutudur, aile hayatı, yeterkioku, evlilik özeldir, karı koca ilişkisi, mahremiyet paylaşılmaz
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (34.204.175.38) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 54
 Toplam : 2079856
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2