Sizin en hayırlınız Kur'an'ı öğrenen ve öğreteninizdir. - Hz.Muhammed (sav)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Gübre Böcekleri ve Samanyolu

Gübre Böcekleri ve Samanyolu
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Bilim adamları, yıldızların hareketini takip eden tek canlıların insan olmadıklarını, araştırmalara göre, gübre böceklerinin de yönlerini bulmak için Samanyolu Galaksisi'ne göz attıklarını ortaya çıkardı.

Scarabaeus satyrus (bok böceği, gübre böceği), dışkısından yaptığı küreye yumurtalarını saklamasıyla biliniyor. Böcek, bu küreyi yaptıktan sonra, kendisine tehdit oluşturan diğer böceklerden olabildiğince çabuk uzaklaşmak için düz bir rotada ilerlemeye çalışıyor. Böylece yolunu kısaltıp yumurtalarını sakladığı kürenin çalınma riskini azaltmak istiyor.

Newscientist'in haberine göre, gübre böceklerinin kaçış yolunu gözlemleyen araştırmacılar, bu hayvanların Ay ışığı olmayan gecelerde bile rotalarından sapmadıklarını tespit etti. İsveç'in Lund Üniversitesi'nden Marie Dacke ve ekibi, araştırmalarında, gübre böceklerinin yollarını kaybetmemek için Ay'dan gelen kutuplanmış ışıktan yararlandığını ortaya çıkardı.

GECELERDEN FAYDALANIYORLAR

Araştırma ekibi, hayvanların hareketini düz yüzeyleri olan silindir bir davulun içinde inceledi. Böceklerin tepesi açık olan davulun açıklık olan köşesine ne kadar sürede ulaştığını ölçen araştırmacılar, ilginç veriler elde etti. Gübre böcekleri, Dolunay'da 20 saniyede açıklığa ulaşırken, Ay ışığı olmayan bir gecede 40 saniye içinde hedeflerine ulaşmayı başardı.

Araştırmacılar, davulun tepesini kapatıp, böceklerin gökyüzünü görmesini engellediği zaman, gübre böceklerinin yolunu bulması 2 dakikanın üzerinde vakit aldı.

GÖKYÜZÜ DENEYİ

Dacke, böceklerin geceleri hareket ederken yıldızlardan yararlandıklarını anlamalarının ardından, daha kesin bir gözlem yapmak istedi. Gökyüzünü andıran ışıklandırmaya sahip bir ortamda, ışıkların açık ve kapalı olduğu anlarda iki ayrı gözlem yapıldı. Dacke ve ekibi, deneyin sonucunda gübre böceklerinin Samanyolu'ndaki yıldızlardan yararlandığı kanısına ulaştı.

Dacke, "Böceklerin gözleri yeterli çözünürlüğe sahip olmadığı için yıldızları göremediklerini düşünüyorduk" ifadesini kullandı. İsveçli bilim insanı, çekirge ve diğer böceklerin de Samanyolu'ndaki bazı yıldızlardan yararlanıyor olabileceklerini söyledi. İsveçli araştırmacılar, şimdi elde ettikleri bulguları güçlendirecek yeni bilgiler aramaya çalışıyor.

Haber7

( 2301 ) kez okundu     -     03.02.2013   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Gübre Böcekleri ve Samanyolu, bok böceği, Scarabaeus satyrus, samanyolundan yararlanan böcek, gübre böceği, gübre böceği yıldızlar, bok böceği nedir
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.239.242.55) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 3
 Bugün : 54
 Toplam : 2386785
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


3