Yazıklar olsun, size de; Allah’ı bırakıp tapmakta olduklarınıza da! Hâlâ aklınızı başınıza almayacak mısınız? - Enbiya-67
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Hamilelik Değişim için Güzel Bir Fırsat

Hamilelik Değişim için Güzel Bir Fırsat
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Birçok kadının -anne adayının- şikayetleri, kaygıları, endişeleri vardır. Hepsi sağlıklı, huzurlu, acısız bir doğum ister. Gereksiz kaygılar birçok gereksiz müdahalelere yol açıyor. "Ya sağlığına bir şey olursa" korkusu sağlıklı olmayı engelliyor.

Peki ne oluyor da böyle oluyor, anne adayı hamileliğin huzurunu doğumun keyfini yaşayamıyor?. Kadının kadınlık algısı, sorumluluk alabilme yetisi, öz güveni, öz saygısı, mükemmeliyetçiliği, eşine olan güveni, duygusallığı ve gördükleri ile oluşan bilinçaltı yapısı….

Bunların hepsi yaşam algısını olaylara verilen reaksiyonu etkilediği gibi anne adayının doğum mucizesini yaşama sevincini de etkiler. Büyümeyi sorumluluk almayı reddeten bir bilinçaltı doğumu engellemeye çalışır, zorlaştırır.

Kadınlığı değersizlikle ikinci sınıf vatandaş olmakla özdeşleştirmiş bir bilinçaltına sahip kadın hasbelkader gebe kalırsa, gebelikte yüzü gülmez, zihnin sıkıntısı bedeni olabilecek tüm komplikasyonlara açık hale getirebilir. Zihnin rahatsız olduğu konumda beden sağlığına kavuşamaz. Hamilelik ve doğum sağlıklı -keyifli- geçmez.

Gebelik -lohusalık- gibi kadın hayatının en hassas en zayıf anında bilin altının bastırılan, ifade alanı bulamamış duygular adete anneyi ele geçirir bedeni istila eder .Gebelikte ortaya çıkan sıkıntılar basitçe gebeliğe verilip hele bir doğum olsun hepsi geçer deyip duygu yansımalarını görmezden gelirsek daha şiddetli patlamalar adına iç basıncımızı arttırmış oluruz.

Ateşi olan bir çocuğa neresinde ne var ateşin sebebi nedir? hassasiyetiyle yaklaştığımız gibi anne adayının endişe ve kaygılarına aynı hassasiyet gösterilmelidir.

Eğer bir anne adayı anne olmanın tatlı heyecanı yerine endişe ve kaygı hissediyorsa ,gece uykuları bozulduysa,ağlama isteği, yorgunluk, kalp çarpıntısı yaşam kalitesini bozuyor ise zihnin bir derdi var demektir. Bunu görmezden gelmek yaşam kalitesini bozmakla kalmaz, aynı zamanda anne doğumunu ağrılı, acılı, keyifsiz yaşar, bebeğini emzirmekte zorlanır, bebeği de huzursuz olur.

O halde hamilelik sıkıntılarını iç dünyanın sesine kulak vermek adına dinlemeli hamileliği değişim için bir fırsata çevirmeliyiz.

Özgürleşen kadın doğumunun yönetimini eline alır, doğum yolculuğunu bebeği ile birlikte keyifli bir şölene çevirebilir.

http://www.kadincakararinca.com/makale/hamileligi-firsata-cevirin/

( 2041 ) kez okundu     -     08.01.2013   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Hamilelik Değişim için Güzel Bir Fırsat, hamilelik kaygısı, hamilelik endişesi, hamile, hamile endişesi
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (34.201.18.139) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 134
 Toplam : 2350459
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2