Yazıklar olsun, size de; Allah’ı bırakıp tapmakta olduklarınıza da! Hâlâ aklınızı başınıza almayacak mısınız? - Enbiya-67
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Margarin mi Tereyağı mı Seçim Sizin

Margarin mi Tereyağı mı Seçim Sizin
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Margarin, doğada sıvı halde bulunan ve pek de kaliteli olmayan bitkisel yağlara çok yüksek sıcaklıkta “hidrojen” yedirilmesi ile elde edilir. Hidrojenize edilmiş, yapay olarak katı kıvama getirilmiş, rafine edilmiş bu yağlar “trans yağ asitleri” denen, doğada bulunmayıp insan yapımı olarak ortaya çıkan yağ asitleri içerirler. Trans yağ asitleri kötü kolesterolü yükseltir. Sıvı haldeki yağı katı hale getirirken nikel ve kadmiyum metalleri kullanılır; bunlar da toksik etkiye sahiptir. Normalde belki de hiç satın almayacağımız malzemeyle üretildiği için maliyeti de düşüktür, üretici şirketler için kâr getirisi yüksektir. Soya, mısır, pamuk yağlarından yapılmış ise GDO içerebilir.

Tereyağı ise, doğada zaten bulunan süt kaymağının çırpılması/çalkalanması ile elde edilir. A, D, E, K vitaminlerince zengindir. Tereyağının vitamin içeriği sütün elde edildiği hayvanın cinsine, beslenmesine ve mevsime göre değişiklikler gösterebilir. Vitamin ve besleyici değer açısından en iyi tereyağı, pastörize edilmemiş “çiğ tereyağı”dır. Ülkemizde köylerde “yayık yağı” ismiyle satılan yayıkta çekilmiş tereyağı bulabileceğimiz en güzel nimetlerden biri.

Ayrıca yapılan araştırmalar gösteriyor ki, trans yağ asitleri kolesterol ve kalp sağlığımız için yıkıcı etkisiyle beslenmemize hiç sokmamamız gereken bir yağ çeşidi. Bilim adamları, en güvenli trans yağ asidi miktarının “sıfır miktar” olduğunu söylüyor. Maalesef, paketlenmiş bisküviler, cipsler, kekler aracılığıyla trans yağ asitlerinin pek farkına varılamadan yendiği de oluyor.

Günümüzde beslenme konusunda özenli hanımların dahi “kalp sağlığına dikkat eden margarin” reklam kampanyalarının etkisiyle “kek-börek için margarin aldıklarını” duyuyoruz. Gıda endüstrisinin son buluşları olarak zeytinyağlı ‘ margarinler, sıvı margarinler ve adı tereyağı adına benzetilmiş margarinler türedi. Bu tuzaklara düşmeyelim. Kalp doktorunuz doymuş yağı ve tereyağı yemenizi kesinlikle yasakladıysa bunun alternatifi –hangi yumuşaklıkta veya kılıfta olursa olsun- margarin kullanmak olamaz.

Yeni margarinleri başka bir yöntemle ürettiklerini söylüyor margarinciler. İçinde “trans yağ” artık yok diyorlar. Demek ki, sıvıyağı plastik kıvamına getirecek yeni bir yöntem buldular. Bu yeni yöntemin ipliği pazara çıkana kadar bir 10-20 sene daha margarin satmayı hedefliyorlar herhalde. Prof. Dr. Ahmet Aydın “Taş Devri Diyeti” kitabında margarinle ilgili çok güzel bilgiler veriyor; herkese tavsiye ederim.

Tereyağı seçerken içine renk vermesi için beta-karoten veya herhangi bir katkı maddesi eklenmemiş olanları almaya ve “çiğ tereyağı” bulmaya çalışıyorum.

Çoğumuz için masalsı bir çağrışımdan başka bir şey ifade etmeyen iç yağı ve kuyruk yağı da güvenle yenebilecek yağlar arasında. Bu yağlar katı halde kasaptan alınıp küçük küçük doğranıyor. Kabaca parçalara bölünmüş 1 elma ile eritiliyor. Sıvı haldeyken süzülüp donmaya bırakılıyor. Sonra pilavlarda, hamur işlerinde, yemeklerde kullanılıyor.

Bunlar dışında kaymak da nefis bir yağ kaynağı ve hamur işlerinde kullanılabiliyor.

Yağ kullanırken dikkat isteyen bir nokta var; yağları hiçbir zaman yanacakları kadar ısıtmayalım. Yanmış yağlarla hazırlanmış yemekleri yemek kadar, yanık yağ dumanı teneffüs etmek de zararlıdır.

Kaynak: Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri / Hayy Kitap

Alıntı:HelalHayat.com

( 3064 ) kez okundu     -     07.01.2013   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
tereyağı, margarin, tereyağı mı margarin mi, tereyağımı margarinmi, margarinin zararları, margarin zararlı mı, tereyağı zararlı mı, tereyağı ile margarin, Margarin mi Tereyağı mı Seçim Sizin
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster

Notice: Undefined index: tamami in /home/mkoku2014/public_html/tr/yorumgoster.php on line 26
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (52.23.219.12) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 1
 Bugün : 10
 Toplam : 2534930
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


1