Allah'ım! Beni iyilik işledikleri zaman sevinen ve kötülük yaptıkları zaman bağışlanma dileyen kullarından eyle. - İbn Mâce, "Edeb", 57
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Elin Bayramından Bizene

Elin Bayramından Bizene
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Adana’nın en kenar mahallelerinden birinden geçerken sokak düğünü gördüm, orkestra izleyenleri dansa davet etti. Tahminimin çok üstünde bir kitle çıkarak dansa başladı. Dans edenler arasında şalvar giyenler de vardı.

Fransa kralı François’ya dans edilmemesi yönünde ultimatom veren Kanuni’den bu yana çok ilerleme kat etmişiz. Şalvar ve dansı birleştirenlerin nesli şalvarı da terk ederek kot pantolan, kapri, frak, takım elbise ve smokinlerle dansa devam ediyor...

Ekimin son günlerinde Kazakistanın Çimkent şehrinde market çıkışı cadı kostümü giymiş bir bayan gülerek elindeki davetiyeyi verdi. Davetiyede “cadılar bayramı” programına davet var. Aynı günün akşamı haberlerde İstanbul, Ankara, İzmir, gibi şehirlerde yaşanan cadılar bayramı kutlamalarından görüntüler yer alıyor. Kutlama yapanlara “dede ve ninelerinizin felak, nas, ayetel kürsi okuyarak Allaha sığındığı varlıklar gibi olmuşsunuz.” demek isterdim. Onlar da bana “felak, nas, ayetel kürsi nedir?” derlerse ne cevap veririm?

Bazıları için cadılar bayramına gitmek ve cadı kostümleri giyerek eğlenmek çağdaşlık, ramazan, kurban gibi melekleştiren ibadetler demode olmuş. Cadı olmak o kadar kolay ki ekstra gayrete gerek yok. Melek olmak ve melekleşmek ise gayret, hizmet ve ter dökmek gerektiriyor. Cennet zorluklarla cehennem ise şehvetlerle çevrilidir.

Cadı olmayanlar neden cadılar bayramını kutluyor? Yok eğer cadıyız diyorlarsa neden kostüm giyme ihtiyacı duyuyorlar? İbni Haldun Mukaddimesinde “Mağluplar galipleri taklit ederler.” diyerek taklitçiliğin en temel sebebini izah ediyor.

Cadılar bayramında korkunç ve sıra dışı kostümler giyilmesi adettendir.. Flimlerde ve haberlerde gördüğümüz kadarıyla elinde orağı, boynuzu ve peleriniyle şeytan kalıbına girenler de vardır. Şeytana benzememek için yeme içmede ısrarla sağ el vurgusu yapan Hz. Peygamber (s.a.v) ümmetini korkunç kostümler içinde eli oraklı görse ne derdi acaba? Yeme ve içmede sağ elin kullanılmasından bahseden iki hadiste hijyene değil şeytana benzememeye vurgu yapılır. “Sol elinizle yemeyin. Zira şeytan soluyla yer!” (Müslim)

Sihirbazın felah bulmayacağına (Taha, 69) iman ediyoruz. Sihirin küfür olduğunu bilen ve felak, nas sureleri ile sihirle uğraşanlardan Allah’a sığınan bu ümmetin çocuklarının diziler ve flimler sayesinde (tatlı cadı, selena, mandrake) 1400 yıllık bakış açıları değiştirildi. Cadı olmak çocuklar için ideal ve sevimli hale getirildi. Kutsal kavramlar ise cadı kazanına atılan kurbağa bacağı yarasa kanı saç ve tırnak mesabasine döndürülerek tiksindirildi.

Namazın kötülükten alıkoyması (Ankebut, 45) orucun şehvetleri kontrol altına alabilmesi, zekat ve sadakanın cimriliği baltalaması İslam ahlakı ve ibadetlerin sihir gibi değiştirici ve dönüştürücü etkisine misaldir. İslam ahlakı ve ibadetlerdeki sihire yüz çevirenler değişim ve dönüşümü elbette kirli kaynaklardan hayali olarak yapacaktır.

Cadılar bayramı şimdilik yaygınlaşmasa da yakın bir gelecekte iliklerimize kadar işleyecektir. Adana varoşlarına kadar dansın inmesi,yılbaşı kutlamaları, sevgililer gününün yaygınlaşması doğum günü ve pastaya mum üfleme adetinin kök salmaya başlaması bunun ispatıdır. Üsküdarda bereketli bir mekanda işittiğim şu sözler doğum gününde üflenen mumların alevleri gibi kaybolmaz inşallah: “Doğum günü (mevlit) bir tanedir. Ve dünyada bir kişiden (s.a.v) başkasının doğum günü kutlanmamalıdır.”

Hak seni meşgul etmezse batıl seni istila eder” diyen büyüklerimize bin rahmet olsun. Batıl tsunami dalgaları gibi ellere kulaklara gözlere ve kalplere çarpıyor. Dalgalar toprağın üstünden değil, kitap, dergi, cd, sokak, monitor, arkadaş, okul, pazar ve işyeri üzerinden geliyor. Bu çeşit dalgalar insanı öldürmez. Afyon tesiri göstererek sersemletir. “Din afyondur” diyenler bu sözü zehirlendikten sonra söylemiştir. Batıl zehirinin panzehiri Haktır. Mezarlık görünce hak olan hareket fatiha okumak ve ölümü tefekkür etmektir. Mezarlıkta yaprak hışırtısından korkarak, ıslık çalarak uzaklaşmak veya yüksek sesle konuşmak batıl tarafından istila edilenlerin hareketidir.

Şeytan, Hz. Ademe secde etmemiştir. “Onu topraktan beni ateşten yarattın” şeklinde mantık yürütmüştür. Şeytan, Adem’in toprak olan bedenini görmüş. Maddesinden öte Adem’in yüceliğini görmemiştir. Maddenin ötesini görememek, tek gözlü olmak şeytanın vasfıdır. Ramazan, oruç, sahur, teravih, fitre ve Kadir gecesine bigane kalarak “şeker bayramı” demek, kurban bayramında Allah’a kurbiyet (yakınlık) hissetmeden sadece koyun, et, kan ve kebap görmekte de madde ötesini göremeyen tek gözlülük vardır.

Ortaçağda temelinde siyasi hakimiyet,otorite ve mal varlığına el koyma gibi niyetlerin bulunduğu cadı avlarında beş yüz bine yakın insan öldürülmüştür. Fabrikaların çarklarını harekete geçirmek için (kapitalizm) yüzlerce gün ve bayram icat eden bir köksüz medeniyetin cadılardan da medet ummasına şaşılmamalıdır. Asıl şaşılması gereken “bir kavme benzemeye çalışan onlardandır” prensibinden habersiz yaşayan milyonların sarhoşluğudur. Bu sarhoşluk yılbaşından başlayarak devam eder. Hani derler ya, yeni yıla nasıl girersen bütün bir yıl o şekilde geçer diye. Doğrudur, buna katılıyorum. Yeni yıla aklı, kalbi, gözü, mantığı sarhoş olarak girenin yıl içinde ayılması zordur.

Hani tarihe not düşmek deyimi kullanılır ya, biz de tarihe dua düşelim: Anadolu’da “happy halloween”, “hayırlı cadı bayramları” gibi sözlerin sloganlaşmaması duasıyla...

Adem Şahin - Hayırsız Bayramlar
Altınoluk Dergisi - 2012 - Aralık, Sayı: 322, Sayfa: 026

( 1739 ) kez okundu     -     30.12.2012   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Elin Bayramından Bizene, cadılar bayramı, yılbaşı, islamda cadılar bayramı, müslümanın cadılar bayramı, paskalya, kültürsüzleştirme, halloween
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.226.97.214) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 4
 Bugün : 138
 Toplam : 2275424
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


4