Allah'ım! Öfkenden rızana; cezandan affına sığınırım. Senden yine sana sığınırım. Sana övgüyü saymakla bitiremem. Sen kendini nasıl övdüysen öylesin. - Müslim, "Salât", 222
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Kırmızı Göz Salgını

Kırmızı Göz Salgını
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Kırmızı göz salgını olarak bilinen ve genelde göz nezlesiyle karıştırılan bulaşıcı hastalık, Güneydoğu’da son aylarda sıklıkla görülmeye başlandı.
Gözde sulanma, kanlanma ve kaşınma belirtileriyle başlayan hastalığı engellemenin yolu ise hijyene çok dikkat etmekten geçiyor.

Tedavi edilmediği zaman körlüğe bile neden olabilen ‘kırmızı göz salgını’ Güneydoğu’da sıklıkla görülmeye başlandı. Göz doktoru Sedat Özkul, son günlerde aynı şikâyetle hastanelere başvuranların sayısının ciddi oranda arttığını söyledi. Vücut direncinin düşük olduğu kansızlık, diyabet, ileri zayıflık, zayıf hijyen şartları gibi durumların enfeksiyona yakalanma olasılığını artırdığını belirten Özkul, gözde kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtilerin ‘kırmızı göz’e zemin hazırladığını kaydetti.

Özkul, “Sulanma, kızarıklık, çapaklanma, kapaklarda şişlik, yanma, batma, kaşıntı, ışıktan rahatsızlık, en çok görülen belirtilerdir. Enfeksiyon söz konusu olduğunda başkalarına bulaşmayı önlemek açısından temizliğe dikkat etmek, elleri sık sık yıkamak, ortak malzeme kullanmamak çok önemlidir. Ortak kullanım alanlarında hijyene dikkat etmek gerekir. Tedavide duruma göre antibiyotikli damlalar ve merhemler gibi doktorun yazacağı ilaçlar kullanılır. Ancak bilinçsiz ilaç kullanımından kaynaklanan sorunlar kesinlikle göz ardı edilmemeli.” uyarısında bulundu.

Toplu yaşam alanlarından okul, kreş ve kapalı ortamların virüsün yayılmasında etkili olduğunu belirten Özkul, bu mikroptan korunmak için el-göz temasının önlenmesi ve ellerin temiz tutulması uyarısında bulundu. Özkul, gözdeki her kızarıklık veya sulanmanın konjonktivitten kaynaklanmayabileceğini, başka hastalıkların da aynı belirtileri verebileceğini, böyle durumlarda hastaların mutlaka bir göz hekimine başvurmaları gerektiğini dile getirdi.

Hastalığın genelde doktor kontrolünde 15 gün sürdüğünü bazen da bir aya kadar devam edebildiğini anlatan Özkul, viral kökenli hastalığın özellikle son bir yılda yayıldığını kaydetti. Özkul şunları söyledi: “Hastalık genelde göz nezlesiyle karıştırılıyor. Bu hastalıkta boyun ağrısı ve şişkinlik belirtileri de var. Kapalı ortamlar çok ciddi riskler taşıyor. Hastalığın geçmesi için düzenli tedavi gerekiyor.”
 

alıntıdır...haber7.com

( 2206 ) kez okundu     -     02.01.2011    ekledi     Tweetle    Paylaş 
kırmızı göz, kırmızı göz salgını, kırmızı göz belirtileri, kırmızı gözden korunmak için tedbirler, kırmızı göz tedavisi
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (18.232.188.89) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 1
 Bugün : 478
 Toplam : 2276423
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


1