İnsanların hesaba çekilmeleri yaklaştı. Halbuki onlar gaflet içinde yüz çevirmekteler. - Enbiya-1
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Peygamber Kılıcı Çiçeği

Peygamber Kılıcı Çiçeği
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Bazı insanlarımız kılıç çiçeği veya peygamber kılıcı der. En bilinen cinsleri, kendine has desenli yaprakları olan cinsi ve yine aynı şekilde ama kenarlarında sarı şeritler olan cinsidir. Yaprakları dimdik yukarı doğru kılıç gibi uzarlar. Bodur paşa kılıcı cinslerinde yapraklar fazla uzamaz ve genellikle dik değil çevreye rozet gibi yayılır şekilde gelişir.

Paşa kılıcının anavatanı batı Afrika’nın tropikal bölgesidir. Asparagaceae familyasının Sansevieria cinsi bitkilerinden ‘Trifasciata’ türü. Kış soğuklarına hiç dayanıklılığı yoktur. Kuraklığa, susuzluğa kaktüsler kadar dayanıklıdır. İç mekânlara oksijen sağlamada diğer bitkilerden çok daha etkilidir, havayı temizler, geceleri oksijen açığa çıkarır. Havalandırma sorunu olan ofislerde çok sayıda bulundurulmalıdır çünkü kırtasiye malzemelerinden yayılan zararlı gazları çeker alır. Sıradan bir süs bitkisi değildir, dekorasyon amacı ile yetiştirilir. Bu yüzden toprağının kalitesine, iyi bakıma dikkat edilmelidir yoksa güzel bir görünümü olmaz.

Işık ihtiyacı: Direkt güneşte daha sağlıklı olur. Öte yandan, paşa kılıcı iyi aydınlık olmayan odalarda bile sorunsuz büyüyebiliyor. Işık ve su eksikliğinde neredeyse hiç zarar görmez. Bu yüzden evlerde, ofislerde bir köşeye unutulmaya uygundur. Tek sorun, yeterli ışık almazsa gerektiği gibi fotosentez yapamaz. Hızlı büyümesi için havadarlık, esinti önemlidir.

Sulama: Paşa kılıcı succulent bitkilerdendir: suyu ve besinleri önce depolar, sonra kullanır. Onun için toprak yarıya yakın kurumadıkça sulamamalısınız. Kışın çok daha az sulamalısınız, o da ince kökler kurumasın diye (ana kök ‘rizom’ ince kökler ölse bile uzun zaman hayatta kalır).

Saksı: Paşa kılıcının ince köklerinin aşırı çoğalması önemli değildir bu yüzden büyük saksı hiç gerektirmiyor. Gerçi her yıl saksı değiştirmek iyi olur. Paşa kılıcı bir iken beş veya on ayrı bitki haline gelebilir, saksıya sığmaz. Her nisan ayında ayırmalısınız yoksa ne kadar çoğaldı ise gelecek yaz çok daha fazla çoğalacaktır saksı yetersiz olacaktır. Derince ve topraktan yapılmış saksı kullanılmalı. Toprak saksı, nem çekerek toprağın havadar olmasını ve yerine sığmayacak şekilde çoğalmış olan paşa kılıcınızın saksıyı kırabilmesini mümkün kılar.
Paşa kılıcı evin havasını temizler, geceleri oksijen salar.


Nasıl toprak ister? Nötr veya hafif alkalinli toprak (iyi bahçe toprağı uygundur). Uzun ve ağır yapraklarından dolayı devrilmemesi için toprağı sıkıştırmak gerekiyor; iyi desteklenmesi için ve hem köklerin havasız kalmaması için en az dörtte bir oranında ponza taşı kullanılmalı. O zaman toprağı sıkıştırmanın paşa kılıcına zararı olmaz. Bodur cinslerinde de köklerin havadar ortamda olması için aynı karışım kullanılmalı. Şu ölçülerle hazırlanmış karışım uygundur:

2 ölçü ponza taşı + 5 ölçü toprak + (kuvvetsiz toprak kullanırsanız, ayrıca 2 ölçü sığır gübresi). Ponza taşı yerine strafor kullanılabilir, hem toprakta rizomlar fazlalaşırsa strafor taneleri ezilir küçülür yer açılır.

Besin vermek: İki yıl aynı toprakta kalanlara besin vermeli. Dozajı çok düşürülmüş olmalı. Hiç vermeseniz daha iyi. Her yıl toprağı değiştirin yeter.

Çoğaltılması: Genç bir paşa kılıcı ikinci yıldan başlayarak çok sayıda kök sürgünleri verir. Bunları ayırarak çoğaltabilirsiniz. Yılın her zamanı uygundur. Yaprak çeliği ile de üretilir.

Genç yaprakların devrilmesi sorunu: Yeni gelişen yaprakların dipleri son derece esnek olur; bazen devrilir ama kırılmaz. Tekrar düzeltip yapraklar iyice olgunlaşana kadar ya diğerlerine bağlanmalı ya da yanlarına bir değnek dikilerek değneğe bağlanmalı.

Kök çürümesi: Genelde kış sonunda rizom kökte değil ince köklerde görülür. Sebebi, ya toprağın havasız kalmasıdır, ya çok sulamaktır ya da kışın hiç sulamamaktır. Önemli bir zararı yoktur. Havalar ısındıkça yeni kökler çıkarır. Yazın kökler çürümüşse sebebi toprağının hem havasız kalmış hem fazla sulanmış olmasıdır. Söküp çürüklerden arındırın, iyice yıkayın, kurulayın, iki gün açıkta bırakıp kurutun, sonraki gün havadarlığı ponza taşı veya strafor ile arttırılmış toprağa dikin ve yarı güneşli bir yerde tutun. Rizom kök de çürümüşse sağlam kalan yapraklardan yaprak çeliği ile yeni paşa kılıcı yetiştirebilirsiniz.

Alıntı: http://www.bitkivecicek.com/pasa-kilici-sansevieria-trifasciata

( 45254 ) kez okundu     -     21.12.2012   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
paşa kılıcı, kılıç çiçeği, peygamber kılıcı çiçeği, Asparagaceae, Trifasciata, Sansevieria Trifasciata, bakımı, sulama, paşa kılıcı çiçeği, çiçek bakımı
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.221.159.255) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 9
 Bugün : 98
 Toplam : 2388968
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


9