İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez. - Hz.Muhammed (sav)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Kış Mevsiminde Cilt Bakımı

Kış Mevsiminde Cilt Bakımı
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Cildimiz vücudumuzun en dış katmanı ve en büyük organımız olma özelliğine sahiptir. En önemli görevi organlarımızı dış etkenlerden korumaktır. Nasıl ki savaş esnasında giyilen zırh korur ancak hasarlanır ise, cildimizde bizleri dış etkenlerden korurken hasar görmektedir. Cildimizin belli bir nem oranına ve yağ dengesine ihtiyacı vardır. Bu oranları genetik faktörler, hormonel bozukluklar, stres, çeşitli iç hastalıklar etkilediği gibi soğuk havalarda olumsuz etkilemektedir. Soğuk havalar özellikle nem dengesini bozarak cildimizde kuruluğa sebep olur. Bu kuruluğun en fazla hissedildiği yerler ise ellerimiz ve burun başta olmak üzere yüzümüzdür. Çünkü direkt olarak soğuk havaya maruz kalan sadece bu iki bölgedir.

Kışın cildimizi kötü etkileyen yalnızca açık havalar değil kapalı ortamlarda problem teşkil etmekte. Kapalı ortamlardaki ısıtıcılar da havayı kuruttuğundan cildin gerekli neme doymasını engellerler. Sobanın üzerine konulan güğümleri, küçük kazanları hepimiz hatırlarız herhalde. Bu işlem sıcak su ihtiyacını gidermekten çok ısınan suyun buharlaşıp, ısının kuruttuğu havayı buharıyla nemlendirme amacını taşıyan bir uygulamaydı. Hala evinde soba olanlar vardır tamam da doğal gazı- kaloriferi olanlar ne yapsın? Yine aynı uygulamayı, yani kazan- güğüm koyamasak da bir kap su koyarak ortamın nem dengesini sağlayabiliriz. Ancak klimalı ortamlar için maalesef böyle bir şey mümkün değil. Tabi bunlar önlem almamız amacı ile belirtme gereği duyduğum küçük bilgiler. Bundan ziyade “kışın nasıl bir cilt bakımı yapmalıyız?” bunun cevabını bulmamız daha mühim.

Kışın özellikle cilt yapısı kuru olanların ellerinde derin çatlaklar, yüzlerinde gözle görülür pullanma ve tıpkı çölü andıran çizgiler görürüz. Cildimizin nem dengesi ne kadar azalırsa o kadar kurur, çatlar ve bu çatlaklar yaralara sebep olur. Bununla beraber kötü şartlar cildin erken yaşlanmasını da tetikleyecektir. Hangimiz genç yaşta yaşlı bir cilde sahip olmak ister ki? Yaşına göre normal olan kırışıklıklardan dahi rahatsız olurken biz bayanlar nasıl olur da buna razı gelebiliriz değil mi? Temel bağlamda cilt bakımının belli kurallarından bahsetmiştim. Bunlar cilt temizliği, tonikleme ve nemlendirme olmak üzere 3 aşamadan oluşmaktaydı. Yapmamız gereken ise bu aşamalarda kullandığımız ürünleri mevsime uygun hale getirmekten ibaret.

Cilt tipimiz ne olursa olsun eğer kışın kuruyor ise temizleyici olarak nem oranı yüksek sabunlar tercih etmeliyiz. Örneğin tatlı badem sabunu, zeytin yağlı sabun, bal özlü ve kayısı özlü sabunlar kullanabiliriz. Yıkama işlemimiz ise asla her gün olmamalıdır. Gün aşırı (iki günde bir) kullanım yeterli olacaktır. Şayet cildimiz çok kuru ve bu sebepten dolayı çatlaklara sahipse üç günde bire düşürebiliriz. Toniğimiz ise her cilt tipine uygun olan ve her mevsimde kullanılabilen, vazgeçilmezimiz gülsuyu olmalıdır. Gül suyunu temiz bir pamuk yardımıyla her sabah cildimizle buluşturabiliriz. Bu işlem gözeneklerin temizlenmesinde yardımcı olacak ve cildi canlandıracaktır. Bu aşamada bittikten sonra en önemli aşama olan nemlendirme işlemini tamamlamamız gerekiyor. Bu kapsamda en yoğun bakımı sağlayacak badem ya da aynısafa özlerini taşıyan ürünler kullanmanız en doğru tercihiniz olacaktır. Güçlü nemlendirici etkisini göz önünde bulundurursak emu yağını da kullanabilirsiniz.

Ancak benim ihtiyatla üzerinde duracağım bitki aynısafa olacak. Aynısafa bitkisinin Latince adı Calendula officinalis’dir. İçerdiği en önemli bileşimleri saponinler, beta karoten, calendrin, calendol, karatinoidler, flavanol glikozitler, lutein ve auroxantin (antioksidan)dir. Bu etken maddeler başta saponinler olmak üzere antienflamatuar yani iltihaba karşı koruyucu özellik taşımaktadır. Bununla beraber güçlü bir nemlendirici olma özelliği taşıyarak ciltte onarıcı etki gösterir. Özellikle egzama-sedef hastalarında ya da sürekli deterjan vb. maddeler kullanan kişilerin cildinde oluşan yaralı, kaşıntı oluşturan derin çatlaklar için kullanılmaktadır.

Tatlı bademe de değinecek olursak içeriğinde az miktarda protein, demir, fosfor, B vitamini bulunmakta ve bu etkenler de cildin mineral ihtiyacını karşılayıp, nemlendirici ve besleyici özellik taşır. Bir öneride daha bulunmak gerekirse arı sütü ve bal karışımını yüzümüze ara ara (15 günde bir, çok kuru ise hafta da bir) maske şeklinde uygulayabiliriz. Bunun için gerekli olan saf arı sütü ve süzme bal. Evde karıştırabileceğimiz gibi hazır macunları da kullanabiliriz. Ayrıca beslenme şekline de dikkat ederek mümkün olduğu kadar sıvı tüketmeliyiz. Yaz aylarında istesek de istemesek de kaybettiğimiz suyu karşılamak için sıvı tüketmek zorunda kalırız. Ancak kış aylarında hissedilir bir sıvı kaybı yaşamadığımızdan bu ihtiyacı erteleriz. Fakat bu hem bedenimizin hem de cildimizin neme ihtiyacı olduğu gerçeğini değiştirmez. Kış aylarında su ve C vitamini içeren meyve-sebze suları tüketmekten kaçmamalıyız.

Sürekli, doğru ve düzenli olarak cilde bakım uygulamak işimizi kolaylaştıracak, cildimizi sağlıklı kılacak ve cildimizin kolajen dokusunun artmasına sağlayacaktır. Kolajen dokunun artması ise cildin erken kırışmasını engelleyecektir. Kuru ciltlerin en büyük tehlikesinin erken kırışıklık oluşumu olduğunu baz alırsak daha fazla önem vermemiz gerektiğini elbette anlayacağız.

Sağlık Bizimle Olsun!

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzm. Senem DİNÇ - http://cahidejibek.com/2012/12/05/kis-aylarinda-cilt-bakimi/

( 1930 ) kez okundu     -     16.12.2012   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
cilt bakımı, kış mevsiminde cilt bakımı, kış aylarında cilt bakımı, kışın cilt bakımı, soğukta cilt bakımı, kuru cilt, cildi soğuktan koruma
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.233.229.90) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 4
 Bugün : 133
 Toplam : 2271031
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


4