Ebu Hureyre'nin (r.a.) anlattığına göre: Hz. Peygamber (a.s.) "Müslüman, kardeşinin pazarlığı üzerine pazarlık yapmasın" buyurmuştur. - Müslim, Büyu' 9 (l, 1154)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Cildimiz, Cilt Tipleri ve Kuru Cilt

Cildimiz, Cilt Tipleri ve Kuru Cilt
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

CİLDİMİZİ TANIYALIM

Cildimiz bizim dış rengimiz. Bizi gösteren, en çok takıntılı olduğumuz, en fazla özen gösterdiğimiz, en ufak nokta da delirebildiğimiz, vücudumuzun en büyük organı!

Bilimsel olarak açıklarsak cilt; yaklaşık iki metrekare yüzey kaplayan, 10 kg kadar ağırlık gelen en büyük organımızdır. Cildimizin birçok görevi vardır. Bunları maddeleyecek olursak;

1- Cilt, alt dokuları örter ve onlara destek sağlar.
2- Barındırdığı gözenekler, ter bezleri ve çok geniş damar yapıları sayesinde vücut ısısını sabitlenmesinde görev yapar.
3-Ter salgı bezleri ile vücuttan toksik madde atılımını gerçekleştirir.
4- Vücudun ihtiyaç duyduğu D vitaminini oluşturur.
5- Basınç, ağrı, ısı gibi duyumların algılanmasını sağlar.
6- Ultraviyole ışınlarının zararlarından bizi korur.
7- Epidermis tabakası ile yabancı maddelerin vücuda girmesini engeller.

Cildimiz 3 katmandan oluşur.

1-Epidermis
2- Dermis
3-Hipodermis (subtukan)

1-Epidermis tabakası cildimizin en üst katmanıdır ve zararlı maddelerin vücuda alımını engeller. Bu katmandaki hücreler, doğar, yaşar ve ölürler. Ölü hücreler cilt yüzeyinden atılır ve alt tarafta yeni hücreler oluşmaya devam eder. Bu tabakada bu olay döngü halindedir.

2-Dermis tabakası ise cildimizin ikinci katmanını oluşturur. Bu tabaka damarların bolca olduğu, ter bezlerinin, yağ bezlerinin ve kıl foleküllerinin bulunduğu tabakadır. Cilde tatbik olunan maddeler bu tabakaca emilir. Bu katmanda yapılan yağ ve ter, cildin asidik yapısını oluşturur ve yağ oluşumunun fazla olması ciltte sivilce-akne oluşmasına neden olur.

3-Hipodermis tabakası ise cildimizin en alt katmanını oluşturur. Bu tabaka depo görevi yapmaktadır. Beslenme, salgılanma ve ısı gönderimi gibi görevleri vardır. Cilt problemleri bakımından bizler için en önemli tabaka “Dermis” diyebiliriz. Cildimize bakım yaparken de dermise kadar emilimini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Kimyasal ürünler bu noktada dermise daha çabuk ulaşıyor fakat bu zarar verici bir etki bırakıyor geride. Doğal ürünlerde ise; örneğin uygulanan yağın epidermisten dermise geçmesi için biraz daha fazla yumuşak dokunuş gerekiyor. Nokta vuruşlarıyla, masajla bu işi gerçekleştirebiliyoruz. Demem o ki; kimyasal bir ürünü 2 dakika da sürmek, 1 haftada etki alıp ardından derin zararlar bırakmak ( cildin çabuk yorulması, çabuk yaşlanması, yağ dokusunun, ter bezlerinin ya da kıl yapısının bozulması gibi) yerine doğal bir ürünü 5-10 dakika da sürmek ve kalıcı etkiler bırakmak çok daha sağlıklı olacaktır.

BAŞLICA CİLT TİPLERİ

• Kuru Ciltler
• Yağlı – Problemli Ciltler
• Hassas Ciltler
• Karma Ciltler
• Normal Ciltler

Her cilt tipinin uyması gereken belirli bir sıralama vardır;

1-Temizleme
2-Tonikleme
3- Koruma
4-Nemlendirme

*20 yaşına kadar çok ciddi bir problemi yoksa kişi; cildine pek bir şey kullanmamalıdır. Çünkü cilt zaten gençtir, kendini yenileme özelliğine fazlasıyla sahiptir. Erken yaşta cildi yormak, cildi bakıma alıştırmak demek; ilerleyen yaşlarda cilde çok fazla bir şeyin tesir etmemesi demek olabilir. Dikkat etmek gerekiyor yani!

Kuru Ciltler

Yağ salgılanmasının ve nem düzeyinin normalin çok altında olduğu cilt tipidir. Bu kuruluğa yeterince sıvı tüketmemek, yanlış ürünler kullanmak, stres ve birçok neden sebep olabiliyor.

Kuru ciltlerde mat bir görünüm vardır ve kırışmaya çok müsaittir. Kuru ciltlerde alın kısmında sivilceleşmeler görülebilir ve bu cildin yağlı olduğu anlamına kesinlikle gelmez. Sadece cilt en fazla oradan dışa atım yapar. Kuru ciltlerin bir kısmı da hassas ciltlerdir.

Kuru ciltleri normal nem düzeyine ve normal yağ seviyesine getirmek için bol bol sıvı tüketmeliyiz ve yoğun nemlendirme özelliği olan yağlar kullanmalıyız. Temizleyici olarak; zeytinyağlı sabun, bademli sabun, ballı sabun kullanılabilir. Ancak sabunlar 3 günde bir kullanılmalıdır. Tonik olarak tek ürün öneriyorum o da kesinlikle gülsuyu. Saf, duru, zararsız ve çok etkili. Her sabah temiz cilde pamuğa dökülerek uygulanır (Sabun kullanıldığında sabunla yıkandıktan sonra, sabun kullanılmadığında bol su ile yıkandıktan sonra). Koruyucu olarak susam yağı kullanılabilir. Koruyucu denildiğinde nedense sadece yazın uygulanması gerekiyormuş gibi bir şey beliriyor kafalarda. Ancak kışında cildimiz ultraviyole ışınlara maruz kalır ve korunmaya ihtiyacı vardır. Susam yağı da 50 faktör etkiye sahip bir yağdır.

Nemlendirici olarak argan yağı, emu yağı, zeytinyağı, buğday yağı, ceviz yağı, aynısafa yağı kullanılabilir. Yine bu yağları içeren güvenilir doğal kremler de kullanılabilirsiniz. Eğer nemlendirici olarak tercihimiz krem ise gülsuyundan sonra nemlendirici kullanabilir, bakım için de yağları akşam uygularız.

Unutmayın ki cilt problemleri de birer sağlık sorunudur!

Cildimiz En Güzel Kimliğimiz!!!

Sağlık ve dua ile…

Senem Karakuş “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı “

Alıntı : http://cahidejibek.com/2012/02/28/cilt-tipleri-ve-kuru-ciltler/

( 2599 ) kez okundu     -     13.12.2012   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Cildimiz, Cilt Tipleri, cild bakımı, kuru ciltler, cilt tipleri nelerdir, cilt tipleri kaça ayrılır, kuru cilt bakımı, cilt türleri, cilt sağlığı, cilt temizliği
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.233.229.90) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 3
 Bugün : 183
 Toplam : 2271081
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


3