İçkiden sakınınız; Çünkü o her kötülüğün anasıdır. - Hz.Muhammed (sav)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Barış Çiçeği Bakımı

Barış Çiçeği Bakımı
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Bol yapraklı beyaz çiçekli çok güzel bir bitkidir.

Barış çiçeği ya da barış zambağı denilebilir.

Hem parlak güzel yaprakları hem beyaz zarif çiçekleri için yetiştirilir. Gövde uzaması acayip yavaştır; gerçi yaşlandıkça ana gövde  rizom gibi bir hal alır. Uzamaz, dallanmaz. Çok hassas bir bitkidir küçük bir ihmalde veya mevsim değişikliklerinde tedbirsizliklerde yaprak uçları ve kenarları bozuluyor. Evlerde birkaç saksı barış çiçeği bulundurmak iyi olur, havayı temizleyici etkisi kuvvetlidir.

Işık, ısı ve nem ihtiyacı: Yelken (barış) çiçeğine öğle vakti civarlarındaki direkt güneş ışınları zararlıdır. Koyu gölgede bile olur deseler de çok iyi aydınlık ve biraz güneş alan yerlerde daha hızlı ve sağlıklı büyür. 10 dereceden serin havada ‘eğer havanın nem oranı da düşükse’ yapraklarında bozulmalar olur. 28 dereceden fazla sıcaklarda ortam havası yüzde yetmiş gibi nemli olmalı. Isı yükseldikçe ortamın nemi de yükselmelidir.

Çiçek açması için neler yapılmalı?

Barış çiçeği yaz boyunca (gündüzler uzun olduğu zaman) ve kışın (gündüz süresi çok kısa iken) çiçek açmaz, bu normaldir. Eğer ilkbaharda ve sonbaharda da çiçek açmıyorsa güneşten mahrum ettiniz demektir. Aşağıdaki ‘dinlendirme’ konusunu okuyun, gereğini yapın. Böylece sizi çiçeksiz bırakmaz.

Dinlendirme: Yılda iki defa bir süre hem güneşsiz hem susuz bırakın (tamamen susuz değil.. toprak fazlaca kurudukça sulayın). Yani yılda iki kez dinlendirin.

1- Sonbahar çiçekleri solunca başlayarak 1 ay..
2- İlkbahar çiçekleri solduktan 1 veya 2 ay.
Diğer zamanlarda toprak kurudukça değil, ıslaklığını hafiften yitirince bol su ile sulayın ve günde en az üç saat kadar sabah veya akşam güneş almasını sağlayın. Çiçekler güzelliğini yitirip yeşile döndüklerinde kesip atın, sulamayı ve güneşi azaltarak dinlendirmeye geçirin. Daha sağlıklı olacaktır.

Çiçek sapları ve bozulan yaprakları iyice kupkuru olmadıkça kesilmemeli koparılmamalı. Barış zambağının (gerçi çoğu bitkinin) yeni yaprakları eskilerden kuvvet alır, onların rehberliğinde bir gelişim gösterir. Onlar olmazsa yeni yapraklar güçsüz ve küçük kalır. Onun için, “eğer çok sayıda eski yaprak kalmayacaksa” bozulanları hemen kesip atmamalısınız. Her bir kökte en az 5 yaprak kalacak şekilde eski yaprakları dipten kesebilirsiniz. Ben tavsiye etmem ama gelişimi hızlı ise ve besin de veriyorsanız yapabilirsiniz.

Toprağı nasıl olmalı?

Poşetlerde satılan güvenilir marka bir toprak uygundur. 1/5 oranında ponza taşı karıştırırsanız çok iyi olur.

Sulanması: Sulama aralıklarında dikkat edin. Suladığınız zaman toprak ıslak olur. Bir iki gün içinde ıslaklık kalmaz ama fazlaca nemlidir. İşte bu “fazlaca nemlilik” hafifçe azalınca tekrar sulamalısınız. Dinlendirme zamanlarında ise toprağın nemliliğinin de biraz azalmasını bekleyin. Besin verdiğiniz zamanlarda ayda bir defa saksı hacminin en az iki misli su ile sulayarak toprağın iyice yıkanmasını sağlayın. Bunun peşinden toprak bir iki günde ıslaklığını yitirdiğinde besinli su ile sulayın.

Barış çiçeğine besin: Yukarda dinlendirmeden bahsetmiştim. Dinlendirme zamanlarında besin vermeyin. Diğer zamanlarda şöyle: Her sulama suyuyla verilmesi tavsiye edilen çiçekcoşturan vb. besinlerden (genel amaçlı olanlarından ya da orkide besini) 20 günde ya da 30 günde bir defa verin. Gelişim çok hızlıysa 15 günde bir defa verin. Daha fazlası kesinlikle zararlı oluyor. Besin şişelerindeki talimatlara inanmayın.

Gelişimi ve türleri: Barış zambağı yerini severse, uygun gıdasını da alırsa her bir yaprağı bir öncekinden biraz daha iri olur. 15 – 20 santimlik mini bir süs bitkisi iken çiçekleri de küçük olur, gayet normal ve yetişkin bir birey gibi hayatına devam eder ama zamanla iki üç kadar misli büyüyebilir. Yaprakları ince uzun ve dar yapılı / daha genişçe yapılı / daha oval şekle yakın yelken çiçeği çeşitleri vardır. Birbirlerinden küçük farklarla ayrılırlar. “Spathiphyllum Sensation” 1 metreden fazla uzayabilen ve yaprakları çok daha büyük olan dev bir hibrit çeşittir. Diğerleri bu kadar devleşemez belki çok özel bakımla en fazla 50 – 60 cm’yi bulabilirler. Barış çiçeğinin sürprizleri: Birkaç ay git gide kötüleşiyorken, birden bire dipten beş altı yeni sürgün verir ve hepsi birden hızla büyürler.

Çoğaltılması: Yelken çiçeği (veya barış zambağı) yanlarından yavrular verir. Bunlar yeterince yapraklanıp köklendiğinde ayırarak kolayca çoğaltabilirsiniz. Ayırma zamanı dinlendirme başlarında olmalı. İlkin bir hayli kötüleşebilirler. Seyrek sulamaya devam edin. Dinlenme süresi bitince daha sık sulamaya geçin. Süratle gelişmeye başlayacaklardır.

Saksı değiştirirken dikkat: Köklerine hiç zarar vermemeye çalışın yoksa birçok yaprak bozuluyor. Evvelce ne kadar gevşek toprağa dikmişseniz, toprak değişiminde ve sürgünleri ayırmada kökleri o nispette zarar görmez.

Akvaryumlarda barış çiçeği: Akvaryum süslemesinde kullananlar var belki görmüşsünüzdür. Su içinde yaşaması bu bitkinin doğasına aykırıdır. Akvaryumlarda suya hava veren motor var bilirsiniz. Bu yüzden su oksijensiz kalmıyor. Yoksa barış zambağı kökleri devamlı su içinde kalsa çok kısa sürede suyun oksijeni biter, bitki çürür. Akvaryumların suyunun oksijeni azalmadığı için böylece suda yaşayabiliyor. Yine de doğasına aykırıdır tavsiye etmem. Akvaryumlarınız için gerçek su bitkileri kullanmalısınız. Ama eğer akvaryumda suyun üstünde suya değdirmeden yetiştirecekseniz yüksek nemli hava sayesinde çok daha iyi gelişir, böyle yapanlar var.

Alıntı : http://www.bitkivecicek.com/baris-zambagi-peace-lilly-spathiphyllum

( 30422 ) kez okundu     -     29.11.2012   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Barış çiçeği, barış çiçeği bakımı, barış çiçeği sulanması, barış zambağı, barış zambağı bakımı, Peace Lilly, Spathiphyllum, yelken çiçeği, yelken çiçeği bakımı
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (18.208.126.130) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 1
 Bugün : 514
 Toplam : 2273288
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


1