De ki: "Rabbim! Bağışla, merhamet et. Çünkü sen merhamet edenlerin en hayırlısısın!" - Mü'minûn, 23/118
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Bebek ve Çocuklarda Parmak Emme

Bebek ve Çocuklarda Parmak Emme
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Bebeklerin parmak emme alışkanlığı ile ilgili açıklayıcı güzel bir yazı:

Bebeklerin parmak emmesi toplumumuzda çoğu zaman endişeyle karşılanan bir durumdur. Tıp dünyasında kabul gören görüş bunun bebeklik döneminde yaşanabilen normal bir süreç olduğu yönündedir oysa. Fakat anne babalar çevrenin de etkisiyle, bebeğin bu davranışından gelecekte de vazgeçmeyeceği ve bunun altında mutlak bir psikolojik problem olduğu kaygısını taşırlar.

Bebekler emme içgüdüsüyle doğarlar. Böylece doğdukları andan itibaren annelerinin göğsünden beslenmeyi gerçekleştirebilirler. Bu onları hem doyuran hem de sakinleştiren bir durumdur ve bundandır ki anne göğsünü almadıkları zamanlarda kendilerini güvende hissetmek için parmaklarını emme yolunu seçerler. Kimi zaman da parmaklarını emmek yerine emzik alır ya da battaniye, tülbent kenarı vb nesneleri ağızlarına götürürler. Bu tamamen onların keşfetme merakını; emme, korunma, sakinleşme ihtiyacını karşılayan bir davranıştır.

Peki parmak emme ne zaman tehlike arz etmeye başlar? Anne baba bu durumda nasıl davranmalıdır? Konuyla ilgili merak edilen soruları Emsey Hospital Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Betül Mazlum Semerkand Aile okurları için yanıtladı.

ENDİŞEYE GEREK YOK

Bebeklerin doğuştan emme refleksini kazanmış olduklarını belirten Dr. Betül Mazlum, bunun hayatta kalmaya yardımcı bir çok refleks gibi yaşamın devamı için esas olan beslenmeyi sağladığını ifade ediyor. Bu refleks, işlevini yerine getirdikten sonra 6. aydan itibaren yavaş yavaş azalıyor. Ancak ilk bir yıl içinde bebeğin doğal olarak parmağını emebileceğini dile getiren Dr. Mazlum bunun endişelenecek bir yanı olmadığını sözlerine ekliyor. “Anne göğsü bebeği yalnız doyurmaz, ona sakinlik ve huzur verir ve bebek acıktığında, huzursuz olduğunda, uykusu geldiğinde yaşadığı rahatsızlığı yatıştırmak amacıyla parmağını emebilir” diyen Dr. Betül Mazlum, durumun bu aşamada endişe gerektirmediğini vurguluyor.

PARMAĞINI EMEN BEBEĞE/ÇOCUĞA NASIL MÜDAHALE EDİLMELİ?

Endişeye mahal olmasa da parmak emmenin verdiği mesajı öğrenmiş olan anne babalar bebeklerini doyurmak, kucaklarına almak, okşamak suretiyle bu duruma müdahale edebilirler. Fakat uzmanlar bebeğin parmağını ağzından çıkarıp yerine emzik vermek gibi bir müdahale biçimini önermiyor.

KAÇ YAŞINA KADAR SÜRER?

Çocuklar parmak emme alışkanlığını kendi kendilerine bırakabilirler. Ancak bunu başarmaları için doğal akışı bozmamak, çocuğa sert müdahalelerde bulunmamak ve baskı yapmamak gerekiyor. Parmak emme çocuğun yaşadıklarına göre kimi zaman artış kimi zaman da azalma gösterebiliyor. Hastalık, huzursuzluk vb durumlarda artma gözlenebileceği gibi bazen de hiç görülmeyebilir. Neticede sert müdahaleler olmazsa kendiliğinden bırakılabilecek bir davranıştır.

PARMAK EMME NE ZAMAN SORUN OLARAK GÖRÜLMELİ?

Uzm. Dr. Betül mazlum, bu durumun 4-5 yaşlarında kendiliğinden ortadan kaybolacağını ancak parmak emen çocukta bu davranışın yanı sıra başka sıkıntıların da gözlemlenmesi durumunda bu sürenin değişebileceğini belirtiyor. Bazı çocuklar bu alışkanlıklarını okula gittikleri zaman arkadaşlarının arasında alay konusu olmamak için kolayca bırakabiliyor fakat bu her çocuk için geçerli olmuyor.

Parmak emmenin 5 yaşından sonra diş ve damak yapısında ve konuşmada bozukluğa neden olabileceğini belirten Dr. Betül Mazlum’un anne babalara önerisi, onlara sakin ve açıklayıcı bir ifade ile bu davranışın zararlarını anlatmaları yönünde. Bunun yanında o esnada çocuğun dikkatini başka yönlere çekmek ve parmak emme eylemine zemin hazırlayan durumları gözlemleyip ortadan kaldırmak da etkili yöntemlerdendir. Son olarak Dr. Betül Mazlum, 4-5 yaşını geçtiği halde parmak emme alışkanlığından vazgeçmeyen çocuğun bir uzman hekime götürülmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Esra Mert - Semerkand Aile Dergisi

( 2556 ) kez okundu     -     23.11.2012   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Bebek ve Çocuklarda Parmak Emme, parmak emme, bebeklerde parmak emme, çocuklarda parmak emme, bebeklerde parmak emmenin nedenleri, parmak emen çocuğa nasıl müdahale edilmeli
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (18.208.126.130) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 7
 Bugün : 512
 Toplam : 2273286
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


7