Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir. - Hz. Muhammed (sav) (Tirmizi)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Sağlığım için Hangi SIVI YAĞI Kullanmalıyım?

Sağlığım için Hangi SIVI YAĞI Kullanmalıyım?
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Zeytinyağları: Sızma ile Riviera arasındaki Fark Ne? Hangisini Tercih Etmelisiniz?

Marketlerdeki en hoşlanarak gezindiğim kısım zeytinyağların olduğu raflardır. Özellikle farklı nitelikte olan yağları incelemeye ve aromasının değişik olduğuna inandıklarımı denemeyi severim. Yemeklerde, hamur işlerinde ve salatalarda sadece sızma zeytinyağı kullanırım.

Zeytinyağının en iyi özellikte olanı natürel sızma zeytinyağıdır. Bunun asitliği 1 ‘in altındadır

Zeytinyağının en iyi özellikte olanı natürel sızma zeytinyağıdır. Bunun asitliği 1 ‘in altındadır (Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 1 gramdan fazla olmayanlar). Bunun dışında 1. ve 2. natürel zeytinyağları vardır ki bunların asitliği biraz daha fazladır (sızmalarda en fazla 3.3 olabilir).

Riviera zeytinyağı dendiği zaman tadı ve aroması sızma zeytinyağı kadar iyi olmayan yağların bir takım ısıl işlemlerden geçirilmesi sonucu elde edilen yağa (rafine zeytinyağı) %10-20 oranında natürel sızma yağ eklenerek elde edilmiş yağ anlaşılır. Sızma zeytinyağlarının içindeki önemli bileşiklerden olan antioksidanlar ve fenoller rivierada yoktur.

Sızma zeytinyağların ayrıca taş baskı, soğuk sıkım, erken hasat, organik gibi özel üretim çeşitleri vardır. Aromaları ve tatları birbirinden farklıdır. Türkiye’de artık keyif için zeytinyağı üretenler var. Bu yağlar gerçekten iyi yağlar. Bunları araştırıp bulmak gerekiyor.

Kızartmalarda Hangi Yağı Kullanmalısınız?

Zeytinyağı zannedilenin aksine kızartma için de en uygun yağdır. Yanma sıcaklığı diğer yağlardan daha yüksektir.Yaklaşık 210 derecedir.

Yani kızartmalarınızı bu yağda güvenle yapabilirsiniz.

Kızartma Yapmak İçin Hangi Tavalar Daha Sağlıklıdır?

Kızartma yaparken yapışmaz tabanlı tava yerine çelik tava kullanmanızı öneririm. Ne kadar yapışmaz da olsa mutlaka yüksek sıcaklıktan dolayı tavanın kenarlarına yağlar yapışıp kalıyor. Ve her kızartmada tekrar tekrar üzerine yağ tabakası geliyor.

Yağlarınızı plastik şişede değil, cam şişede alın. Ne kadar plastikler gıda için üretilmiş de olsa içerisindeki sıvı ile madde alışverişi oluyor. Kızartma yağını tekrar kullanacaksanız süzüp, koyu bir cam şişede saklayın.

Sebzeleri kızartmayın. Bunun yerine onları yağlayıp, baharatlayarak yağlı kağıt üzerinde fırında pişirin. Böylece sebzelerin besin değerleri daha iyi muhafaza edilir. Çocuklar emin olun bu tada alışır.

Diğer sıvı yağlardan da biraz bahsetmek istiyorum.

Ayçiçeği yağı: Türkiye’de en fazla tüketilen yağ çeşididir. Ben çocukken yağhaneden gelen ayçiçeği yağlarını hatırlıyorum. Daha koyu renkli, kızartma yaparken köpüren ve de kendine has kokusu olan bir yağ idi. Teknoloji onu alıp, rafine ve vinterize edip tatsız ve kokusuz hale getirdi. Bu iyi mi acaba? Zeytinyağlarındaki gibi çok iyi nitelikte olmayanların rafine işlemine tabi tutulduğunu mu düşünmek gerekiyor? Oldukça fazla doymamış yağ asileri ihtiva eder. Rafine sıvı yağ ve margarin sanayinde kullanılır.

Mısırözü yağı: Nişastası alındıktan sonra rüşeyminden çıkarılan yağ ancak antioksidan ve askorbik asit ilavesiyle tüketilebilir.

Yer fıstığı yağı: Genellikle margarin sanayi, mayonezlerde , kızartma yağlarında ve salata yağında kullanılır.

Kolza yağı:1979 yılına kadar ekimi serbest olan kolza yağı için WHO bir uyarı yayınladı. Bu yağdaki bir yağ asidinin (erusik asit) kalp civarında aşırı yağ birikmesine neden olduğu açıklandı. Türkiye’de kolzanın yemeklik yağ olarak kullanılması yasaklandı. Eee bunu bizimle ne alakası var demeyin. Daha sonra yapılan araştırmalar sonucu düşük erusik asitli çeşitleri geliştirip ülkemizde kanola adıyla ekilmeye başlandı. Yemeklik olarak tüketildiği gibi biyodizel üretiminde de kullanılır.

Soya yağı: Soya aslında protein hammadesidir. Yağı çabuk bozulur. Zamanla balık kokusu alabilirsiniz. Yüksek protein özelliğinden dolayı uçak sanayinden gıda sanayine kadar birçok yerde kullanılabilir. Yağ çıkartma teknolojisi çok zor ve de külfetli olduğundan ABD soya işlendikten sonra kalan yağı gelişmemiş ülkelere yardım olarak verir.

Çiğit: Aslında doğrudan yağı için üretilmez. Pamuğu için üretilir. İyi bir margarin hammaddesidir. Rafine edilmiş olanları yöresel olarak tüketilir.

Hidrojenize yağlar nasıl elde edilir? Margarinler transyağ içerir mi?

Çoğu sıvı yağ hidrojenize nebati yağ sanayinde kullanıldığı için biraz da ondan bahsetmek istiyorum.

İnteresterifikasyon ile elde edilen margarinler sıfır trans yağ olarak lanse edilmeye çalışılsalar bile maalesef trans yağ içerirler. 100 gram yağda 1 gramın altındaki trans yağlar sıfır kabul ediliyor.

Hidrojenize nebati yağ dedikleri sıvı yağların doymamış bağlarına hidrojen eklenmesidir. Diğer bir türü ise interesterifikasyon basitçe doymamış yağ asitlerinin hidrojenle doyurulması yerine, katılığı sağlayacak yağ asitleri ile sıvılığa neden olan yağ asitlerinin enzim ya da kimyasal yöntemler kullanılarak birbirleri ile değiş tokuş ettirilmesidir. Margarin üretimi sırasında trans yağlar oluşur. Kendileri sentetik yağlardan olup vücut bu yağı tanımaz. İnteresterifikasyon ile elde edilen margarinler sıfır trans yağ olarak lanse edilmeye çalışılsalar bile maalesef trans yağ içerirler. 100 gram yağda 1 gramın altındaki trans yağlar sıfır kabul ediliyor. Bana ilginç gelen ise bu mükemmel sağlıklı yağları! tüketicilere sevdirebilmek için içine tereyağı aroması katmaları. Yani ne kadar süslerseniz süsleyin insanlar tereyağı tadı ve aroması arıyorlar. Üreticilerde bunu bildikleri için margarinlere tereyağı aroması katıyorlar. Bu hidrojenize yağlar o kadar çok ürünün içinde var ki. Aldığınız yiyeceklerin etiketlerini okumayı ihmal etmeyin.

Eğer memleketinizde akrabalarınız varsa tereyağını onlardan isteyin. Kokusu ve tadı tabiidir. Kutulanmış, paketlenmiş gıdalarda raf ömrünü uzatmak için mutlaka katkı maddesi kullanıyor. Veya yakınlarınızda köy pazarları varsa oralara takılın…

Kaynaklar:
Prof. Dr. Muammer Kayahan Ders Notları
Uzmantv
Yeryüzüderneği
Hammaddeler.com

Alıntı: uyumluyasam.com

( 2883 ) kez okundu     -     19.09.2012   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Sağlığım için Hangi SIVI YAĞI Kullanmalıyım, sıvıyağ, sıvı yağ, zeytin yağı, sızma zeytinyağı, riviera zeytinyağı, ayçiçek yağı, hangi yağ, sıvı yağlar arasındaki fark, kızartma yağı, mısır yağı, fıstık yağı, fındık yağı, trans yağı, bitkisel yağlar, sıvı yağlar
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (34.204.191.145) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 614
 Toplam : 2275900
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2