Ey iman edenler! Hepiniz topluca barış ve güvenliğe (İslam'a) girin. Şeytanın adımlarını izlemeyin. Çünkü o, size apaçık bir düşmandır. - Bakara-208
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Kablusuz Enerjide Türkiye de İlk

Kablusuz Enerjide Türkiye de İlk
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü akademisyenleri, Türkiye'de ilk kez yüksek güç ve frekanslı elektromanyetik enerjiyi bir noktadan diğer noktaya kablosuz olarak aktarmayı başardı.

SDÜ Plazma Araştırma Laboratuvarı Sorumlusu ve Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lütfi Öksüz, gazetecilere yaptığı açıklamada, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile Kanada ve ABD'den uzmanların da yer aldığı ekibin, bir metre uzaklıktaki neon lambaları, aralarında hiç bir kablo bağlantısı olmadan yakmayı başardığını söyledi.

Türkiye'de ilk kez, yüksek güç ve frekanslı elektromanyetik enerjiyi bir noktadan diğer noktaya kablosuz aktarmayı başardıklarını belirten Öksüz, aktarılan enerji miktarının da 2 gigawatt olduğunu bildirdi. Sistemin gelecekte ülke savunması için stratejik değer taşıdığına değinen Lütfi Öksüz, ''Yüksek güçteki enerjinin transferi, karşısında elektrikle çalışan ne varsa yakılıp, yıkılması demek. Tankları, uçakları, uyduları, mayınları, yani aklınıza gelecek ne varsa tahrip edebilir'' dedi.

Hedeflerinin bir metrelik aktarım mesafesini artırmak olduğunu ve bunu gerçekleştirmek için sadece mali desteğe ihtiyaçlarının bulunduğunu dile getiren Öksüz, şunları söyledi:

''Amacımız, laboratuvarda gerçekleştirdiğimiz deneydeki bir metrelik mesafeyi binlerce kilometreye çıkartabilmek. Eğer bir uyduyu düşürmek istiyorsak o kadar mesafeye gidebilecek sistemi kurabilmeyi istiyoruz. Bu mümkün. Şu anda tek eksiğimiz, sistemi geliştirebilmek için parasal destek. Bu sistemi savaş uçağında kullanırsanız, düşman savaş uçağını elektromanyetik dalga göndermek suretiyle düşürebilirsiniz. Düşman ülkenin, hidroelektrik ya da nükleer elektrik santrallerini durdurabilir, düşman ülkenin tüm elektrik sistemini göçertebilirsiniz. Eğer yeterli destek verilirse, bu sistemi geliştirip savunma sanayine hazır hale getirebiliriz.''

Doç. Dr. Lütfi Öksüz, benzer bir sistemin ABD'de geliştirildiğini ve bu sistemin insanlar üzerinde yanma hissi oluşturduğunu anlattı. Öksüz, ''ABD ve Kanadalı ortaklarımız var. ABD ve Rusya bu konu üzerinde çok ciddi çalışıyor. Sistemin farklı bilimsel uygulamaları var'' diye konuştu.

Sistemin önce enerjiyi depoladığını, daha sonra da 10 üzeri eksi 9 saniyede boşaltıldığını anlatan Öksüz, yüksek boşaltma hızıyla elde edilen gücün de neon lambayı yaktığını anlattı. Cihazın 3-4 metre uzunluğunda bir topa benzediğini ifade eden Öksüz, istenirse cihazı daha küçük boyutlarda üretme şansları olduğunu kaydetti. ABD ve Rusya'da halen kullanılan sistemin ilk yerli üretimini sağladıklarına değinen Lütfi Öksüz, ''Ancak küçültülüp farklı amaçlarla kullanılmasını sağlamak için maddi destek gerekiyor'' dedi.

Haber7

( 2208 ) kez okundu     -     10.05.2012   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
kablosuz enerji, sdü, kablosuz elektrik, kablosuz elektromanyetik enerji gönderimi, kablosuz enerjide Türkiyede ilk
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster

Notice: Undefined index: tamami in /home/mkoku2014/public_html/tr/yorumgoster.php on line 26
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (52.23.219.12) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 4
 Bugün : 31
 Toplam : 2534951
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


4