Allah'ım! Öfkenden rızana; cezandan affına sığınırım. Senden yine sana sığınırım. Sana övgüyü saymakla bitiremem. Sen kendini nasıl övdüysen öylesin. - Müslim, "Salât", 222
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Sizi daha sağlıklı yapacak beş meslek!

Sizi daha sağlıklı yapacak beş meslek!
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Günde ortalama sekiz saatini bilgisayar başında geçiren kişilerde kalp krizi riskinin önemli ölçüde arttığını gösteren araştırmaların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Nitekim, “Advantage: Business Competition in the New Normal” (İş yaşamındaki yeni normal düzen) adlı kitabın yazarı Bill Burnett de kitabında iş yaşamının getirdiği sağlık sorunlarına değiniyor. Çalışanların benzer sorunlara farklı tepkiler verdiğini anlatan Burnett’e göre en sık görülen hastalıkların başında da psikolojik rahatsızlıklar, kalp ve obezite geliyor.

Ancak sanıldığının aksine tüm meslekler çalışan sağlığını olumsuz etkilemiyor. Hem para kazanıp hem de sağlıklı kalmanın mümkün olduğuna dikkat çeken PayScale.com, Bill Burnett ile ortak çalışma sonrasında sağlıklı meslekler listesi yayınladı. İşte size sağlığınızı tehlikeye atmayan mesleklerden bazıları…

Organizatör: Her ne kadar dışarıdan stresli bir iş gibi gözüküyorsa da organizatörlük, stres derecesi orta düzeyde sayılan işlerden. Öyle ki uzmanlara göre kişisel bağlantıları geliştirmek, yeni insanlarla tanışmak ve farklı yerler keşfetmek yalnızca kişisel gelişimi desteklemiyor. Başarılı organizasyonlardan sonra salgılanan adrenalin hormonunun da vücuda olumlu etkisi oldukça fazla.

Fizik tedavi uzmanı – (Beden terapisti): Öncelikle burada anlatılan uzmanların yüksek radyasyon altında çalışan grup olmadığını belirtmekte fayda var. Bedensel işlev bozukluklarının tedavisinde görev yapan fizik tedavi uzmanları, hastalarla birlikte yaptıkları çalışmalarla en sık egzersiz yapan meslek grupları arasına giriyor. Özellikle haftada ortalama 40 saat mesai yapan bir beden terapisti bu çalışma temposuyla haftada beş gün spor yapan bir kişiyle eşit oranda kalori yakıyor.

Fitness Eğitmeni: Fitness eğitmenleri de aynı beden terapistleri gibi en sağlıklı meslek gruplarından biri. Eğitimler sırasında yaptıkları egzersiz hareketleri ve sağlıklı beslenme tempoları onları en sağlıklı meslekler grubunda ilk sıralara oturtuyor. Araştırmalara göre bir fitness eğitmeni yaklaşık bir saatlik eğitim sırasında ortalama 200 kalori yakıyor.

Peyzaj uzmanı – Bahçıvan: Özellikle bahçe işleriyle uğraşan peyzaj uzmanları, çalışırken yüksek kalori harcayan meslek sahiplerinden. Bahçe için harcadıkları bedensel güç de göz önüne alındığında peyzaj uzmanları ve bahçıvanlar saatte ortalama 235 kalori yakıyor.

Oto tamircisi: Arabalarla uğraşmak sanıldığından daha fazla beden gücü harcanmasına neden oluyor. Öyle ki bir arabanın bakımı sırasında bir oto tamircisi saatte ortalama 300 ila 500 arası kalori yakıyor.
 

İpek OLGUNSOY

( 2344 ) kez okundu     -     02.01.2011    ekledi     Tweetle    Paylaş 
sağlıklı meslek, meslek seçimi, daha sağlıklı meslekler
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster

Notice: Undefined index: tamami in /home/mkoku2014/public_html/tr/yorumgoster.php on line 26
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (52.23.219.12) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 5
 Bugün : 22
 Toplam : 2534942
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


5