İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez. - Hz.Muhammed (sav)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

YÜRÜSEM DAHA İYİ OLACAK

YÜRÜSEM DAHA İYİ OLACAK
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

YÜRÜSEM DAHA İYİ OLACAK

Geçen hafta evimin kapısı çalındı. Yaşlıca bir kadın vardı kapıda. Bana çocuğunun hastanede tedavi gördüğünü söyledi. İlaç alacak parası olmadığını falan uzun uzun anlattı. Yalan söylüyor gibi bir hali de yoktu hani. Vicdanımı rahatlatmak için kendisine bir lira uzattım. Teşekkür etti ve gitti.

Gerçekten ihtiyaç sahibi miydi yoksa bu işi alışkanlık etmiş bir dilenci miydi? anlayamadım. Fakat yaşadığım bu olay beni gerçekten çok üzdü. “Acaba gerçekten ihtiyaç sahibi biri miydi?” ve “Daha fazla para verse miydim acaba? diye içim içimi yedi.

Aradan üç beş gün geçmişti ki aynı kadını, bir esnafımızdan, hastanede yatan kocası için para isterken gördüm. Yine yalan söylüyor gibi değildi.

Aklıma yıllarca bir at almak için çalışan gencin hikâyesi geldi. Gencin biri yıllarca bir atı olsun istemiş. Hayalindeki atı alabilmek için aylarca, gece gündüz çalışmış. Derken gerekli parayı birikirmiş. Parasını cebine koyup pazar pazar gezmeye başlamış ve tam hayalindeki gibi bir at almış. Çok mutluymuş. Atına binip gezmeye başlamış. Gezerken yolda, fakir olduğu her halinden belli bir adam görmüş. Adama nereye gittiğini sormuş. Adamla aynı yere gideceğini öğrenince “Gel beraber gidelim amca, hem bana yoldaşlık etmiş olursun hem de yorulmadan gidersin.” demiş. Adam bu teklife sevinerek ata binmiş. Beraberce giderlerken mola vermişler. Yemek yiyip sohbet etmişler. Sonrasında at sahibi genç biraz kestirmek için uygun bir ağaç gölgesine yatmış.

Genç, tam uyuklamaya başladığı sırada atının nal sesini duymuş ve bakmış ki yoldan aldığı adam, atı almış gidiyor.

Duruma çok üzülen genç, atı çalan adamın arkasından ” Seninle ekmeğimi paylaştım, helal olsun. Suyumu paylaştım, helal olsun. Yıllarca bir atım olsun istedim onu da çaldın o da helal olsun ama keşke içimdeki merhameti öldürmeseydin.” demiş.

Kendi hayatımızda ve ekranlarda, gerçekten sakat olmadığı halde dilenen, kör numarası yapan, değişik numaralarla dilenen onlarca belki de yüzlerce insan gördük. Filmlere bile konu olan bu tablolar bizlere bazen tebessüm ettirse de toplumumuzu ayakta tutan güven mekanizmasına vurulmuş en büyük darbe aslında. Çünkü karşılaştığımız her ihtiyaç sahibi olabilecek kişiyi “sahtekâr” olarak değerlendirmeye başladık. İnsanlara güvenemez olduk.

Günün birinde minibüse binmemiz gerekirken cüzdanımızı evde unuttuğumuzu fark edersek yandık gitti demektir. Ya o kadar yolu yürümemiz gerekecek ya da şoförden belki de yolculardan duyabileceğimiz lafları göze almamız gerekecek.

En güzeli eve yürüyerek gitmek olacak galiba. Ola ki biri bizleri o sahtekârlardan sanır da okkalı bir iki laf eder kaldıramayız.

Keşke içimizdeki merhameti öldürmeselerdi de dünyanın dört bir tarafına yardım elini uzatmış aziz milletim kendi insanına acaba? larla bakmasaydı.
 

( 2557 ) kez okundu     -     21.04.2012   yalcincevik ekledi     Tweetle    Paylaş 
MERHAMET,ŞEFKAT
Ziyaretçi Yorumları
( 1 ) Yorum
Tümünü Göster
Emre KARAHAN - adana - 26.04.2012 08.45
     tamamen katılıyorum.

Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (34.201.18.139) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 134
 Toplam : 2350459
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2