Ey iman edenler! Hepiniz topluca barış ve güvenliğe (İslam'a) girin. Şeytanın adımlarını izlemeyin. Çünkü o, size apaçık bir düşmandır. - Bakara-208
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

TARİHİ YAĞMALADI BİR DÜZİNE TALİHSİZ

TARİHİ YAĞMALADI BİR DÜZİNE TALİHSİZ
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

TARİHİ YAĞMALADI BİR DÜZİNE TALİHSİZ…

Üç kıtaya hâkim olan Osmanlının yaptığı savaşları anlatan Yenişehirli Avni,

“Sanman taleb-i dünyaya cah etmeye geldik.

Biz bu âleme bir yar için ah etmeye geldik.”

diyerek savaşma sebeplerinin sadece Allah’ın adını yaymak için olduğunu söyler. Tarihimiz incelendiğinde de bu gerçek görülecektir.

Atalarımız gittikleri her yerde İslami prensiplerle hareket etmiş ve bizlerin yüzünü öne eğecek, diğer milletlerin nezdinde küçük düşürecek bir ayıpları olmamıştır. Duraksama ve yıkılma sürecinde dahi meşru sayılabilecek hallerde bile insan olma erdemini unutmamışlardır.

Sultan Abdülhamit Han İstanbul-Hicaz demiryolunu yaptırdığında raylar Medine’ye yaklaşınca: “ Mümkün olan bütün aletlerin üzerine keçeler sarınız ki fazla gürültü olmasın. Ehli Beytin ruhları rahatsız olmasın.” diye emir verir. Bu emir üzerine raylara keçeler döşenir ve Ravza-i Tahire’nin azametine gölge düşmesin diye trenler, şehre çok düşük bir hızla giriş yapar.

Yine Osmanlı Padişahı olan Sultan Abdülaziz, Medine’den gelen bir dilekçe kendisine uzatıldığında hasta yatağından ayağa fırlamış ve “ Harameynden, Allah Resulünün komşularından gelen talepler yatarak, edebe aykırı halde dinlenmez! diyerek Peygamber Efendimize olan muhabbetini göstermiştir.

Bu vatanın gerçek sahibi olan bizler, sayılamayacak kadar çok olan bu vesikaları bilip takdir ederken dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan insanlar da bunu dile getirmektedir.

Sevinç Özarslan Macaristan’ın Zigetvar şehrini gezerken bir köy görür. Köyün adı Szuliman yani Süleyman köyüdür. Süleyman isminin Macaristan’da bir köye verilmiş olmasına şaşırır ve gördüğü bir köylüye “Neden bu köyün adı Süleyman? “ diye sorar. Aldığı cevap enfestir. Köylü “ Büyüklerimiz onu çok sevmiş.” der.

Gezinin devamında Zigetvar kale komutanı Zrinyi Miklos ile Kanuni Sultan Süleyman’ın heykellerinin yan yana olduğunu görünce Sevinç Özarslan bir kez daha şaşırır.

Şimdilerde Türklerin kendisine Kanuni ve Gazi, Avrupalıların ise "Muhteşem" dedikleri Süleyman Han, bazı medya organlarında uçkur düşkünü biri olarak gösterilmeye çalışılıyor. Yaşadığı dönemde Osmanlı topraklarını iki katına çıkaran, Sadrazam İbrahim Paşa, Lütfi Paşa, Sokullu Mehmed Paşa; Şeyhülislam Kemalpaşazade, Ebüssü'ud Efendi, şair; Baki, Fuzuli Mimar Sinan; Barbaros Hayreddin Paşa gibi insanların yetişmesine zemin hazırlayan Kanuni SultanSüleyman’dır.

İnsanlığa insan olma erdemini öğreten atalarımızın kadın düşkünü, sarhoş, basit insanlarmış gibi sunulması açıkçası kanıma dokunuyor. Bunu yapan insanların da iyi niyetli olmadıklarını düşünüyorum.
 

( 3521 ) kez okundu     -     12.04.2012   yalcincevik ekledi     Tweetle    Paylaş 
TARİH,KANUNİ,SULTAN SÜLEYMAN,HİCAZ,osmanlı tarihi
Ziyaretçi Yorumları
( 13 ) Yorum
Tümünü Göster
Yasin Çakmak - Aksaray - 18.04.2012 21.43
     Haklısınız Hocam.Bizleri bilgilendirdiginiz icin sizlere teşekkur ederiz

Utku - aksaray - 18.04.2012 18.29
     Haklısınız hocam katılıyorum.

Hatice ve Havva Naz - jamaika - 18.04.2012 10.30
     Sayın mustafa bey paylaşımlarınızın yakından takipçileriyiz. bizi bu denli bilgilendirdiğiniz için size teşekkürlerimizi borç biliyoruz. Ayrıca bu paylaşımı yapan beyfendiyede teşekkürlerimizi sunuyoruz. Haklı bir paylaşım geçmişini biLmeyen geleceğinde kayboLur!!

Muhittin CANLI - Aksaray - 18.04.2012 10.24
     Evet Hocam. Haklısınız. Ama Bunu Birde Bizim Gençlere Anlatılsa Gerçekten Çok Güzel Olur Hocam. Bu Arada Yüreğinize Sağlık Hocam

murat yüce - aksaray - 18.04.2012 09.55
     cok güzel olmuş hocam bizleri bilgilendirdiğiniz için size cok teşekkür ederiz.

Emre KARAHAN - London - 18.04.2012 09.54
     Bunu şimdiki insanlara anlatmak çok zor hocam insanlar kendine göre doğrularına inanıyor çok haklısınız hocam

Ömer - AKSARAY - 18.04.2012 09.53
     Gerçekler Acıda olsa Böyle hocam ama Her insan Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirse Bunların Hiç Bİri olmadı Gönlünüze Sağlık.Mustafa Hocamada Teşekkürler.

BAYRAM KOÇ - AKSARAY - 18.04.2012 09.53
     GERCEKTEN ÇOK HAKLISINIZ HOCAM BİRKAÇ KENDİNİ BİLMEZ TARİHİMİZDE ÇOK ÖNEMLİ YERİ OLAN İNSANLARIMIZIN GERCEK KARAKTERLERİ DIŞINDA SAHTE BİR KARAKTER SERGİLİYORLAR ...

Mustafa Kaçar - Aksaray - 18.04.2012 09.51
     Süper Yazmıssınız Yalcın hocam çok haklısınız helal olsun.

enver yüksel - aksaray - 15.04.2012 17.27
     yalçın hocadan beklenen performans bu işte helal olsun hocam sizede teşekkürler mustafa hocam bizlerle buluşturduğunuz için yalçın hocamı :)

Havva Bal - aksaray - 13.04.2012 18.12
     Mustafa Hocam kesinlikkle haklısınız size tamamen katılıyorum. Yalçın Hocam sizede teşekkür ediyorum mükemmel bi paylaşım :)

esra nur inceöz,fatma bakar - aksaray - 13.04.2012 10.46
     hocam çok haklısınız izlediklerimiz le gerçek arasında çok büyük bir fark var doğusu sizde bizi aydınlatıyorsunuz bilgileriniz ile teşekkür ederiz

Mustafa KARSLI - Aksaray - 12.04.2012 19.21
     Yüreğine sağlık Yalçın Hocam çok haklısın. Gençliğe gerçekleri anlatmak lazım. Bizlere çok büyük görevler düşüyor.

Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.219.31.204) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 3
 Bugün : 161
 Toplam : 2364315
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


3