Sizin yaratılışınızda ve Allah'ın (yeryüzüne) yaydığı her bir canlıda da kesin olarak inanan bir toplum için elbette nice deliller vardır. - Câsiye, 45/4
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Çocuklarınız Kararlarını Kendileri Versin

Çocuklarınız Kararlarını Kendileri Versin
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Farkına varsak da varmasak da hayatımız boyunca birçok karar veririz. Gün boyunca bile birçok kararlarımız olur. Sabah kalktığımızda ne giyeceğimiz, o gün neler yapacağımız, hangi kitapları okuyacağımız, kimlere telefon edeceğimiz, hangi dostlarımızı ziyaret edeceğimiz tek tek aklımızdan geçer. Kararlarımız bir konudaki düşüncemizi kesinleştirmemizi yansıtır. Hayatımızda çok kez büyük kararlar vermemiz gerekir.

Kararlarımız kaderimizi yaşamamızda her ne kadar küçük vesileler niteliğinde olsalar da onlarla birlikte hayatımıza giren pek çok olumlu ya da olumsuz sonuçlar yıllar ve hatta bir ömür boyu etkisini devam ettirebilir. Özellikle hayatımızın dönüm noktalarında alınan kararlar çok iyi tahlil edilmeye ve istişareye muhtaçtır. Aldığımız eğitim, okuduğumuz okullar, işimiz, mesleğimiz ve evliliğimiz hayatımızın önemli kararlarını içerir. Tüm bu badirelerden bir şekilde, güçlük ya da kolaylıkla geçmiş ve hayatını şekillendirmiş ebeveynler çocuklarına doğru kararı bulmada daima yol gösterici olmalı.

Doğru kararı veren kararlı olur

Çocukların en doğru kararı vermesine yardımcı olurken bir takım ipuçlarına dikkat etmemiz işimizi oldukça kolaylaştırır. Bunun için çok uzağa da gitmemize gerek yok. Çocuğumuzun hayattaki amaç ve ideallerinin ne olduğunu iyi anlamaya çalışmakla işe başlamalıyız. Çocuğumuz amaçlarını belirlemişse bu doğrultuda isabetli kararlar vermesi kolay olur. Amaç belirleyebilen çocuğun karar verme becerisi de gelişir. Kararını uygularken karşısına çıkan sorunlarla sıkılınca rota değiştirmeye kalkmaz. Tercihinin sorumluluk ve zorluk gerektiğini bilir. Çocuğumuzun kararlı olması için tercihini kendisinin yapmasını sağlamalıyız.

Karar almasına yardımcı olayım derken benimsetme, zorlama, ikna etme gibi yollara sapmaktan ziyade çocuğumuzun hayatında olmak istediği yerleri bulmasına yardımcı olmalıyız. Meslek seçimine karar vermesini kolaylaştırırken parlak gördüğümüz mesleklerden ziyade, onun kişiliğine uygun iş ortamlarını göz önünde bulundurmalıyız.

Çocuğumuza gereken bilgi ve yolları sunarak, hangi konuda karar vereceğinin farkında olmasını sağlamalıyız. Kendi kararlarını kendisinin vereceği bir süreci yaşamasına fırsat tanıdığımızda verdiği kararın sonuçlarını düşünüp bu yönde en uygun adımı atmaya çalışır.

Karar vermeyi kolaylaştıran ipuçları

Karar verme sürecini kolaylaştırmak için karar vermede bazı aşamaları bilmemiz işimizi hayli kolaylaştırır.

• Karar vermede birinci adım, verilecek kararın ne olduğunu açıkça tanımlamaktan geçer.
• Bir amaca ulaşmak için karar veririz. Bu sebeple kararın sonucunda ulaşmak istediğimiz amacın ne olduğunu ayrıntılı biçimde düşünmeliyiz.
• Kararımızla ilgili konuda mümkün olduğunda çok bilgi toplamalıyız. Sağlıklı karar vermenin önemli aşamalarında biri bilgi sahibi olmaktır.
• Bilgisine ve bilgeliğine güvendiğimiz büyüklerimizle istişare etmeli, fikirlerini almalıyız.
•Kararlarımızı etkileyen seçeneklerin her birinin olumlu ve olumsuz yönlerini bir kağıda not etmeli ve açıkça görmeye çalışmalıyız.

Semerkand Aile Dergisi

( 2364 ) kez okundu     -     12.04.2012   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
çocuklarınız kararlarını kendileri versin, çocuk karar verme, çocukların kararlarına yardımcı olma, çocukların kararlarına müdahil olmayın
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster

Notice: Undefined index: tamami in /home/mkoku2014/public_html/tr/yorumgoster.php on line 26
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (52.23.219.12) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 13
 Toplam : 2534933
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2