İnsanların hesaba çekilmeleri yaklaştı. Halbuki onlar gaflet içinde yüz çevirmekteler. - Enbiya-1
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Çocuklar Neden Yalan Söyler?
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

4 yaşındaki Mehmet her sabah kalktığında en sevdiği çizgi film olan Pepee’yi izler. O sabah yine Mehmet kalkmış ve Pepee’yi izlemiştir. Çizgi filmi seyrettikten sonra ağabeyine giderek Pepee’nin az önce evlerine geldiğini ve kendisiyle konuştuğunu söyler. Ağabeyi inanmaz ve Mehmet’e yalancı der.

Ama biz Mehmet’e yalancı diyemiyoruz. Çünkü uzmanlar 5-6 yaşa kadar çocukların gerçek dünya ile hayal dünyasını ayırt edemediğini söyleyerek, bu yaşa kadar yalan söylemenin dönemsel ve normal bir süreç olduğunu belirtiyor. Bu dönemde çocuğun yalanları karşısında korkulacak bir durum yoktur. Çocuğun gerçekleri konuşması için ısrar etmek, bu yaştaki çocuklara yalan söylememeyi öğretmeye çalışmak yanlıştır. Ancak daha ileri yaşlarda -ortalama 7 yaş civarı- çocukların gerçeği kavrama yeteneğinin gelişmesinden dolayı çocuk yalan konusunda eğitilmeli. Zira bu dönemde yalan, davranış bozukluğu olarak kabul ediliyor.

CEZALANDIRILMA KORKUSU ÇOCUĞA YALAN SÖYLETİYOR

Çocukları yalan söylemeye iten en büyük nedenlerden biri, yaptıkları hatalar karşısında cezalandırılma korkusu. Çocuklar işledikleri suçlar karşısında ailesi ve çevresindeki kişiler tarafından cezalandırılma korkusu nedeniyle karşısındakine dürüst davranamaz ve o an beyinlerinde olayla ilgili bir şeyler kurgulamaya başlar. Ailesine ve çevresine gerçek olanları değil kendi uydurduğu hikayeyi anlatır. Böyle durumlarda çocuk anlattığı hikayeye karşısındakinin inanmasını bekler ve olayı anlattığı kişi anlatılanlara inanmadığı takdirde çocuk o durumdan kurtulmak için daha fazla yalan söylemeye başlar. Çocuğun yalancı pozisyonuna düşmesi hem çocuk için hem de çevresindekiler için hiç hoş olmayan bir görüntüdür.

Çocuğun cezalandırılma korkusuyla yalan söylediği fark edildiğinde suçunu itirafa zorlanmamalıdır. Suçunun anlaşıldığını fark eden çocuk köşeye sıkıştırıldığında hemen inkar yoluna gider. Ailelerin eli yüzü şeker olmuş çocuğu gördüğünde sanki olanları anlamamış gibi davranarak “Sana şeker yemeyi yasakladık. Söyle bakayım yine mi yedin?” diye sorması çocuğu zorla yalana sürükler. Çocuk ailesinin tepkisinden korktuğu için şeker yediğini inkar etmekten başka şansı kalmadığını düşünür. Yapılan diğer hatalardan biri ise ailelerin önce “Sana kızmayacağız” diyerek çocuğun itiraf etmesini sağlayıp daha sonra sözünde durmayarak çocuğa ceza vermesidir. Bu durumda hem çocuğunuzun güvenini kaybeder hem de sözünüzü tutmadığınız için onun gözünde yalancı pozisyonuna düşersiniz. En doğrusu çocuğun yalan söylemesini gerektiren sebebe odaklanmak ve ona yapmaması gerekenleri sıralamak yerine nasıl davranması gerektiğini tatlı dille anlatmaktır.

İLGİ VE SEVGİYE MUHTAÇ ÇOCUK YALAN SÖYLER

Aile içerisinde, sınıfta veya arkadaşlar arasında sevilmediği hissine kapılan çocuk yalan söyleyerek çevresindekilerin ilgisini çekmeye çalışır. Dikkat çekmek, ilgi görmek, çevresindekiler tarafından takdir edilmek ve iltifatlar duymak isteyen çocuk, olmayan bir şeyi olmuş gibi gösterebilir. Hasta olmadığı halde ailesine hasta olduğunu söyleyen çocuk anne ve babası tarafından daha fazla sevilmek ve ilgi görmek için hasta numarası yapabilir. Böyle durumlarda anne babalar, çocuklarını ne kadar sevdiklerini ve onlar için ne kadar değerli olduğunu hem sözle ifade etmeli hem de hareketleriyle belli etmelidir. Çocuğa gereken sevgi, saygı ve ilgi gösterilmelidir. Gerekiyorsa çocuğun ailesinden diğer bireyler, akrabalar ve öğretmenleriyle de bu konunun önemi konuşularak, herkesin daha dikkatli olması sağlanmalıdır.

EBEVEYN YALAN SÖYLERSE ÇOCUK DA SÖYLER

Anne ve babaların çocuklar için bir model teşkil ettiklerini ve bazen farkında olarak ya da olmayarak çocukların yanında dürüst olamadıklarını belirten psikolojik danışman Fatma Ülger sözlerine şöyle devam ediyor: “Telefondaki birine ‘Evde yok’ dedirtmemiz, halledemediğimiz bir iş için ‘Hallettim’ dememiz hep yalandır. Bizim zararsız, masumca gördüğümüz yalanlar çocuklarımız için gerçek yalanlardır. Çocuk ‘Annem-babam yalan söylüyorsa bende söyleyebilirim’ diye düşünür. Kendimiz yalan söylediğimizde neden yalan söyleme ihtiyacı duyduğumuzu durup bir düşünmeliyiz. Ve bu konuda çocuklarımızla empati yapmalıyız. Çocuklarımız bizim davranışlarımızı modelleyerek öğrenir. Bu yüzden minik gördüğümüz yalanları söylememeliyiz. Çocuklarımıza anne ve babalar olarak üzerimize düşen görevi yapıp, onlara doğru modeller olmalıyız.

AİLELERE DÜŞEN GÖREVLER

• Çocuğunuz yalan söylediğinde ona “yalancı” muamelesi yapıp, söylediği yalan hakkında yorum yapmaktan kaçının.Onu söylediği yalan ile zorla yüzleştirmeye çalışmanız çocuğun yalancı pozisyonundan kurtulmak için daha fazla yalan söylemesine neden olur.
• Öfkelenip, kızıp bağırmak yalan söyleyen bir çocuk karşısında yapılan en büyük hatalardandır. Bu tavrınız çocuğunuzu korkutarak onu yalan söylemeye mecbur bırakır.
• Çocuğunuzu yaptığı olumlu şeyler karşısında takdir edin ve onun sizdeki değerini belli edin.
• Çocuğunuzun yanında asla yalan söylemeyin.
• Çocuğunuz yalan söylediğinde, onun yalan söylemesine değil onu yalan söylemeye iten sebeplere odaklanın. Çocuğunuzu yalan söylemeye iten olumsuzluk (korku, sevgisizlik, ilgisizlik vs.) sizinle ilgili bir durumsa o olumsuzluğu ortadan kaldırmaya çalışın.
• Çocuğunuzun yalan söylemesi sizin aldığınız önlemlerle engellenemiyorsa bir uzmana başvurabilirsiniz.

Semerkand Aile Dergisi

( 2263 ) kez okundu     -     03.04.2012   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
çocuklar neden yalan söyler, çocukların yalanları, yalan söyleme nedenleri, cezalandırma korkusu yalan söyletir, ilgi ve sevgiye muhtaç çocuk yalan söyler, çocuklarda yalan, yalan söyleme
Ziyaretçi Yorumları
( 4 ) Yorum
Tümünü Göster
Emre KARAHAN - Washington - 18.04.2012 10.18
     Ebevenyler çok bilinçsizler keşke eğitilmeleri için kurslar düzenlenmeli bence

gülenay hatice - izmir - 04.04.2012 08.22
     evt havva bende katılıyorum.güzel bir paylaşım olmuşş..teşekkürler hocam..:)

havva bal - aksaray - 04.04.2012 08.21
     çok güzel bir paylaşım Allah razı olsun. gerçekten çok haklı bir paylaşım olmuşş...artık daha iyi hareket etmem lazım.:)

Mustafa KARSLI - AKSARAY - 03.04.2012 19.10
     Maalesef ebevenler olarak dikkat etmiyor, çocukların gelişiminde duyarsız davranıyoruz. Sonrasında ise çocukları yalandan alıkoyamıyoruz ve bununla dertleniyoruz...

Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (18.232.188.89) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 525
 Toplam : 2276470
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2