De ki: "Rabbim! Bağışla, merhamet et. Çünkü sen merhamet edenlerin en hayırlısısın!" - Mü'minûn, 23/118
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Kulak Temizleme Çöplerine Dikkat

Kulak Temizleme Çöplerine Dikkat
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Kulak temizleme çubuklarını kullanmayı alışkanlık haline getirenlerdenseniz, işitme kaybı riskiniz var.

Kulağımızda ufak bir kaşıntı olduğunda ya da banyodan hemen sonra kulak temizleme çubuklarına gider elimiz. Ancak uzmanlara göre kulak kiri, kulağı korumakla görevli bir sıvı. Daha da ötesi, kulak için oldukça faydalı bir salgı. Bu yüzden kulak temizleme çubuğu kullanmayı alışkanlık haline getirmiş kişiler işitme kaybı riski taşıyor.

Kulak kiri dediğimiz, deri döküntülerini de içeren bu sıvı, dış kulak yolundaki yağ bezleri tarafından üretiliyor. Öncelikli görevi, dış kulak derisini sudan ve iltihaptan korumak. Ancak kulak kirleri aynı zamanda dışarıdan gelen tozun ve diğer cisimlerin kulağın iç kısımlarına gitmesini önleyen bir tabaka oluşturuyor. Bu yüzden doktorlar tarafından faydalı bir salgı kabul ediliyor ve bu salgı, aşırı olmadığı müddetçe temizlenmesi tavsiye edilmiyor.

Sema Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Ömer Faik Sağun, kulak kirinin kişiden kişiye değiştiğini söylüyor. Bu sıvının az üretilmesi enfeksiyon riskini artırırken, fazla üretilmesi tıkaç oluşumu ve buna bağlı işitme kaybına neden olabiliyormuş.

Temizleme çubukları, kulak mekanizmasını bozuyor

Sağun, "Normalde kulak kiri, dış kulak yolu derisinde yer alan kıllar tarafından içeriden dışarıya doğru taşınarak vücut dışına atılıyor. Kulak temizleme çubukları ve benzeri cisimlerle kulak temizleme alışkanlığı olan kişilerdeyse bu mekanizma bozuluyor." diyor. Yani bu kişiler aslında kulaklarını temizlemiyor, kiri içeri itip birikmesine ve tıkaç oluşumuna sebep oluyor. Tıkaç oluştuğundaysa işitme kaybı, ağrı, anormal ses veya çınlama, yabancı cisim hissi, yüzme veya banyo sonrası tıkanıklık şikâyetleri ortaya çıkabiliyor. Ayrıca Sağun, bu kişilerin dış kulak yolu enfeksiyonlarına, kulak zarı yırtıklarına ve bunun yol açtığı orta kulak enfeksiyonuna maruz kalacaklarını söylüyor.

Sağun'un kulak temizliği ile ilgili tavsiyeleri ise şöyle: Dış kulak yolu girişine gelen kısmı, havlu kenarı veya küçük parmağınıza dolayacağınız bir parça pamukla alabilirsiniz. Tozlu ortamda çalışanlar, kulak tıpaları kullanabilir. Böylece kulağa toz kaçmasını önleyip kulağın işini hafifletebilirler. Eğer kulak zarının yırtık ya da delik olmadığından eminseniz, haftada birkaç kez banyo öncesi birkaç damla gliserin damlatmak da işinizi kolaylaştırabilir.

Tüm bunlara rağmen kulağınız aşırı kirleniyorsa birikinti olacaktır. Sağun, bu kir birikintisinin dış kulak yolunu tıkayarak işitmeyi engelleyebileceğini ifade ediyor ve ekliyor: "Özellikle ileri yaşlarda kulağın kendini temizleme hızı yavaşlıyor. Bu yüzden kulak kiri birikmesi fazla oluyor. Bu durumlarda kulağı aspiratörle, özel aletlerle temizliyoruz."

Haber7

( 2615 ) kez okundu     -     31.03.2012   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
kulak temizleme çubukları, zararlımı, kulak temizleme nasıl olmalı, kulak çöpleri, kulak çöpleri zararlımı, kulak temizleme hakkında
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.226.97.214) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 4
 Bugün : 122
 Toplam : 2275408
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


4