De ki: "Rabbim! Bağışla, merhamet et. Çünkü sen merhamet edenlerin en hayırlısısın!" - Mü'minûn, 23/118
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Çocuklarda İdrar Kaçırma Sorunu

Çocuklarda İdrar Kaçırma Sorunu
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Çocuklardaki idrar kaçırma problemleri ya da tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, anne babalar ve hekimler için çoğu zaman karmaşık bir hal alabiliyor. Bu hastalıkların tedavi edilmedikleri sürece böbrek yetmezliğine kadar gidebilen ciddi tablolara yol açabileceği bilinen bir gerçektir.

Diğer ismiyle “Çocuklarda işeme bozuklukları” birçok farklı sebepten olabilir. Bunlardan en önemli iki tanesi, bilinen nörolojik ya da anatomik bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan idrar kaçırma ve işeme sorunları ile herhangi bir nörolojik hastalığa ya da anatomik bozukluğa bağlı olmadan meydana gelen ve genellikle mesanenin yanlış kullanılmasıyla ortaya çıkan bozukluklardır.

Nörolojik hastalıkların en sık nedenleri arasında çocukta omurga ve omuriliğin gelişim sorunları nedeniyle ortaya çıkan tıbbi tarifiyle “miyelodisplazi” olarak adlandırılan hastalıklardır. Anatomik nedenlere örnek olarak da dış idrar yolunun (üretra) doğumsal anomalileri sayılabilir.

TANI VE TEDAVİ İÇİN GEÇ KALMAYIN!

Nedeni ne olursa olsun bu tarz hastalıkların tanı ve tedavilerindeki gecikmeler, çocuklarımızda kalıcı böbrek hasarı ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Hangi işeme sorununun ciddi olduğunu anlamak, bazen bu konudaki uzman hekimler tarafından dahi güçlükle yapılabildiğinden, bu ayrımın aileler tarafından yapılması beklenemez.

Nörolojik ya da anatomik nedene bağlı olmadan daha çok mesanenin yanlış kullanılması, öğrenmede gecikme ya da işemenin yanlış öğrenilmesiyle ilgili işeme bozukluklarının nedenleri tam olarak aydınlatılamamıştır.

Yeni doğan döneminde bebekler yaklaşık günde 20 kez idrar yapmaktadırlar. Bu dönemde mesane (idrar torbası) beyin kontrolünden bağımsız olarak çalışmakta ve kendiliğinden dolup boşalmaktadır. Çocuk büyüdükçe beyin kontrol mekanizmaları devreye girer ve mesanenin kontrolünü ele alır. Bu dönem yaklaşık 2,5-3 yaşa denk gelmektedir. Bu dönem boyunca çocuklarda işeme sıklığı azalır, işenen idrar hacimleri ise artar.

Sırasıyla önce gece sonra gündüz dışkı kontrolü, bunları takiben gündüz son olarak da gece idrar kontrolü sağlanır. Bu normal gelişim sonucunda çocukların yüzde 80’i, üçüncü yaşları dolduğunda gece ve gündüz idrar ve dışkı kontrollerini sağlamış durumda olurlar.

GECE İDRAR KAÇIRMALARIN NEDENİ PSİKOLOJİK Mİ?

Doğuştan itibaren gece idrar kaçırmaların nedeni psikolojik değildir ve tedavide depresyon için kullanılan ilaçların yeri yoktur. Pek çok aile tarafından yapılan önemli bir hata, bu tür yakınması olan çocukların asıl tedavileri yerine psikolojik veya psikiyatrik tedavi almalarıdır.

Masum gece ıslatmalarının tedavisinde ana fikir, çocuğa mesanesinin patronu olmayı öğretmektir. Bu amaçla diyet modifikasyonu, gece uyandırmaları içeren davranışsal tedaviler ve alarm cihazları ile gece idrar miktarını azaltarak etki gösteren ilaçlar kullanılmaktadır. Eğer altta yatan bir mesane kapasitesinin düşüklüğü veya mesanenin aşırı aktivitesi saptanırsa mesane düz kasını gevşeten ilaçlar da tedaviye eklenebilir.

DİĞER İŞEME BOZUKLUKLARI

Çocuklarda idrar kaçırmanın ve işeme bozukluğunun nöroanatomik bozukluklar ve gece yatak ıslatmaları dışında kalan ve yine sık rastlanan diğer üç tipi şunlardır:

- Seyrek işeyen çocuklar
- Çok sık işeyen, bazen yetiştiremeyerek idrar kaçıran çocuklar (aşırı aktif mesane)
- Kesintili işeyen ve mesanesini tam boşaltamayan çocuklar

HANGİ DURUMLARDA DOKTORA BAŞVURMALIDIR?

- 5 yaşından gün alan çocukta gece yatak ıslatmaları devam ediyorsa,
- Çocuk çişini uzun süre tutuyorsa (Örneğin çişini günde bir ya da iki kez yapması)
- Ani sıkışma hissiyle tuvalete hep koşarak gidiyorsa veya yetişemeyerek idrar kaçırıyorsa
- Yaşı ne olursa olsun damlatma tarzında devamlı idrar yapıyorsa veya alt bezi devamlı ıslaksa
- Yaşı ne olursa olsun kabızlık çekiyorsa
- Çocuk idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsa

Semerkand Aile Dergisi

( 2423 ) kez okundu     -     27.03.2012   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
idrar, kaçırma, idrar kaçırma, çocuklarda idrar kaçırma sorunu, çocuklarda işeme bozuklukları, alta kaçırma, çocuklarda idrar kaçırma problemleri,idrar kaçırma tedavi, miyelodisplazi
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.233.229.90) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 6
 Bugün : 149
 Toplam : 2271047
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


6