Ebu Hureyre'nin (r.a.) anlattığına göre: Hz. Peygamber (a.s.) "Müslüman, kardeşinin pazarlığı üzerine pazarlık yapmasın" buyurmuştur. - Müslim, Büyu' 9 (l, 1154)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Çocuklarda Sık Rastlanan Soğuk Algınlığı ve Kulak İltihabı

Çocuklarda Sık Rastlanan Soğuk Algınlığı ve Kulak İltihabı
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Çocuğunuzu aşılatarak, öksüren ve soğuk algınlığı olan kimselerden uzak tutarak ve beslenmesine dikkat ederek hastalıklardan korunma tedbiri alabilirsiniz. Aslında bebeğiniz ya da çocuğunuz ağır ve yorucu geçmemek kaydıyla hastalıklara yakalanarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Çocuklarda bu tür hastalıkların önemli görülmesinin sebebi hasta olduklarında iştahlarının azalmasıdır. Çünkü iştahı azalan çocuk vücut direnci düştüğü için her türlü hastalığa açıktır.

Yeni doğan bebeklerde ise hastalık çok çabuk ilerlediği için mikrobik hastalıklar tehlikeli durumlara yol açabilir. Bu yüzden vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

• SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP

Çocukluk çağının en sık karşılaşılan enfeksiyon hastalıklarından biridir. Genelde boğaz ve burunda gelişen enfeksiyon sonucu oluşur. Kalabalık yaşama koşullarında hastalığın yayılması daha kolaylaşır. Çocuklar ve bebeklerin akciğerler ve kulakları çok çabuk etkilendiğinden onlarda görülen soğuk algınlığının yetişkinlere göre daha çok ciddiye alınması gerekir. Vücut dirençlerinin kolayca düşmesinden dolayı bronşit ve zatürre gibi olumsuz gelişmeler bebek ve çocukları daha çabuk etkiler.

Ateş, halsizlik, burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, halsizlik, uyku hali, bazen titreme ve huzursuzluk en büyük belirtileridir. Bu tür hastalıkların özel bir tedavisi yoktur. Antibiyotik kullanmanın faydası olmadığı gibi aksine hastalığın uzamasına yol açabilir.

HASTALIĞIN TEDAVİSİNE YÖNELİK PÜF NOKTALARI

• Çocuğunuzun ateşi çıktığı zaman her 2-3 saatte bir vücudunu ıslak bir bezle silin.
• Çok aç değilse yemek yemesi için ısrarcı olmadan bol miktarda sıvı tüketmesini sağlayın.
• Gece yatmadan önce süt haricinde bir şeyler içmesini sağlayın. Süt, balgam üretimini artırdığından yatarken verilmemelidir.
• Çocuğunuzu ılık ve nemli bir odada yatırın. Kaloriferin üstüne ıslak bir havlu koymak ya da sobanın üstüne ağzı açık bir kapla su koymak sorunu çözümler.
• Çocuğunuzun uyurken rahat nefes alması için başının altını yükseltin.
• Burnu tıkalı ise serum fizyolojik damlatarak rahatlatın. Doktorunuz burun damlası verdiyse 3 günden fazla kullanmayı tercih etmeyin.
• 1 yaşından büyük çocuklar için bol bol ıhlamur, limon ve bal karışımı verebilirsiniz. Öksürüğü fazlaysa zencefili balla birlikte vermeniz tavsiye edilir.

• KULAK İLTİHAPLARI

Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında görülmektedir. Zamanında teşhis konulamayan veya yeterli tedavi edilemeyen kulak iltihapları, işitme kaybına yol açabilir.

Kulak ağrısı, sebepsiz ağlamalar, yüksek ateş, kulak akıntısı, iştahsızlık, kusma ve ishal en önemli belirtileridir. Özellikle küçük bebeklerde aşırı huzursuzluk, uyuma bozukluğu ve ağlayarak uyanma sık görülmektedir.

Doktor kontrolünde verilen antibiyotik tedavisinin ardından kontrol muayenesi mutlaka yapılmalıdır.

HASTALIĞIN TEDAVİSİNE YÖNELİK PÜF NOKTALARI

• Ateşi olduğu durumlarda uygun dozda parasetamol içerikli şurup verilebilir.
• Soğuk havalarda çocuğunuzun ya da bebeğinizin kulaklarını sıcak tutun.
• Üst solunum yolu enfeksiyonu sırasında burundaki tıkanıklığı gidermek için serum fizyolojik veya mentollü pomatlar kullanın. Böylece genizdeki akıntının kulağa geçmesini engellersiniz.
• İltihap olan kulağa banyo sırasında kesinlikle su kaçırmayın.
• Asla kulağı temizlemeye kalkmayın.

Semerkand Aile Dergisi

( 2448 ) kez okundu     -     11.03.2012   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Çocuklarda Sık Rastlanan Soğuk Algınlığı ve Kulak İltihabı, çocuk hastalıkları, soğuk algınlığı ve grip, soğuk algınlığı püf noktası, grip püf noktası, kulak iltihabı, tedavisi, sık rastlanan çocuk hastalıkları
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.230.154.129) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 31
 Toplam : 2252442
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2