Allah'ım! Beni iyilik işledikleri zaman sevinen ve kötülük yaptıkları zaman bağışlanma dileyen kullarından eyle. - İbn Mâce, "Edeb", 57
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Diş Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diş Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Yapılan araştırmalar, birçok kişinin kaybettikleri dişlerinin yerine yenilerini koydurmasının nedenlerinin, daha iyi göründüklerine inandıkları ve kötü görünen bir gülümseme yerine daha güzel gülümsemek, daha rahat konuşabilmek ve sonuçta bilinçaltında yer alan kendilerine olan güvenlerini artırmak olduğunu göstermektedir.

Estetik kaygılar önemli olmakla birlikte, kaybedilen dişlerin yerine yeni dişlerin konmasının, ağız sağlığı ve ileride olabilecek daha kötü sorunları önlemek açısından büyük önemi vardır.

Doğru teknikle düzenli diş fırçalama ağız ve diş bakımının temelini oluşturur. Diş Doktoru Esra Kutlubay’ın diş bakımıyla ilgili sık sorulan sorulara cevapları şöyle:

HANGİ FIRÇA?

Doğru bir şekilde diş fırçalamak için işe uygun bir diş fırçası ve diş macunu ile başlamak gerekir. Dişlerimizi fırçalarken sert fırça kullanmaktan kesinlikle kaçınmalıyız.

PİLLİ FIRÇA UYGUN MU?

Pilli diş fırçaları özellikle küçük ağızlarda daha başarılıdır. Genelde fırçası küçük olduğu için arka diş ve dişetleri daha kolay temizlenir.

NASIL BİR DİŞ MACUNU?

Şu an piyasadaki çok ucuz fiyatlarla satılan diş macunları hariç hemen hemen hepsi mükemmele yakın üretiliyor. Macunların diş hassasiyetine göre seçenekleri mevcut olabiliyor. Soğuk ve tatlıya karşı hassasiyetiniz varsa, daha yararlı olan kimyası biraz daha farklı diş macunlarını kullanabilirsiniz. Özellikle potasyum nitrat içeren türleri hassasiyet konusunda tercih edilebilir.

Dişlerin fırçalanması diş macunundan çok daha önemlidir. Diş macunu sadece katkı sağlar.

NE ZAMAN FIRÇALANMALI?

Bu soruya her zaman “yemeklerden sonra” yanıtını verebilirim. Yemek yesek de yemesek de günde 3 defa fırçalamaya alışkanlık haline getirmeliyiz. Ancak her öğünden sonra dişleri fırçalamak en sağlıklı yöntemdir.

NASIL FIRÇALAYACAĞIZ?

Dişler alt ve üst çenede ayrı ayrı fırçalanmalıdır. Daima diş etinden dişe doğru, diş etinin birkaç milimetresini içine alacak şekilde olmalıdır. Üst çenede aşağı doğru, alt çenede yukarı doğru yapılmalıdır. Ortalama diş fırçalama süresi, fırçalamanın etkinliğiyle ilgilidir. Etkin bir fırçalama 1,5-2 dakikada bitirilebilir. Diş fırçalarken konsantre olmak ve bilinçli şekilde fırçalamak önemlidir.

EN ETKİLİ DİŞ FIRÇALAMA YÖNTEMİ

Dişlerin dış yüzeyi için, diş fırçasını diş eti çizgisine 45 derecelik bir açı ile yerleştirin. Diş fırçasını diş ve diş etleri üzerinde aşağı ve yukarı hareket ettirerek nazik, kısa dairesel hareketlerle dişlerinizi fırçalayın. Aynı hareketle dişlerinizin çiğnemeye yarayan üst yüzeylerini ve iç yüzeylerini de temizleyin. Ön dişlerin iç yüzeylerini temizlemek için diş fırçasını dikey olarak tutun ve fırçanın ucuyla nazikçe aşağı yukarı hareketler yapın. Diş etlerinin dişlerle birleştiği hattı fırçalamayı ihmal etmeyin. Dişlerin arka yüzeyine düzgün bir şekilde ulaşıp, temizlendiğinden emin olun. Son olarak dilinizi de fırçalayın. Böylelikle taze bir nefese sahip olabilirsiniz.

DİŞ PLAĞI NE DEMEKTİR?

Diş plağı, dişle diş eti birleşiminde soğan zarı kalınlığında birikmiş olan bakteri ve yiyecek artığı karışımıdır. Temizlenmediği takdirde plak birikerek diş çürükleri, diş eti kanaması, dişi destekleyen kemiğin zarar görmesi gibi sonuçlara yol açabilir. Bu sorunlar önlem alınmazsa dişin kaybedilmesine kadar gidebilir.

DİŞ TARTARININ ANLAMI NEDİR?

Yiyecek artıkları, bakteriler ve tükürüğün kimyasal bileşenleriyle ağızda oluşabilen tükürük bezlerine yakın yerlerde biriken sert oluşumlardır. Tartar oluşumunu azaltmak için pirofosfat bir diş macunu kullanılmalıdır.

DİŞ İPİNİN YARARI NEDİR?

Diş ipinin diş bakımı ve ağız hijyenindeki önemi en az fırça kadar büyüktür. Fırçalar diş arasında kalan yemek artıklarını temizleyemezler. Bunun için diş ipi veya ara yüz fırçası kullanmalısınız.

AĞIZ KOKUSU NEDEN OLUR?

Ağız kokusunun kaynağı 20 yaş dişleri, tedavi edilmemiş derin çürükler, genetik diş eti hastalığı veya iyi bakılmayan ağızlardaki diş eti iltihapları olabilir. Tüm bu sorunlar düzenli hasta diş hekimi ilişkisiyle çözülebilir. Ayrıca alerjik burun arkası akıntıları ve mide asiditesi de ağız kokusunun nedeni olabilir.

BİR FIRÇA NE KADAR DAYANIR?

Diş fırçanızı en fazla 3 ayda bir yenilemeniz gerekir. Eğer diş fırçanızın kılları yıpranır ya da dışa doğru genişlerse diş fırçanızı daha erken değiştirmelisiniz. Yeni diş fırçaları yıpranmış diş fırçalarına oranla daha fazla diş plağını yok eder.

Semerkand Aile Dergisi

( 3342 ) kez okundu     -     05.03.2012   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
sorularla diş bakımı, diş bakımı, diş fırçalama, hangi fırça kullanılmalı, diş ipi nedir, diş ipi kullanma, nasıl bir diş macunu, pilli diş fırçası, dişler nezaman fırçalanmalı, nasıl fırçalanmalı, etkili diş fırçalama, diş plağı, diş tartarı, ağız kokusu
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.219.31.204) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 156
 Toplam : 2364310
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2