Allah'ım! Günahlarımın küçüğünü büyüğünü, öncesini sonunu, açığını ve gizlisini, hepsini bağışla. - Müslim, "Salât", 216
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Zeytinyağı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Zeytinyağı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Kullanan bilir zeytinyağı yemeklere lezzet, vücüda sağlık verir. Yemeklere verdiği o nefis lezzetin yanı sıra, bu narin meyvenin ve yağın; kolesterolü düşürdüğü, kalp hastalıklarını, kireçlenmeyi ve barsak hastalıklarını önlediği söylenir. Mitolojik çağlardan beri şifasına inanılan zeytinyağının iyisi nasıl anlaşılır, başka ne güzellikleri vardır?

Gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır? En makbülü hangisidir? Haber 7 sizin için araştırdı.

Zeytin, Kur’an-ı Kerim’de birçok defa zikredilir ve insanlara çeşitli faydalar sağladığı kaydedilir.

Zeytin, yaprağından yağına kadar şaşırtıcı ve hayranlık verici pek çok özelliğe sahiptir. Zeytinyağını gerek yemeklerde kullanmanın gerekse içmenin (kaşıkla veya bardakla) ihtiva ettiği A, D, K ve E vitaminleri sayesinde yaşlanmayı geciktirdiği bilinir.

Zeytinyağı cilde sürülerek nemlendirici ve yumuşatıcı olarak kullanıldığı gibi, kepeği önleyici etkisiolduğu ve saçlara parlaklık ve güç verdiği söylenir.

ÇEKİRDEĞİ DE YAĞ OLUYOR

Zeytinler toplanırken olgunlaştığında kendiliğinden yere düşen zeytinlerin toprak ile temasını önlemek için ağaçların altına brandalar konulur. Yere düşen zeytinler sağlam zeytinlerden ayrı olarak işlenir. Hasat edilen zeytinler mümkün olan en kısa yoldan ve en kısa zamanda, üst üste gelerek ezilmeyecek şekilde, hava almaya imkan veren ve taneye zarar vermeyen, bozulmalarına engel olan kafesli ve delikli plastik kasalar içerisinde fabrikaya ulaştırılır. Bu faktörler yağın kalitesine, rengine ve kokusuna etki eder.

Hasat edilen zeytinler fabrikaya getirildikten sonra, yıkanıp yapraklarından ve taşlarından ayrılır. Daha sonra çekirdeğiyle birlikte ezilip yoğrulur ve hamur haline getirilir. Belli bir kıvama ve sıcaklığa ulaşan hamur sıkma makinelerinde sıkılır ve böylece yağ elde edilmiş olur.

Zeytinyağı dışındaki bitkisel yağların hiç biri, doğrudan doğal olarak, ham olarak, yani rafine edilmeden yenemez. İçlerinde pek çok sağlığa zararlı bileşen içerirler. Zeytinyağı, üretiminden hemen sonra, hiç bir kimyasal işlemden geçmeden doğrudan yenebilecek tek bitkisel yağdır.

SIZMA MI, RAFİNE Mİ?

Sağlıklı ve kullanıma uygun kabul edilen 2 tip zeytin yağı vardır. Doğal zeytinyağı ve rafine zeytinyağı. Doğal olanlar zeytinin sıkılmasından elde edilen ve süzme dışında hiçbir işleme tabi tutulmamış olan zeytinyağları. Asidi 0.8’e kadar olanlara “sızma”, 0.8 ile 2 arasında olanlara “birinci” deniyor. Rafine (veya riviera) denilen zeytinyağları ise çeşitli nedenlerden dolayı yenemeyecek kadar asitli olan zeytinyağlarının kimyasal ve fiziksel bir takım işlemlerden geçirilip yenebilir hale getirilmişi, tadı olsun diye içine yüzde 15 oranında doğal sızma katılır.

EN DÜŞÜK ASİTLİ EN MAKBULÜ

Gelelim hangi yağ daha makbuldüre. Asidi en düşük olan daima en iyisidir denilemez belki ama genel olarak makbul kabul edilen düşük asitli doğal zeytinyağları. Asit oranı azaldıkça yağdaki zeytin tadı hafifliyor. ‘Zeytinyağı bana ağır geliyor' diyenlerdenseniz “sızma”yı tercih edin. Asidi yükseldikçe tadı ve aroması yoğunlaşıyor. Salatada mesela, buram buram kokan bir zeytinyağı isteyenler sızma yerine naturel birinciyi tercih etmeli. Bu bir kalite değil zevk meselesi.

IŞIKTAN, OKSİJENDEN UZAK TUTUN

Zeytinyağı gerçekten çok hassas bir üründür. Işıktan, ısıdan, oksijenden ve zamandan etkilenen bir yağdır. Özellikle oksijen en büyük düşmanıdır. Oksijenle temas ettikçe lezzeti veren tatlar ve sağlık veren vitaminler kaybolur.

GERÇEK ZEYTİNYAĞI

Bunları da bilmenizde fayda var; gerçek zeytinyağı soğukta muhafaza edildiğinde pelteleşir veya donar, bu kalitesinin ve doğallığının göstergesidir. Isıtıldığında kalitesi bozulmadan sıvılaşır. Zeytinyağının kalitesi sadece rengine bakılarak anlaşılamaz. Onun tadını bilenler tarafından onu koklayarak ve tadarak duyusal özellikleri hakkında bilgi sahibi olunabilir. Zeytinyağının rengi, zeytinin çeşidine, yöresine , olgunluk ve hasat zamanına, saklama ortamına bağlı olarak yeşilden sarıya değişebilen renkte olabilir.

(Haber7)

( 3232 ) kez okundu     -     04.03.2012   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
zeytinyağı, sızma zeytinyağı, riviera zeytinyağı, zeytinyağının faydaları, hangi tür zeytinyağı, sızmamı rivieramı, sızma ile riviera arasındaki fark, Zeytinyağı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.235.107.209) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 5
 Bugün : 599
 Toplam : 2294861
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


5