(Mallarınızı) Allah yolunda harcayın. Kendi kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever. - Bakara, 2/195
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Bebeğim Neden Ağlar?

Bebeğim Neden Ağlar?
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Bebekler yeni doğduklarında ve bunu izleyen ilk bir yıl içinde sürekli ağlarlar. Ağlamak onların iletişim biçimleridir. 3 aydan itibaren ilk doğdukları günlere nazaran ağlamalarında azalma olur. Anne olarak siz onun niçin ağladığını keşfetmişsinizdir. Bebeğiniz ise ağlamaktan başka çevresini keşfetmek, oynamak gibi durumların da olduğunu fark etmiştir artık.

Bebeğinizin ağlama sebeplerini anlamadığınız ilk aylarda daha dikkatli ve araştırıcı olmanız gerekir. Hiçbir zaman bebeğinizi ağlar durumda bırakmamalısınız. Bu durum işlerin daha da güçleşmesine neden olur. Üstelik bebeğinizde güvensizlik duygularına sebep olmuş olursunuz. Bebeğiniz ağlıyorsa bir şeyler yolunda gitmiyordur ya da kucağa alınmak, okşanmak istiyordur. İhtiyaçlarını tek tek kontrol edin. Gördüğünüz kadarıyla her şey yolundaysa onu kucağınıza alıp, sevip, okşayabilirsiniz. Eğer işiniz varsa sizi görebileceği bir yere bırakın. Sizi seyrederken ağlaması kesilecektir.

BEBEĞİNİZİN AĞLAMA SEBEPLERİ

AÇLIK: İlk aylarda bebeğinizin en önemli ağlama sebebi açlık olacaktır. Ağladığı zaman onu emzirmeli ya da biberonla besliyorsanız mama vermelisiniz. Size çok gelse de her ağladığında karnını doyurmalısınız. Eğer toksa zaten emmeyi reddedecektir. O zaman başka sebepler arayabilirsiniz.

GAZ SANCILARI: Bebekler biberonla süt içerken hava yutabilirler. Bu hava onları rahatsız eder. Gaz olayı biberonla beslenen bebeklerde daha fazla görülmesine rağmen anne sütü alan bebeklerde de görülebilir. Bazen annenin sütü de gaz oluşumuna sebep olabilir. Anne yediği besinlere dikkat etmelidir.

Baklagiller, lahana gibi çok gaz yapıcı besinlerden kaçınmalı, ayaklarını üşütmemelidir. Çok gazı olan bebeklerde denenecek bazı yöntemler vardır. İlk yapacağınız şey bebeğinizin beslenme aralarında gazını çıkartmaktır. Bunu şu yöntemlerle yapabilirsiniz:

• Bebeğinizin başını omzunuza gelecek şekilde kucağınıza alın. Sırtını sıvazlayın ya da hafif hafif vurun. Zamanla geğirme sesini duyacaksınız. Bebeğiniz halinden memnunsa zaten geğirmeyecektir.
• Yüzü yana bakacak, midesi bacağınızda olacak şekilde dizlerinize yatırın. Bir elinizle bebeğinizi tutarken, diğer elinizle sırtını sıvazlayın.
• Biraz daha büyüdüğünde kucağınıza oturtup, sırtına vurarak gazını çıkartabilirsiniz.

Sizin bebeğiniz çok gazlı bir bebek olabilir. Gazını çıkartamıyor ya da çıkardığı gaz rahatlamasına yeterli olmuyordur. Rahatlaması için yan etkisi olmayan şu yöntemleri deneyebilirsiniz.

• Bebeğinizin ayaklarını ve vücudunu sıcak tutun.
• Gaz sancısı olduğu zaman ılık bir havluyu karnına koyun.
• Ihlamur, papatya, rezene gibi bitki çaylarıyla rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Piyasada bebekler için satılan özel markaların hazırladığı çayları tercih etmenizde fayda vardır.
• Gaz sancıları akşam üzeri başladığından, ek gıdalara geçtiğinizde vereceğiniz gıdayı sabah ya da öğlen saatlerinde deneyin. Hangi gıdanın gaz yaptığını deneyerek öğrenip, o gıdaya geçmek için biraz daha beklemelisiniz.
• Bebeğiniz gaz sancılarından dolayı ayaklarını karnına çekerek acı çeker gibi ağlar. Bebeğinizi hareket ettirmeniz de işe yarayacaktır.

ALTINI KİRLETMİŞ: Çoğu bebek altının ıslak olmasından dolayı rahatsızlık duymaz. Fakat altını kirletmiş ve bu da pişiğe sebep olmuşsa, canı yandığından dolayı ağlayabilir. Ağlama sebebi açlık ya da gaz sancısı değilse altını kontrol edin.

HASTALIK: Hasta olan bir bebek normalden daha farklı ağlayabilir. Burnu tıkalı olduğu için ememez ya da ateşi olabilir. Bebeğinizde olağandan farklı bir şey görüyorsanız, vakit geçirmeden doktorunuza başvurun.

AŞIRI YORGUNLUK: Bebeğiniz aşırı uykusuz olduğundan dolayı yorgun olabilir. Uyku düzeni bozulmuş olabilir. Eğer uyutamıyorsanız hava güzelse bebek arabasına koyup dışarıda gezdirin ya da araba koltuğuna koyup, araba gezintisi yaptırabilirsiniz.

SİZİN RUH HALİNİZ: Psikolojik durumunuz bebeğinizi çok fazla etkiler. İçerde misafir varken telaşla bebeğini uyutmaya çalışan bir anne, genelde başarılı olamaz. Yorgun ve sinirli olmanız da bebeğinizi etkiler. Bebeğinize yaklaşırken daima sakin olmalısınız. Yumuşak ve sevecen hareketlerle bebeğinizi yatıştırabilirsiniz.

KALABALIK: Yalnız büyümüş bir bebek kalabalıktan hoşlanmayabilir. Bir yere gittiğinizde veya size birileri geldiğinde, kalabalık, gürültü ve karmaşa bebeğinizi tedirgin edebilir. Bebeğinizi sessiz bir odaya götürün ve orada sakinleştirmeye çalışın. ,

Semerkand Aile Dergisi

( 2053 ) kez okundu     -     29.02.2012   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
bebek, ağlama, bebekler neden ağlar, bebeğin ağlama sebepleri, bebek ağlamasına çözüm, çocukların ağlaması, aşırı ağlama, bebeklerin ağlamasının nedenleri
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (18.232.38.214) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 6
 Bugün : 80
 Toplam : 2253389
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


6