Ey iman edenler! Hepiniz topluca barış ve güvenliğe (İslam'a) girin. Şeytanın adımlarını izlemeyin. Çünkü o, size apaçık bir düşmandır. - Bakara-208
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

OSMANLI TARİH OYUNU GELİYOR

OSMANLI TARİH OYUNU GELİYOR
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ile Bitlis Eren Üniversitesinin (BEÜ) iş birliğiyle hazırlanan ''Osmanlı Oyunu Projesi''yle tarihi öğrenecek.

YTÜ Uzaktan Eğitim Merkez Müdürü ve BEÜ Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Tuncay Sevindik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmişini bilmeyenin geleceğini göremeyeceğini, geçmişiyle gelecek arasında bağ kuran bir nesil yetiştirmek istediklerini söyledi.

Projenin ihtiyaçtan doğduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Sevindik, şöyle konuştu:

''Oyun, gençlerimizin kültürümüzü, tarihimizi tam olarak öğrenememesi ve öğrenilemeyen bir tarihin de gerçek yaşam koşulları içinde icra edilememesi ihtiyacından doğdu. Japon eğitim sistemine baktığınızda Japon çocukların Japon tarihine tamamen bağlı olduklarını görürsünüz. Kavram yanılgısı içinde birtakım tarihi bilgilerle donatılan bir nesle sahip olduk. En büyük sıkıntı, tarih derslerinin tamamen okutularak öğretilmesiydi. Okumayla öğrenme olmaz. Okuyarak yapılan öğrenmenin bilgilerinin kalıcılık oranı yüzde 10'dur ama yaparak, yaşayarak, içine girerek öğrenirseniz bu yüzde 90'lara varır.''

Çocukların bilgisayarda oyun oynarken dış dünyayla bağlantılarını kestiklerini ifade eden Sevindik, ''Çocuk, oyunla strateji geliştirerek tarih olgusunu öğrenecek. Oyunun içinde farklı seviyelerde tarihi anekdotlar aktarılarak, sonuca ulaştırarak, rekabet ortamı içinde bu süreç ele alınacak. Çocuk zevkle ve keyifle oyun oynayacak'' dedi.

Bu oyunda, milli eğitimde çocuğu olan ebeveynlerin ve milli eğitim camiasında yer alan 15 milyon çocuğun ilk paydaşları olacağını kaydeden Sevindik, ardından Orta Asya, Balkanlar ve Avrupa'ya açılmanın en önemli hedefleri olduğunu belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Sevindik, şöyle devam etti:

''Türkiye 5 milyar dolar oyun için dışarıya para ödüyor. Biz dışarıya çok az oyun satıyoruz. Bu anlamda Osmanlı'yı önce Türkçe, sonra İngilizce ve Fransızca versiyonlarıyla önce Türkiye'ye, ardından Avrupa ve Balkanlar, Japonya, Avustralya, Amerika, Afrika kıtasına yayma gayretindeyiz. Bunu yaparken de serbest piyasa şartlarını düşüneceğiz. Gerçekçi oyun modellerini ve akademik boyutu da işin içine katarak bu oyunu gerçekleştireceğiz. YTÜ ve BEÜ oyunun mutfağında yer alacak. Yaklaşık 35 kişi bu projenin çalışanı olacak. Edebiyatçısından tarihçisine, animasyon bölümü mezunlarına, radyo televizyon mezunlarına, grafikere, eğitim teknoloğuna kadar varan çok geniş yelpazede bir çalışan kitlesi olacak. Tarihi bir konuyu önce eski sistemle, geleneksel manada öğreteceğiz. Bir de yeni yöntemimiz olan oyunla öğreteceğiz. Dönemin başında her iki grubun zihinsel ve akademik başarılarını ölçeceğiz. Dönem başında geleneksel gruptakiler ve oyunla öğrenecekler x puanda olacak. İkisinin de skorları eşit olacak. 3-4 ay sonra bu çocukların başarılarını ölçeceğiz. Oyunla öğrenenlerin ve geleneksel yöntemle öğrenenlerin aldıkları puanları karşılaştıracağız. Bunun pilot uygulamalarını İstanbul ve Bitlis'te yapacağız. Pilot uygulamada başarı elde edildiği an, oyunun tüm karakterleri, tüm padişahlar, tüm savaşlar, oyuna girecek.''

Oyunun başlangıç karakteri Kanuni Sultan Süleyman

Oyunun başlangıç karakterinin Kanuni Sultan Süleyman olduğunu belirten Sevindik, şunları kaydetti:

''Muhteşem Süleyman, Osmanlı'yı 3 kıtaya yaydı. 46 yıllık hükümdarlığı var. Belki dizilerde çok fazla bahsedilmiyor. Örneğin çocukların çoğu Kanuni Sultan Süleyman'ın nerede doğduğunu bilmez. 27 Nisan 1495'te Trabzon'da doğmuştur. Oyunun girişinde bu bilgi çok davudi bir sesle verilecek. Oyunun oynandığı platform internet ortamı olacak. Oyun, multiplayer olacak. Aynı zamanda oyunun ilk oynandığı andan itibaren iPhone, iPad ve tablet versiyonlarını yapacağız. Bu oyun için çok iddialıyım. Bir oyunun dünyada emsalleri arasında hit yapan sayı 500 bindir. Elimizin altında mevcut potansiyel 15 milyon. 15 milyonun 5 milyonu bu oyunun oynadığı zaman dünyada Osmanlı diye bir oyun yükselecek.''

Oyunun başlangıç yaş seviyesinin 11 olacağını söyleyen Sevindik, ''Üçüncü sınıftaki çocuk da oyunu oynayabilir. Ancak zihinsel farkındalıkları olmadan, düz bir mantıkla oynayacaktır'' dedi.

BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru ise üniversitelerinin teknolojik ve sanayi iş birlikleri bulunduğunu, bu çerçevede YTÜ ile ''Osmanlı Oyunu Projesi''ni hazırladıklarını kaydetti.

Prof. Dr. Doğru, oyunun demolarının hazırlanma aşamasında olduğunu, birkaç ay sonra sonuçlarını göreceklerini, projeye bilgisayar altyapıları, tarih ve sosyoloji alanlarında destek vereceklerini ifade etti.

AA - Haber7

( 3370 ) kez okundu     -     25.02.2012   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
osmanlı oyunu, yerli oyun, yerli osmanlı oyunu, osmanlı tarih oyunu, ytü osmanlı oyunu projesi, beü osmanlı oyunu projesi, osmanlı tarihi, osmanlı kanuni oyunu
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (18.232.188.89) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 3
 Bugün : 491
 Toplam : 2276436
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


3