Allah'ım! Günahlarımın küçüğünü büyüğünü, öncesini sonunu, açığını ve gizlisini, hepsini bağışla. - Müslim, "Salât", 216
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Ek Gıdalara Geçiş

Ek Gıdalara Geçiş
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Bebeğime ek besinler vermeye ne zaman başlamalıyım?

Bebeğinizi ilk dört ay boyunca sadece kendi sütünüzle besleyebilir ve emzirme alışkanlığını birinci yaşının sonuna kadar sürdürebilirsiniz. Fakat bebekler dördüncü aydan sonra yavaş yavaş, anne sütünün yanında ek gıda maddelerine, daha koyu kıvamlı ve bebeği daha uzun süre tok tutacak besinlere ihtiyaç duymaya başlar. Anne sütü eş değeri biberon mamalarından daha kıvamlı olan bu besinlere, “ek besinler” diyoruz. Şayet bebeğiniz dördüncü ayındaysa ve emzirmeden veya biberondan hemen sonra bile hala aç olduğunun sinyallerini veriyorsa, artık küçük şampiyonun ek besinlerle tanışma vakti gelmiş demektir.

Ek besinler nasıl verilmelidir?

Bebeğinize vereceğiniz gıdanın onun tarafından kabul edilmesini istiyorsanız, bu ilk adımı o açken atmalısnız. Yiyeceği küçük bir çay kaşığına ya da parmağınızın ucuna yerleştirerek bebeğinizin dudaklarına değidirin. Eğer yiyeceği diliyle iter ve bu tavrını ikinci denemeden sonra da devam ettirirse, onu fazla zorlamayın. Bu yeni yiyeceği tekrar denemeden önce birkaç gün bekleminizi tavsiye ederiz.

Bebeğiniz ek besine geçmeye hazır olduğunda, şu gerçeği asla unutmamalısnız. Bebeğinizin ihtiyaçları sizinkinden farklıdır. Bu nedenle beslenmesi de ona özel olmalıdır. Gelecek için beslenmek standartlarıyla hazırlanan Milupa Bebek Yemekleri Serisi, bebeğinizin ek besinlere geçişini kolaylaştıracak ve içeriğiyle onun tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilmiştir.

Ek besin döneminde bebeğimin günlük süt ihtiyacını nasıl karşılamalıyım?

6.aydan sonra bebeğinize ek gıdalar vermeye başlayabilirsiniz. Ama unutmayın ki, meyve ve sebze gibi ek besinler bebeğinizin bağışıklığını tek başlarına destekleyemezler. Bu yüzden ek besinlerle birlikte ona hergün yarım litre anne sütü ya da Aptamil vermeye devam etmelisiniz. Anne sütünün yetmediği durumlarda ise her gün en az 500ml Aptamil ile onun bağışıklığını desteklemeye devam edebilirsiniz.

Hangi gıdalarla başlanmalı?

Bebeğinize ilk vereceğiniz ek gıdalar tahıllar olmalıdır. Pirinç, kolay hazmedilir bir gıda olması nedeniyle, ilk tercih edilen ek gıdadır. Pirinçli muhallebiyi kendiniz pişirebilirebileceğiniz gibi, bebek ihtiyaçları için özel olarak geliştirilmiş Milupa Sütlü Pirinçli Muhallebi’yi de kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tahıllardan sonra bebeğe verilmeye başlanacak ek besinler sebzelerdir. Genellikle öğle öğünlerinde vereceğiniz sebzeler, Milupa Sütlü Karışık Sebzeli veya Milupa Organik Kavanoz Serisi’nden sebzelerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca kendiniz evde bebeğiniz için sebze sebze çorbası hazırlayabilirsiniz. Bunu yaparken ilk kullanmanız gereken sebzeler havuç, patates ve kabak olmalıdır. Sırasıyla taze fasulye, brokoli, bezelye de çorbalara eklenebilir. Çorbalara tuz, baharat ve salça eklememeli, yağı ise piştikten sonra ilave etmelisiniz.

Meyve suyu ve meyve püreleri de bu aylarda başlayabileceğiniz ek gıdalardandır. Meyve, genelde ara öğünlerde tercih edilir ve ilk olarak elma, armut, şeftali ve havuç suyu ile başlanır. Milupa Organik Kavanoz Mamaları’ndan Meyveli Karışımlar bu dönemde bebeğinizin ihtiyaçlarını doğru şekilde karşılayacak üründür.

Dikkat edilmesi gerekenler

Yeni ve farklı tatlara teker teker ve en az 3-5 gün ara ile başlayın.
Yeni verilmeye başlanan gıdaların bebeğinizde alerji ya da sindirim güçlüğü yaratmadığının anlaşılabilmesi için aynı anda birden fazla çeşitle başlamayın.
Yeni besinleri önce az miktarda, zamanla bir öğün oluşturacak şekilde arttırarak verin.
Her yeni gıdada bebeğinizin kakasında bazı değişiklikler olabileceğini bilerek fazla telaşlanmayın. Bebek için hazırlanan gıdalara tuz ve şeker ilave edilmemelidir.
Bebeğinize verilecek bütün yiyecekler taze ve katkısız olmalıdır. Kimyasal koruyucu madde içeren konserve ve katkı maddeli hazır yiyecekleri bebeğinizin beslenmesinde kullanmayın. Seçtiğiniz taze ürünlerin hormon ve kimyasal ilaç kullanılmadan üretilmesi de önemlidir.
Bebeğiniz için her öğün taze besin hazırlamalı ve bu besinleri oda sıcaklığında uzun süre bekletmemelisiniz.
Anne sütü bebeğinizin bağışıklığını destekler. Uzmanlar ek gıdalara başlandıktan sonra da anne sütüne devam edilmesi gerektiğini belirtmektedir. Anne sütünüz yetersiz ise çocuk büyüme sütleri ile bebeğinizin bağışıklık sistemini destekleyebilirsiniz.

Alıntıdır...http://www.milupa.com.tr/bebeginizin-beslenmesi/ek-gidalara-gecis

( 3970 ) kez okundu     -     21.11.2011   zehra_zmk ekledi     Tweetle    Paylaş 
Ek, gıdalar, nasıl, verilmeli, Hangi, gıdalarla, başlanmalı
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.233.229.90) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 6
 Bugün : 122
 Toplam : 2271020
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


6